PŘEHLEDNĚ: Měl být jen zábavnou figurkou. Jak Trump vytřel kritikům zrak

  • 212
Cesta Donalda Trumpa do Bílého domu začala loni v červnu, kdy oficiálně oznámil svou kandidaturu. Od té doby si prošel maratonem primárek i republikánských a prezidentských debat, aby ho Američané 8. listopadu zvolili 45. prezidentem USA. Server iDNES.cz zmapoval, jak Trumpova zhruba šestnáctiměsíční cesta vypadala.

16. června 2015 Trump oznamuje kandidaturu

Donald Trump (New York, 16. června 2015)

Podnikatel Donald Trump oznámil kandidaturu na prezidenta USA ve svém newyorském mrakodrapu Trump Tower 16. června 2015. „Dámy a pánové, oficiálně kandiduji na prezidenta Spojených států. Tuhle zemi znovu pozvedneme,“ začal Trump svůj pětačtyřicetiminutový projev heslem, které pak provázelo jeho celou kampaň.

Rozhodnutí známého miliardáře nebylo až tak překvapivé - svou možnou kandidaturu totiž příležitostně zmiňoval už dvacet let. Tentokrát však přišel s jasnou vizí, která k němu upoutala pozornost Američanů i médií po celém světě.

Trump už není volebním vtipem, Mexičanům tuhne smích na rtech

Trump ve svém projevu kritizoval, že Američané ztrácejí práci, protože se přesouvá do Číny, Japonska nebo Mexika. „Dostanu zpátky naši práci i naše peníze,“ sliboval.

Nejostřeji se ovšem pustil do mexických přistěhovalců. „Když k nám Mexiko posílá své lidi, neposílá ty nejlepší. Posílá lidi, kteří mají hodně problémů a přinášejí je s sebou. Přinášejí drogy, kriminalitu, znásilňují, ale někteří, předpokládám, jsou dobří lidé,“ prohlásil s tím, že proti imigrantům postaví na mexických hranicích velkou zeď.

V tu dobu ještě většina Američanů Trumpa vnímala zejména jako hvězdu reality show The Apprentice, ve které rozhodoval o budoucnosti soutěžících-podnikatelů. Někteří politologové se proto domnívali, že se chce realitní magnát pouze zviditelnit a že je jeho popularita pouze dočasná.

Prezidentské volby v USA

„Donald Trump nemůže vyhrát, protože odpuzuje velké skupiny voličů. Znepříjemňuje však kampaň Republikánské straně, stahuje na sebe mediální pozornost a nutí kandidáty vyjadřovat se k některým věcem,“ popisoval pro iDNES.cz politolog Kryštof Kozák z Univerzity Karlovy (více zde).

Jeho výroky však byly tak kontroverzní, že zcela zastínily Jeba Bushe, Teda Cruze, Marca Rubia i Carly Fiorinaovou, kteří svou kandidaturu oznámili ještě před ním. A Trump se velmi rychle vyhoupl na přední příčky předvolebních průzkumů.

Americký server The Huffington Post dokonce o Trumpovi zpočátku informoval pouze v rubrice Zábava. O půl roku později však i on musel uznat, že to Trump se svou kandidaturou myslí naprosto vážně.

6. srpna 2015 Začínají debaty republikánských kandidátů

Debata republikánských kandidátů na prezidenta. Zleva: Scott Walker, Donald...

Ani ne dva měsíce poté, co Trump oznámil svou kandidaturu, zcela ovládl první republikánskou debatu. I během ní se znovu pustil do Mexičanů. „Naši politici jsou hloupí. Mexická vláda je mnohem chytřejší, mnohem vynalézavější. Nám posílají ty špatné, protože za ně nechtějí platit. Proč by měli, když to hloupí američtí politici udělají za ně?“ prohlásil (více zde).

Trump se pustil do konfliktu i s moderátorkou Megyn Kellyovou, která chtěla znát jeho vztah k ženám. V minulosti totiž Trump častoval ženy surovými nadávkami jako „tlustá prasata“ nebo „povalečky“. V besedě však otázku Kellyové smetl se stolu s tím, že je jen projevem politické korektnosti. Po vysílání jí vzkázal, že měla rýpavé poznámky, protože měla nejspíš menstruaci (psali jsme zde).

7. srpna 2015

Trump svou rétoriku nezmírnil ani během následujícího půlroku. V prosinci vyzval k celkovému a naprostému uzavření Spojených států pro muslimy včetně turistů, za což ho kritizovali demokraté i republikáni (psali jsme zde). Jeb Bush ho označil za „pomateného“.

07.prosince 2015 v 22:47, příspěvek archivován: 09.listopadu 2016 v 13:58

Just put out a very important policy statement on the extraordinary influx of hatred & danger coming into our country. We must be vigilant!

I během následujících debat republikánských kandidátů se mu však dařilo strhávat pozornost na sebe. Někdy obhajoval svou temperamentní povahu, jindy znovu zmiňoval výstavbu zdi na hranicích s Mexikem nebo hájil své výroky o muslimech a plány na boj proti terorismu.

Asi nejošklivější debatu však musel absolvovat 3. března, když mu jeho hlavní konkurenti Cruz a Rubio vyčítali časté změny politických postojů nebo dřívější podporu Hillary Clintonové. Nevalnou úroveň debaty dokumentoval i spor o velikosti Trumpova mužství. Rubio poukázal na údajně malé Trumpovy ruce, což je prý signál o nevelkých rozměrech i jiných částí jeho těla. Trump, který se v minulosti holedbal svými sexuálními výkony, protestoval. „Ujišťuji vás, že tam není žádný problém. To vám zaručuji,“ prohlásil (více zde).

Neustále klesající úroveň republikánských debat zřejmě zapříčinila nervozita Trumpových protivníků. Miliardář se totiž v předvolebních průzkumech držel stále velmi vysoko a čekalo se, zda to potvrdí i rozbíhající se primárky.

1. února 2016 Maraton primárek začíná

Donald Trump na setkání s voliči ve Virginii (29. února 2016)

1. února 2016 začal souboj o to, kdo se utká v boji o Bílý dům. Ze dvanácti republikánských a tří demokratických kandidátů měla vzejít dvojice, která se v listopadu střetne ve volbách 45. prezidenta USA. Pro oficiální nominaci republikánské strany si Trump potřeboval zajistit nejméně 1 237 z celkových 2 472 delegátů konventu.

Poprvé se kandidáti jako tradičně utkali v Iowě, kde se Trumpova krasojízda na chvíli zadrhla, když ho překonal Ted Cruz (psali jsme zde). Trump sice Cruze ihned obvinil z podvodu, chuť si ale spravil hned 9. února, kdy jasně triumfoval v New Hamphire (více zde).

Oči voličů i komentátorů se však nejvíce upínaly k 1. březnu, kdy se během takzvaného superúterý rozhodovalo v 15 státech o 679 republikánských delegátech. Trump získal, co potřeboval - zvítězil v sedmi státech a získal 237 delegátů, čímž ještě zvýšil svůj náskok (o superúterý čtěte zde).

2. března 2016

Stejně úspěšný byl Trump i po 15. březnu, kdy zvítězil ve čtyřech státech a vysloužil si 220 delegátů.

Zatímco se tak Trump pomalu přibližoval kýžené metě 1 237 delegátů, jeho protivníci postupně odstupovali. Bush, Rubio, Cruz ani Kasich neměli šanci Trumpa dohnat.

Trump potřebné delegáty získal 26. května. Jeho cesta k oficiální republikánské nominaci tak byla otevřená, i když ne všichni s ní souhlasili.

26.května 2016 v 15:41, příspěvek archivován: 09.listopadu 2016 v 14:43

1237 ✔️

18. - 21. července 2016 Republikánský konvent

Republikánský konvent v Clevelandu (20. července 2016).

Trumpovu nominaci provázely vnitrostranické půtky. Budoucího prezidenta USA totiž v primárkách provázela pověst, že je s vlivnými republikány na nože.

Překážek, které newyorský realitní magnát musel překonat, bylo hodně. Nejdříve vůbec nebylo jasné, jestli ho republikánská strana chce. Pak jako poslední odmítal přislíbit, že podpoří vítěze primárek, ať to bude kdokoliv. Pak se v průběhu primárek usadil v pozici ostřelovaného a nechtěného lídra pelotonu a republikáni doufali, že jeho úspěchy jsou dočasné. Jenže voliči ukázali, že ho chtějí.

Měsíce nejistoty skončily po třídenním republikánském konventu v Clevelandu, který Trumpa oficiálně schválil pro prezidentské volby i přesto, že pravidla konventu lze upravit (více o něm čtěte zde).

Republikánský konvent v Clevelandu (20. července 2016).
Republikánský konvent v Clevelandu (20. července 2016).
Delegáti hrají na republikánském konventu v Clevelandu tematickou deskovou hru...

Pozornost se upírala zejména na předsedu Sněmovny reprezentantů Paula Ryana, který Trumpa sice v minulosti kritizoval, nakonec mu ale vyjádřil podporu. Naopak jeho protivník z primárek Ted Cruz Trumpa na sjezdu podpořit opomněl, čímž si vysloužil bučení spolustraníků.

Melania Trumpová a okopírovaný projev

Po konventu se však mnohem víc než o Trumpovi mluvilo o jeho ženě Melanii. Ta během sjezdu vystoupila s projevem, ve kterém svého manžela označila za nejlepšího kandidáta na prezidenta USA. „Pokud hledáte někoho, kdo za vás bude bojovat, tak on je tím pravým. Nikdy a za žádných okolností se nevzdá,“ prohlásila.

Ukázalo se však, že stejná slova chvály už před ní někdo pronesl - konkrétně Michelle Obamová na nominačním sjezdu demokratů v roce 2008.

Identické pasáže se týkaly vztahů Melanie Trumpové k rodičům a jejích zkušeností jako matky. „Už od mala se mi rodiče snažili předat hodnoty tvrdé práce, díky které dosáhnete v životě toho, co chcete. Když dáte někomu své slovo, je to závazek. Dodržíte své sliby a jednáte s lidmi s respektem,“ prohlásila například Trumpová (více čtěte zde).

Za okopírování projevu převzala odpovědnost členka Trumpova štábu Meredith McIverová, která se podílela na tvorbě projevu.

19. července 2016

1. srpna 2016 Trumpova série skandálů

Ghazala a Khizr Khanovi na konventu Demokratické strany ve Filadelfii (28....

V srpnu se Trumpův volební štáb pořádně zapotil. Trable začaly hned na začátku měsíce, kdy se Trump v rozhovoru pro stanici ABC urážlivě vyjádřil o matce kapitána Humayuna Khana, který v roce 2004 padl v Iráku v pouhých sedmadvaceti letech, když se obětoval za své muže

Khanovi rodiče Ghazala a Khizr pocházejí z Pákistánu, on však vyrostl v americkém Marylandu. Za svou statečnost během boje v Iráku získal vyznamenání: Bronzovou hvězdu a Purpurové srdce.

Demokraté proto jeho rodiče pozvali na svůj sjezd, aby tam o svém synovi promluvili. Protože vzpomínku na svého syna pronesl pan Khan a jeho žena vedle něj mlčela, Trump usoudil, že jí asi její muslimský manžel nedovolil promluvit (psali jsme zde).

Ghazala a Khizr Khanovi na konventu Demokratické strany ve Filadelfii, v pozadí...
Hrob Humayuna Khana na Arlington National Cemetery na kraji Washingtonu (1....
Ghazala a Khizr Khanovi na konventu Demokratické strany ve Filadelfii (28....

Trump si za to vysloužil obrovskou kritiku, protože urážka rodiny vojáka, který padl za vlast, se v USA netoleruje. Ani to ho však neodradilo od toho, aby jen o týden později poradil voličům při mítinku v Severní Karolíně, že druhý dodatek americké ústavy (který občanům zaručuje držet a nosit zbraně a vytvářet milice) může zastavit Clintonovou.

Daně a oplzlosti

Další série skandálů pak následovala v říjnu. Na začátku měsíce přišel deník The New York Times s odhalením, že Trumpovo podnikání vykázalo v roce 1995 tak velkou ztrátu, že je možné, že v dalších 18 letech neplatil žádné daně z příjmu. Trump deník obvinil, že pracuje pro Clintonovou (více čtěte zde).

Největší nepříjemnost však přišla, když list The Washington Post zveřejnil videozáznam z roku 2005 zachycující Trumpovy obscénní výroky o ženách. Moderátorovi Billymu Bushovi popisoval, jak se snažil mít sex s nejmenovanou ženu a osahávat i další ženy.

„Zkoušel jsem to na ni a nevyšlo mi to, přiznávám. Byla vdaná. Pak jsem ji zničehonic viděl, teď má velké umělé kozy, úplně změnila svůj vzhled,“ popisoval. „Automaticky mě přitahují krásky - prostě je začnu líbat. Ani nečekám. Když jsi hvězda, tak tě to dělat nechají. Vezmeš je za ku*du. Můžeš dělat cokoli,“ prohlásil (psali jsme zde).

Trump se sice za svá slova omluvil, během následujících dní se však ozvalo několik žen, které prezidentského kandidáta obvinily ze sexuálního obtěžování a pokusu o znásilnění (více zde). Miliardář je označil za lhářky.

15. prosince 2015

Političtí komentátoři soudili, že Trumpovy skandály poskytnou silnou munici pro Hillary Clintonovou. Jak už ale víme, Trumpovo chování voliče příliš neodradilo.

26. září 2016 Začínají debaty prezidentských kandidátů

Clintonová a Trump během závěrečné debaty (20. října 2016)

S Clintonovou se Trump před zraky televizních diváků poprvé střetl až během série tří prezidentských debat, které byly plné osobních útoků a urážek.

První debata přilákala rekordní množství diváků - 80 milionů. Na přetřes přišla témata rasismu, sexismu a ekonomické otázky, kdy Trump zopakoval, že chce zastavit „kradení našich pracovních míst“. Zodpovědět musel i otázku, proč stále nezveřejnil své daňové přiznání a naopak kritizoval Clintonovou, že jako ministryně zahraničí používala pro služební e-maily soukromý server.

Druhou debatu političtí komentátoři označili za jednu z nejošklivějších debat v historii. Ostrou debatu vyvolala Trumpova nahrávka s obscénními výroky i e-mailová kauza Clintonové. Trump neváhal zaútočit ani na manžela Clintonové Billa a do sálu přivedl ženy, které ho v minulosti obvinily z osahávání.

A nakonec třetí debata, opět velmi ošklivá. Zatímco Clintonová Trumpa nařkla z toho, že je loutkou Vladimira Putina, Trump kontroval, že je ruský prezident chytřejší než ona.

8. listopadu 2016 Vítězné volby

Vítěz v prezidentských volbách Donald Trump se zdraví se svými příznivci ve...

Rok a půl trvající volební kampaň konečně vyvrcholila v úterý 8. listopadu, kdy začaly americké prezidentské volby. Clintonovou podpořila většina amerických největších deníků i celebrity, na její stranu se přikláněly i průzkumy, i když její vítězství mělo být těsné.

Trump v čele USA

A přesto - v půl deváté ráno SEČ agentura AP konstatovala, že souboj o Bílý dům vyhrál Donald Trump, který ovládl tradiční republikánské bašty i většinu klíčových států včetně Floridy a Ohia (více zde). K úspěchu potřeboval získat 270 z celkových 538 volitelů. Po desáté hodině ráno SEČ bylo jasné, že jich Trump získal nejméně 289.

„Takový krásný a důležitý večer! Zapomenutí muži a ženy už zapomenuti nikdy nebudou. Všichni se spojíme tak jako nikdy dřív,“ reagoval Trump.

Trumpovi k vítězství ihned pogratulovali ruský prezident Putin, maďarský premiér Viktor Orbán, vůdkyně francouzské krajně pravicové Národní fronty Le Penová i prezident Obama, se kterým se sejde tento týden ve Washingtonu.

20. ledna 2017 A co dál?

Příznivci Donalda Trumpa si připíjejí na jeho vítězství ve volbách.

Trumpa nyní čeká náročný úkol - připravit se na roli prezidenta USA a vybrat si klíčové členy svého úřadu včetně ministrů zahraničí, obrany i financí.

Nominace zpravidla přicházejí v prvních týdnech po volbách - například Obama Clintonovou jako ministryni zahraničí prohlásil 1. prosince 2008.

20. ledna 2017 pak Trumpa čeká inaugurace, při které bude muset přísahat věrnost svému úřadu i americké ústavě a přijmout veškerou zodpovědnost, která z jeho nové pozice vyplývá. Pak už bude Donald Trump oficiálně 45. prezidentem USA.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue