Interiér chvaletické elektrárny. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Vyhlásili džihád, tvrdí šéf elektrárny. Boj teprve začíná, říká Greenpeace

  • 63
To, že pár lidí vylezlo před měsícem na chladicí věž chvaletické elektrárny, byl možná jen nesmělý začátek. Hnutí Greenpeace chce rozjet několikaletou kampaň za odstavení Chvaletic. Podnik sice dokončuje třímiliardovou investici, která sníží emise, ale ve hře je mnohem víc.

Je to impozantní fabrika. Sto metrů vysoké chladicí věže, komín, který se pne do výšky tři sta metrů. Výklopný systém, který s rachotem obrací vlaky plné uhlí vzhůru nohama.

Chvaletická elektrárna je společností, o níž se v Pardubickém kraji v posledním půlroce nejvíc mluví a píše. Rozjela třímiliardovou investici do modernizace dvou ze čtyř bloků. Má za sebou požár i obsazení chladicí věže aktivisty Greenpeace. A mluvit se o ní nepřestane. Právě zde, ve Chvaleticích, chtějí ekologové svést bitvu o těžební limity a osud obcí Horní Jiřetín a Černice.

3. října 2016

„Jsme stále teprve na začátku, předpokládáme, že zápas za odstavení Chvaletic bude trvat několik let,“ uvedl Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace.

„Vyhlásili proti nám džihád,“ stěžuje si generální ředitel chvaletické elektrárny Luboš Pavlas.

Modernizace elektrárnu změnila, ale není to vidět

O víkendu chvaletická elektrárna pozvala zájemce na den otevřených dveří. I když rozsahem mimořádná akce finišuje a v prosinci začnou zkoušky na třetím bloku, přímo v elektrárně se toho změnilo pro laika překvapivě málo. Utracené miliardy nejsou vidět.

„Snažíme se co nejvíce využít zařízení, které tady bylo. Nebourali jsme kotelnu, nebourali jsme strojovnu, snažíme se opravit, co je třeba, nebo dodat náhradní díly tam, kde je materiálová životnost vyčerpaná,“ uvedl generální ředitel chvaletické elektrárny Luboš Pavlas.

Ve strojovně najaté firmy provádějí rozšířenou generální opravu turbín, prohlížejí a opravují ohříváky a armatury. Viditelné jsou obří elektroodlučovače, které umožní pětinásobné snížení emisí prachu. Ale jinak jde spíše o změnu technologie. Koncentrace oxidů dusíku ve spalinách díky nim klesne z 350 miligramů na kubík na 200 miligramů. Hlavní pomoc životnímu prostředí přišla po revoluci. „Elektrárna Chvaletice již stihla od začátku devadesátých let snížit emise oxidu siřičitého o 95 procent,“ uvedla mluvčí skupiny Sev.en Gabriela Sáričková Benešová.

Ve hře jsou emise, ale hlavně Tykač a prolomení limitů

Chvaletická elektrárna si proti sobě poštvala ekologické aktivisty především tím, že ji před třemi koupili od ČEZu uhlobaroni Pavel Tykač a Jan Dienstl. Tito bývalí finanční dravci z devadesátých let představují pro organizaci Greenpeace známého protivníka, se kterým se střetli ve sporu o prolomení limitů na těžbu hnědého uhlí v lomu ČSA. Ve sporu jsou cítit emoce, Greenpeace na svých stránkách píše o „nechvalně známém spekulantovi Pavlu Tykačovi“, který chce z elektrárny „vyždímat maximální zisk bez ohledu na lidské zdraví či životní prostředí“.

To, že Tykač chce svoji elektrárnu vylepšit tak, aby mohla fungovat do roku 2030 a odebírat uhlí z jeho lomu ČSA, je logické. Že proti modernizaci a tím i prodloužení životnosti elektrárny bojují ekologové, kteří se bojí tlaku na prolomení limitů, je pochopitelné též.

Chvaletice 2016

březen

- Krajský soud rozhodl, že krajští úředníci příliš vstřícně vyhověli žádosti elektrárny o přechodné zvýšení emisí polétavého prachu.

- Elektrárna zahájila modernizaci dvou bloků za půl miliardy korun.

květen

- Greenpeace kritizuje úřady, že vyšly vstříc chvaletické elektrárně. Na modernizaci za tři miliardy korun nemusel být totiž zpracován ekologický audit.

červenec

- V Pardubicích demonstrovalo proti benevolenci úřadů vůči chvaletické elektrárně asi 30 lidí.

- Nezisková organizace Frank Bold Societ podala žalobu proti rozhodnutí úřadů, které povolily chvaletické elektrárně modernizaci bez ekologického auditu.

srpen

- V Elektrárně Chvaletice vypukl požár, který vyřadil dva bloky z chodu. Podnik mohl začít vyrábět elektřinu až v říjnu.

říjen

- Jedenáct aktivistů Greenpeace na tři dny obsadilo chladicí věž.

- Podle elektrárny škody po aktivistech dosáhly minimálně 600 tisíc.

„Chvaletice s limity těžby samozřejmě úzce souvisejí, většina uhlí z velkolomu ČSA, který ohrožuje existenci Horního Jiřetína a Černic, končí právě ve Chvaleticích. Pokud bude provoz elektrárny prodloužen, poslouží to jako záminka k bourání obcí,“ uvedl Rovenský.

V souboji ale vedou Chvaletice nad ekology 1:0. Elektrárně se totiž podařilo získat povolení k modernizaci a tím i prodloužení životnosti dvou bloků v tichosti. Úřady nechtěly ani ekologický audit, který by umožnil ekologům dělat potíže. Podle aktivistů jdou úředníci společnosti Severní energetická, které elektrárna patří, na ruku. V jednom případě už pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové skutečně dospěla k rozhodnutí, že úředníci vyšli elektrárně vstříc na úkor veřejnosti. Greenpeace slibuje, že schválení případné modernizace druhé části elektrárny už tak lehké mít Tykač nebude.

Pro Greenpeace je jediné správné řešení elektrárnu zavřít. „Je to současník Škody 120,“ uvedl Rovenský. Přirovnání ke starému autu docela sedí. Chvaletice budou mít nyní lepší katalyzátor, karoserie zůstane stejná a emise se sníží, ale nezmizí. „Co je na tom špatně? Staré auto jezdí a co potřebujeme od auta? Aby vás odvezlo z jednoho bodu do druhého. S elektrárnou je to podobné. Když splníme všechny ekologické podmínky, které jsou stanovené obecně pro velké zdroje, tak máme právo dál podnikat,“ uvedl Pavlas.