V Jakartě protestovaly tisíce muslimů, guvernér podle nich urazil Korán

  • 145
Desítky tisíc radikálních muslimů v pátek vyšly do ulic indonéské metropole Jakarty, aby přiměly úřady zatknout křesťanského guvernéra města, jehož obviňují z urážky Koránu. Policie a armáda proti demonstrantům nasadila vodní děla a slzný plyn. Nejméně jeden člověk zemřel, sedm utrpělo zranění.

Na internetu se před časem objevilo video, na kterém guvernér Jakarty Basuki Tjahja Purnama vtipkoval o pasáži z Koránu, která podle některých interpretací zakazuje muslimům přijmout jako vůdce nemuslima. I když se Purnama za svůj komentář později omluvil, řada radikálních muslimů ho obviňuje z urážky Koránu.

Demonstranti, z nichž převážnou většinu tvořili muži, se po tradičních pátečních modlitbách shromáždili před největší mešitou v Jakartě a vydali se na pochod k prezidentskému paláci. Policie odhadla účast na 50 000 demonstrantů. Na pořádek dohlíželo zhruba 20 000 příslušníků bezpečnostních sil, uvedl zpravodajský server BBC.

Policie musela proti demonstrantům použít slzný plyn a vodní děla Dostali se prý totiž do přílišné blízkosti prezidentského paláce.

Jeden starší muž z řad demonstrantů podle serveru Channel NewsAsia zemřel. Policejní mluvčí uvedl, že smrt mohl způsobit právě slzný plyn.

Čtyři demonstranti a tři strážci zákona podle úřadů utrpěly zranění.

Na místě protestů poblíž národního památníku navíc propukl požár, při kterém shořel automobil. Zatím není jasné, kdo ho zapálil.

Protestní akci svolala militantní Fronta obránců islámu, která chce v zemi zavést přísné islámské právo šaría. Z minulosti už je známá svými útoky na noční bary a zábavní podniky v Jakartě, které označuje za „hnízda neřesti“.

Většina obyvatel Indonésie praktikuje umírněnou formu islámu a mnozí z nich volají po zákazu této radikální organizace.

Protesty se rozšířily i mimo Jakartu

Purnama, kterému se přezdívá Ahok, je první etnický Číňan stojící v čele desetimilionové indonéské metropole a je velmi oblíbený především u členů střední třídy.

Etničtí Číňané tvoří o něco více než jedno procento z 250milionové, převážně muslimské populace Indonésie. Indonéští Číňané obvykle nevstupují do politiky, Purnama je ale po desetiletí blízkým spojencem indonéského prezidenta Joka Widoda.

K pátečním protestům se tak připojili i někteří političtí odpůrci prezidenta a demonstrace se rozšířily také mimo Jakartu. Podle AP se konaly také například v Medanu na ostrově Sumatra, Makasaru na ostrově Sulawesi či v Malangu v provincii Východní Jáva.

„Jsme tady, abychom bránili verše z koránu, které Purnama znesvětil,“ prohlásil jeden z demonstrantů na předměstí Jakarty, který spolu s dalšími se zdviženou zaťatou pěstí provolával Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký).

Demonstrace vzbuzuje obavy z propuknutí náboženských a rasových nepokojů. Vlna protičínských nálad v roce 1998 vyvrcholila pleněním a vypalováním obchodů a domů Číňanů.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video