Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | foto: Jan Smekal, MF DNES

Z vlády by měl odejít Herman, míní Zeman. Možná to probere se Sobotkou

  • 2401
Ministr kultury Daniel Herman by měl být tím, kdo z vlády odejde. Řekl to prezident Miloš Zeman Parlamentním listům. Podle něj Herman poškodil zájmy státu. Zřejmě tak narážel na Hermanovo setkání s dalajlámou. Prezident nevylučuje, že o tomto svém názoru bude mluvit na plánovaném setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou.

Prezident se s předsedou vlády sejde v úterý kvůli možné obměně ministrů sociální demokracie.

Zeman mimo jiné listu řekl, že Herman „poškodil zájmy svého státu a jednal proti usnesení své vlády, protože jeho touha být i nadále ministrem kultury bude silnější než cokoli jiného“. Prezident v rozhovoru obvinil ministra kultury ze lži. Podle prezidenta není pravdou, že Hermanovi na slovenské ambasádě řekl, že když se setká s dalajlámou, nedostane jeho strýc Jiří Brady státní vyznamenání.

„Respektuju právo pana prezidenta vyslovit svůj názor a děkuju mu za to, že svými výroky a postoji jenom potvrzuje pravdivost mých slov,“ řekl ČTK v reakci Herman.

Herman v minulosti uvedl, že Zeman jako podmínku udělení řádu stanovil zrušení schůzky s dalajlámou. Říct mu to měl na slovenské ambasádě 8. září před ministry Danem Ťokem (ANO) a Janem Mládkem (ČSSD) a slovenským velvyslancem Peterem Weissem. Nikdo z nich téma hovoru nepotvrdil s odůvodněním, že buď debatě nevěnoval pozornost, nebo v době, kdy ji sledoval, nic takového nezaznělo.

Zeman také v rozhovoru uvedl, že prezidentská kancelář má dopis z 29. června tohoto roku, kde ministr kultury píše prezidentu republiky s žádostí o vyznamenání svého strýce, aniž by uvedl tuto příbuzenskou vazbu.

Podle Hermana příbuzenský vztah vůbec v celé záležitosti nehrál roli. „Pouze jsem se připojil k iniciativě, která vzešla z Nového Města na Moravě a v Poslanecké sněmovně z klubu ČSSD od pana poslance Karla Černého. Dopis, kterým jsem se k návrhu připojil, vznikl na základě podnětu šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta, že by bylo vhodné, abych se ještě k té nominaci přihlásil,“ sdělil Herman.

Osmaosmdesátiletý Brady prošel nacistickými koncentračními tábory a přednáší o holokaustu. Neudělení státního vyznamenání Bradymu vyvolalo kritiku části politické scény, veřejnosti i představitelů společenského a kulturního života. Někteří politici kvůli chování Hradu kolem vyznamenání Bradyho nepřišli 28. října na slavnostní večer na Pražském hradě. Místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (STAN) zorganizoval alternativní akci na Staroměstském náměstí.

Prezident také zpochybňoval informaci, že šéf hradního protokolu Jindřich Forejt na jeho popud volal Hermanovi a dotazoval se na jeho setkání s čínskou velvyslankyní. „Ale já vůbec nevím, že se pan Herman setkal s čínskou velvyslankyní, a pokud ano, je to jeho svaté právo a já nevidím důvod, proč bych se na obsah tohoto rozhovoru ptal,“ řekl Parlamentním listům Zeman.

„Mohu potvrdit, že mi ředitel Forejt telefonoval z New Yorku 21. září a mimo jiné mi řekl, že se pan prezident nechá ptát, jak proběhlo mé setkání s čínskou velvyslankyní. Jestli to dělal ze své vůle a pan prezident o tom nic nevěděl, to nevím,“ podotkl Herman.

Spor se rozhořel kvůli setkání s dalajlámou a nevyznamenání Hermanova strýce:

24. října 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue