Líbí se mi ta vášeň pro Ameriku, řekl Trump k protestům. V Oregonu se střílelo

  • 952
Stovky lidí vyšly v pátek večer znovu do ulic amerických měst, aby vyjádřily obavy z budoucího vývoje země po zvolení Donalda Trumpa prezidentem. V Portlandu neznámý útočník postřelil jednoho z demonstrantů. Trump nejdříve demonstrace ostře kritizoval, o pár hodin později ale změnil tón a na Twitteru napsal, že se mu líbí, jak vášnivý vztah mají tito lidé ke své zemi.

V oregonském městě Portland v noci na dnešek neznámý útočník postřelil demonstranta při protestech proti zvolení Donalda Trumpa prezidentem. Útok se stal na mostě v centru města, policie místo vyklidila a po pachateli pátrá. Později strážci zákona podle agentury AP uvedli, že v souvislosti se střelbou zadrželi čtyři lidi, kteří jsou členy kriminálního gangu. Od začátku protestů policie v Portlandru zatkla celkem 17 lidí.

Podle serveru OregonLive na most dorazil automobil s několika muži v okamžiku, kdy po něm kráčel dav demonstrantů. Cestující z auta vystoupili, jeden z nich nejprve vystřelil do vzduchu, a pak svou zbraní zasáhl dolní polovinu těla jednoho z demonstrantů. Policie po útočníkovi pátrá a snaží se nalézt očité svědky. Nevylučuje, že střelba byla důsledkem osobního sporu.

Postřelený muž byl převezen do nemocnice, jeho život není ohrožen, uvedl oregonský server. Po incidentu se demonstranti rozešli a jejich akce prakticky skončila.

Portland byl v pátek stejně jako v minulých dnech centrem protestů proti Trumpovi, s jehož zvolením se mnoho Američanů odmítá smířit. I v noci na dnešek ve městě na západě USA policisté proti demonstrantům použili slzný plyn a ohlušující granáty. Stovky lidí na policisty házely petardy, demonstranti malovali protestní hesla na okolní budovy.

Asi 1200 lidí se v pátek večer shromáždilo na Washingtonově náměstí v New Yorku, kde vyzývali k obraně lidských práv a svobod. Podle organizátorů se několik tisíc lidí sešlo také v centru Bostonu. Akce nebyla označena za protest, ale shromáždění na podporu lásky a míru. V Miami a Atlantě večerní pochody narušily dopravu. Ve státě Tennessee studenti Vanderbiltovy univerzity zpívali písně za lidská práva a také jejich pochod dočasně zablokoval dopravní provoz.

10. listopadu 2016

Na některých akcích demonstranti nesli podobizny Trumpovy demokratické soupeřky Hillary Clintonové, ale také vlajky Mexika, jehož obyvatele Trump v kampani opakovaně urážel. Na ochranu před proudem mexických uprchlíků sliboval Trump vystavět na hranici zeď. „Žádnou nenávist! Žádný strach! Imigranti jsou tu vítáni!“ stálo na některých transparentech.

11.listopadu 2016 v 12:14, příspěvek archivován: 12.listopadu 2016 v 07:14

Love the fact that the small groups of protesters last night have passion for our great country. We will all come together and be proud!

Trump v pátek demonstranty rezolutně odsoudil. „Nyní profesionální protestující, podněcováni médii, protestují. Velmi neférové!“ napsal na Twitteru. Za několik hodin ale zcela obrátil. „Líbí se mi, s jakou vášní tito lidé sledují dění v naší úžasné zemi. Všichni se spojíme a budeme hrdí,“ uvedl. Podle agentury Reuters Trumpovy tweety zdůrazňují rozpory, které provázely jeho předvolební kampaň a vyvolávaly otázky ohledně jeho vůdcovských schopností.

Nechci žít v zemi, kde jsou moji přátelé vyčleňováni

Pětašedesátiletá Leslie Holmesová z Connecticutu jela na demonstraci do New Yorku hodinu vlakem. Uvedla, že se účastní nějakého protestu poprvé od 70. let, kdy se připojila k průvodům proti vietnamské válce. „Nechci žít v zemi, kde jsou moji přátelé vyčleňováni ze společnosti a mají strach,“ řekla.

Ještě větší protesty jsou údajně chystány na sobotu. Několik různých skupin plánuje demonstrovat v Chicagu, další akce se mají uskutečnit například v New Yorku, Las Vegas či Los Angeles.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue