Volby začaly. Trump s Clintonovou lákali voliče do poslední chvíle

  • 501
Hlasováním v několika horských obcích ve východoamerickém státě New Hampshire začaly v úterý ráno volby nového amerického prezidenta. Oba kandidáti se na poslední chvíli snažili získat voliče na mítincích.

Se svou rozlohou 24 214 kilometrů čtverečních je New Hampshire pátým nejmenším státem USA a má jen 1,3 milionu obyvatel, ale volby nové hlavy státu ho vždy zviditelní. Je dlouholetou tradicí, že americké prezidentské volby v newhampshireských obcích Dixville Notch a Hart’s Location začínají v 0:01 místního času (6:01 SEČ).

Sčítání hlasů v Dixville Notch trvalo asi půl hodiny. V obci vyhrála demokratka Hillary Clintonová, která získala čtyři hlasy, republikán Donald Trump získal dva hlasy. Jeden volič také hlasoval pro libertariána Garyho Johnsona, další do volebního lístku vepsal Mitta Romneyho. Celkově však v horských obcích vyhrál Trump se 32 hlasy, Clintonová obdržela celkem 25 hlasů.

Průzkumy veřejného mínění přesto mírně favorizují Clintonovou, která by se stala první ženou v čele Bílého domu. Avšak ani Trump není bez šancí nahradit Baracka Obamu a stát se na čtyři roky nejmocnějším mužem planety.

První odhady z jednotlivých států lze očekávat po půlnoci na středu SEČ, jasno by mohlo být ve středu kolem páté ráno SEČ, pokud ovšem nenastanou průtahy při sčítání hlasů nebo pokud konečný výsledek nebude velmi těsný.

Oba kandidáti lákali voliče v Pensylvánii

Oba kandidáti se na poslední chvíli ještě snažili získat voliče. Na předvolební shromáždění Clintonové přišlo ve Filadelfii v pondělí večer místního času (v noci na úterý SEČ) více než 40 000 lidí. Jedná se pro kandidátku Demokratické strany o rekordní účast, uvedli představitelé její kampaně.

V Pensylvánii měl předposlední mítink i její republikánský rival Donald Trump, ale ve městě Scranton. O účasti na jeho shromáždění zdroje nehovoří. Oba kandidáti se do poslední chvíle ostře napadali.

Prezidentské volby v USA

V posledních vystoupeních Clintonová především zdůrazňovala, že chce být prezidentkou všech Američanů, všech demokratů i republikánů a nezávislých. Zdůraznila potřebu národní jednoty a obvinila Trumpa, že svými postoji zemi naopak rozděluje. Republikána označila 69letá politička za „veřejné nebezpečí“.

Sedmdesátiletý podnikatel Trump slibuje změnu podle něj neutěšené situace v zemi, zvlášť pro početnou střední třídu, a ukončení korupce, která podle něj charakterizuje vládu představitelů Demokratické strany Clintonové. „Můžu říci hrdě, že nejsem politik. Mým jediným zvláštním zájmem jste vy,“ prohlašoval republikán.

Na úvod shromáždění Clintonové ve Filadelfii zazpíval účastníkům rocker Jon Bon Jovi a poté i žijící americká hudební legenda Bruce Springsteen. Podpořit zde osobně Clintonovou přijel také americký prezident Barack Obama s manželkou Michelle, Clintonové manžel exprezident Bill Clinton i s jejich dcerou.

Reportáže z USA

„Hrajme všichni svou roli, abychom při zpětném pohledu na rok 2016 mohli říci, že jsme byli po boku Hillary Clintonové na správné straně dějin,“ prohlásil rocker Springsteen. Trump podle něj postrádá slušnost a dával by přednost svým vlastním egoistickým zájmům před demokracií v zemi.

Madonna, která již dříve demokratickou kandidátku veřejně podpořila, v pondělí večer překvapila neplánovaným asi půlhodinovým koncertem v parku v centru Manhattanu, při kterém opět vyzývala lidi, aby volili Clintonovou.

Bývalá ministryně zahraničí odletěla z Filadelfie na poslední mítink ve městě Raleigh v Severní Karolíně. Tam se ji rozhodla veřejně podpořit popová hvězda Lady Gaga. Poté bude někdejší první dáma USA čekat v New Yorku na výsledek hlasování a doufat, že se stane první prezidentkou Spojených států.

Trump z Filadelfie letěl v závěru do města Manchester ve státě New Hampshire. Poslední míting měl ve městě Grand Rapids ve státě Michigan. Také Trump bude čekat na výsledek voleb v New Yorku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue