PlayStation 4 Pro

PlayStation 4 Pro | foto: Sony

PlayStation 4 Pro je nejvýkonnější na trhu, prosadit má nové technologie

  • 27
Firma Sony na prezentaci v Londýně předvedla evropským novinářům možnosti vylepšené verze konzole PlayStation 4. Ovšem o hry překvapivě zase až tak nešlo. V Česku se začala výkonnější verze PlayStation 4 prodávat právě dnes.

Všichni vystupující, včetně otce závodní série Gran Turismo Kazunoriho Yamauchiho, mluvili v prvé řadě o technické stránce her. Hlavně o tom, jak jejich hry budou na výkonnější konzoli vypadat. Tedy, ne že by nebylo na co koukat, ale z hlediska hráče je to přece jen trochu málo.

Kompletní nabídka PlayStation

Klíčovým pojmem je v tomto případě zkratka 4K HDR. V kostce řečeno znamená 4K vysoké rozlišení obrazovky (3 840 × 2 160 obrazových bodů) a HDR označuje lepší práci se světlem a detaily.

Obojí je samo o sobě fajn a dohromady to funguje ještě lépe. Ostatně Kazunori Yamauchi nás po své krátké přednášce vehementně vyzýval, ať se na „jeho auta“ jdeme podívat co nejblíže k velkému televizoru, na němž běžely záběry z Gran Turisma Sport. A skutečně, obraz byl téměř dokonale hladký, jednotlivé pixely byly rozeznatelné až ze zhruba dvaceticentimetrové vzdálenosti. Ale v reálu to asi ocení jen málokdo, protože při hraní na velké televizi od ní stejně sedíte přinejmenším metr daleko.

Co je PlayStation 4 Pro?

PlayStation 4 Pro je výkonnější verze konzole PlayStation 4, která cílí především na majitele 4K televizí s podporou technologie HDR. V Česku je k mání od 10. listopadu za 10 790 korun (s úložným prostorem 1 TB).

Kompletní nabídka PlayStation
PlayStation 4 Pro

PlayStation 4 Pro

Zato HDR, to už je jiná. Tato technologie nám byla prezentována na fotce interiéru jakéhosi horského srubu s malým oknem. Zatímco s použitím standardních a pokročilejších technologií jsme viděli dost tmavou místnost s přepáleným oknem, s použitím HDR krásně vystoupily ze tmy detaily interiéru a oknem bylo vidět i venkovní prostředí.

Hry tak díky HDR masivně prokouknou. Barvy jsou o něco sytější a teplejší a v případě Gran Turisma pak rázem detailně vidíte třeba i jednotlivé žárovky ve světlometech. Když pak jedete například při zapadajícím slunci, je radost se na to dívat. Dokud tedy nezatočíte směrem k západu, protože pak vás slunce realisticky oslní tak, že máte problém vymžourat, kudy trať přes ten horizont vlastně vede.

Kvalita obrazu

Obrazový výstup nové herní konzole Sony splňuje specifikaci Rec. 2020, která určuje minimální požadavky na mnoho technických parametrů obrazu. PS4 Pro tak na obrazovku televizoru dokáže odeslat obraz v ultravysokém rozlišení 3840 x 2160 obrazových bodů, v širším barevném spektru (10-bit) a s vysokým dynamickým rozsahem HDR. Vše zmíněné přináší reálné uživatelem zřetelně viditelné zlepšení kvality obrazu (oproti standardnímu výstupu konzole PS4), avšak tyto vlastnosti lze využít jen s kompatibilním televizorem.

Ale zase to asi není nic, kvůli čemu by si běžný hráč kupoval novou televizi. Když jsem pak chodil mezi stojany a hrál některé hry, vlastně mi ani nepřišlo, že vypadají kdovíjak lépe, než jsem zvyklý z domova. Ale když se na prezentacích přepínalo mezi standardním a HDR zobrazením, byl rozdíl velmi znatelný. Nejvíce u Gran Turisma, nejméně u samurajské akice Nioh.

Se zaměřením na nové technologie ovšem vznikají i vcelku vtipné situace, kdy například zmíněný Nioh bude disponovat rovnou čtyřmi režimy vizuálního nastavení: dva budou pro standardní zobrazení, dva budou využívat pokročilé technologie.

Skyrim Special Edition na PlayStation 4 Pro

Sony stále zdůrazňuje, že PS4 Pro je „přechodná“ konzole, nikoliv nová generace. Zkrátka je to výkonnější PS4 a umí věci, které původní verze nezvládá. Pro stávající majitele se tak vlastně nic nemění, pokud tedy sami nebudou chtít přejít na výkonnější model. Sony se totiž dušuje a málem se u toho křižuje a přísahá na propad do Západního Německa, že všechny zásadní hry, které budou v následujících letech vycházet, budou hratelné i na současných konzolích. Verze Pro má jen umožnit lepší (vizuální) zážitek.

To možná nebude platit jen o hrách pro virtuální realitu, což je další věc, kterou se Sony bude snažit prosadit. A tady už by měli zbystřit nejen milovníci krásného a ostrého obrazu, ale i kovaní hráči.

Přiznám se, že mě na všechny ty různé „novoty“ neužije, ale virtuální realita má z mého pohledu zatím sice jen úzce zaměřený, ale přesto velký potenciál. Proč úzce zaměřený? Protože to sice může fungovat leckde, ale reálné použití může být často sporné nebo třeba i zbytečné.

23. května 2016

Hrát střílečku ve virtuální realitě je super, o tom žádná. Ale když při tom v ruce držíte klasický ovladač, může to být takové nějaké polovičaté. Ok, dá se k tomu udělat nějaký ovladač ve tvaru pušky, ale sedět na gauči s nějakým nesmyslem u ramene bude asi vcelku nepohodlné a navíc si u toho člověk asi bude připadat jako blbec. A poskakovat před televizí mě nebavilo ani s EyeToy, ani s Wii, ani s Kinectem, ani s PS Move. Nemluvě o klasické výtce v podobě šlapání na kabel, který vede do helmy.

Jak se vyznat v nabídce konzolí?

Pokud zvažujete nákup nové herní konzole, může na vás nabídka působit poněkud nepřehledně. Přinášíme kompletní přehled.

Xbox One S

Ale když se s helmou posadíte do závodní sedačky, sevřete kvalitní volant a šlápnete na plyn, tak to je jiná jízda. Nemá cenu si tu nic nalhávat, helma od Sony má vcelku mizerné parametry a zřetelný rastr není úplná libovka, ale když to i za těchto podmínek rozjedete v autě po okruhu, jsou všechny výtky rázem zapomenuty.

Demo na londýnské akci mělo jen jeden okruh a nejezdila tam žádná jiná auta, přesto jsem to přes stanoviště s Gran Turismem VR protočil snad pětkrát. S tím širokým zorným polem se jede zkrátka parádně, volant okamžitě padne do ruky, podstatně lépe se odhadují brzdné body a nájezdy do zatáček a zdálo se mi, že i při výhledu z kabiny snad nějak poznám, když mi ustřeluje zadek. Chyběla mi jediná věc: cítit síly při akceleraci a brzdění. Ale věřím tomu, že za pár let to alespoň v omezené, ale přijatelné míře budou umět i relativně dostupné sedačky pro domácí použití.

PS4 Pro tedy hraní jako takové asi nijak zvlášť nezmění, ale spíš jen „přibližuje budoucnost“. Pravda, zní to jako fráze z nejlacinějšího teleshoppingu, ale je to zkrátka pravda. Asi nikdo si nepoběží koupit nový televizor kvůli konzoli. A asi nikdo si nebude kupovat novou konzoli, když mu ta stará funguje bez problému. Ale v případě těch, kteří „ještě nakoupeno nemají“, se otevírá vcelku zajímavá možnost. Zároveň to může být i menší nápověda, kam chce firma směřovat s příští generací konzolí, a náznak, že ta současná generace tu s námi ještě nějakou dobu pobude.

PlayStation VR

PlayStation VR

Navíc chce Sony s PS4 Pro asi i splatit jistý dluh, totiž že její aktuální konzole není průkopníkem žádné nové technologie. První PlayStation v podstatě redefinovala domácí hraní a etablovala ho jako plnohodnotný obor domácí zábavy. PS2 si lidé zpočátku kupovali i proto, že vedle nové konzole získají jako bonus levný DVD přehrávač. PS3 pak do domácností přinesla Blu-ray disky a hned v zárodku pomohla rozdrtit na prach konkurenční formát HD-DVD. Ovšem PS4 zatím nic, tak to teď zkouší s virtuální realitou a novými možnostmi zobrazení.

Trochu problém je, že předchozí generace přinášely nové technologie tak říkajíc přímo v krabici, zatímco abyste využili možnosti PS4 Pro, musíte si leccos přikoupit, ale to nic nemění na tom, že záměr této konzole je jasný.