V ostravském areálu Centra bezpečné jízdy Libros policie připravila pro zájemce simulaci řízení pod vlivem alkoholu a drog. Policistka ukazuje přístroj na přítomnost drog (vlevo) a na přítomnost alkoholu. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Za odepření testu na alkohol až rok vězení, navrhuje ČSSD

  • 421
Trik, kterým se řidiči snažili vyhýbat stíhání za jízdu v opilosti, by se už nemusel vyplatit. Do Sněmovny míří návrh úpravy trestního zákoníku za ohrožení pod vlivem návykové látky, který by výrazně zpřísnil postih za odmítnutí dechové či krevní zkoušky na alkohol.

Šéf ústavně-právního výboru Jeroným Tejc za ČSSD chce prosadit, aby se odmítnutí zkoušky stalo trestným činem. A řidiči by vedle peněžitého trestu či zákazu řízení hrozil až rok vězení.

„Není možné, aby se někteří řidiči vyhýbali trestnímu stíhání jenom tím, že se odmítají podrobit dechové zkoušce nebo odběru krve. Takový člověk pak spáchal ‚pouze‘ přestupek, kdežto ten, který se zkoušce podrobí, odchází s trestným činem,“ říká poslanec, proč chce přísný návrh prosadit.

Dnes totiž platí, že za odmítnutí zkoušky hrozí řidiči pokuta až padesát tisíc a zákaz řízení na rok až dva. I ten, kdo pil, se může v některých případech vyhnout trestnímu stíhání i záznamu v trestním rejstříku, pokud zaplatí pokutu.

Návrh má ve Sněmovně šanci. „To téma je určitě k diskusi, protože dnes to lze sabotovat a nějaké opatření proti tomu je namístě. Jsem obecně zastáncem zpřísnění politiky, pokud jde o alkohol za volantem ať v rovině přestupkové, nebo trestního práva,“ říká poslanec ústavně-právního výboru Martin Plíšek z TOP 09.

I tomto případě odmítl opilý řidič zkoušku:

18. ledna 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video