V těsném souboji o puk jsou Pavel Zacha (vpravo) z New Jersey a Greg McKegg z...

V těsném souboji o puk jsou Pavel Zacha (vpravo) z New Jersey a Greg McKegg z Floridy. | foto: AP

Zacha slavil první trefu v NHL, Frolík asistoval u výhry Calgary

• 27
V rámci čtvrtečních dvanácti zápasů hokejové NHL se gólově prosadili dva Češi. Své premiérové trefy v lize se dočkal nováček Pavel Zacha, i díky jedné asistenci Jaromíra Jágra však výhru nad New Jersey brala po výsledku 4:3 z prodloužení Florida. David Pastrňák (1+0) s Davidem Krejčím (0+1) se podíleli na úspěchu Bostonu 4:3 po nájezdech nad Tampou a dokonce dva body si odnesl Michael Frolík (0+2), jehož Calgary zdolalo 3:2 San Jose.

Pátou výhru z jedenácti odehraných zápasů ve čtvrtek slavili hokejisté Floridy poté, co si na domácím ledě poradili výsledkem 4:3 z prodloužení nad New Jersey. Na výsledku se podepsaly i dvě využité přesilovky Panthers, kteří se v dané herní činnosti v úvodu sezony zatím hodně trápili.

1. Jakub Voráček (PHI) 12z. - 11b. (6+5)
2. David Pastrňák (BOS) 8z. - 9b. (6+3)
3. Michael Frolík (CGY) 12z. - 9b. (5+4)
10. Ondřej Palát (TBL) 11z. - 4b. (1+3)

Proti Devils však právě z početních převah vyplynul úvodní náskok 2:0 díky Denisu Malginovi a Aaronu Ekbladovi. Hosté se poprvé prosadili až v závěru druhé třetiny, kdy rovněž v přesilovce udeřil Travis Zajac. V 45. minutě ovšem Jaromír Jágr (16:54, +/-: 0, 0+1) skvěle uvolnil Vincenta Trochecka, jenž do odkryté brány zvyšoval na 3:1.

O pouhých 20 vteřin později ale snížil P.A. Parenteau a v čase 56:05 se poprvé v začínající kariéře zapsal mezi střelce i český mladík Pavel Zacha (17:19, +1, 3 střely, 1+0), jenž uspěl prudkou ranou švihem z levého kruhu. „Byl to skvělý pocit, ale jen v tu chvíli, kdy byl stav 3:3. Celkově bych byl šťastnější jen v případě vyhraného zápasu,“ komentoval svou první branku v NHL.

Za smírného stavu tak utkání dospělo do prodloužení, v jehož poslední minutě se dorážkou své vlastní střely podruhé v zápase prosadil domácí Trocheck. Jágr odehrál svůj 1 640. zápas v NHL a osamostatnil se na historicky šesté příčce dané statistiky od Dava Andreychuka. Další v pořadí, koho česká „68“ může brzo překonat, jsou pátý Chris Chelios (1 651 zápasů) a čtvrtý Mark Recchi (1 652).

Remíza 3:3 po řádné hrací době se ve čtvrtek zrodila i na ledě Tampy Bay, kde zavítal Boston. Hosté díky asistenci Davida Krejčího (19:47, +/-: 0, 3 střely, 0+1) i šesté trefě sezony Davida Pastrňáka (17:48, +2, 2 střely, 1+0), jenž se vrátil do sestavy po vypršení dvouzápasového disciplinárního trestu, měli po většinu zápasu navrch.

Lightning, za které naopak opět vyšli bodově naprázdno útočník Ondřej Palát (21:12, +/-: 0, 1 střela) s obráncem Andrejem Šustrem (17:16, -1), museli dotahovat skóre. Nakonec si však vynutili prodloužení a rozhodující nájezdy. Největší zásluhu na tom měl forvard Tyler Johnson, jenž v 29. minutě využil přesilovku a v 51. minutě svou druhou trefou zařídil nerozhodný stav.

V nájezdech bylo k vidění celkově deset sérií. Ve čtvrté dvojici nejprve uspěli Brayden Point a Riley Nash. Na dalšího úspěšného exekutora se pak čekalo až do desáté série, v níž se blýskl bostonský Jimmy Hayes. Mezi neúspěšnými exekutory byli i čeští útočníci Pastrňák, Krejčí a Palát.

Už ve čtvrtém zápase Philadelphie za sebou se představil český gólman Michal Neuvirth. Poté, co v sobotu v průběhu zápasu s Pittsburghem nahradil svého kolegu Steva Masona, od úvodní minuty nastoupil i do dalších třech duelů a pokaždé v nich vychytal výhru po výsledcích 4:3 nad Carolinou, 4:3 z prodloužení nad Detroitem a naposledy ve čtvrtek 3:2 po nájezdech nad Islanders.

Za asistence Radko Gudase (22:43, +/-: 0, 1 střela, 0+1) Flyers poslal poprvé do vedení v 32. minutě Travis Konecny. Domácí kapitán John Tavares a zkušený bek Dennis Seidenberg ale postupně otočili skóre ve prospěch New Yorku. Philadelphii zachraňoval až v čase 59:02 využitou přesilovkou Matt Read, jenž dotlačil puk za záda Jaroslava Haláka ve skrumáži v brankovišti.

Moc nechybělo a branku si mohl připsat Jakub Voráček (22:17, +1, 4 střely), jenž svou holí jistil, že puk přejde brankovou čáru. Nejproduktivnější Čech dosavadního průběhu NHL tedy nakonec ze zápasu vyšel naprázdno, za svůj výkon byl ale novináři oceněn postem třetí hvězdy. V rozhodujících penaltách se jako jediný dokázal prosadit kapitán Flyers Claude Giroux. Brankář vítězů Neuvirth, jenž si během 65. minut hry připsal 25 zákroků proti 27 střelám, v nájezdech vychatal Clutterbucka, Baileyho a Tavarese.

Ve skvělých výkonech z úvodu sezony pokračuje útočník Michael Frolík (16:40, +2, 5 střel, 0+2). Naposledy byl zvolen třetí hvězdou zápasu, ve kterém dvěma asistencemi přispěl k výhře Calgary 3:2 z ledu silného San Jose.

Kladenský odchovanec se zlepšil na 9 bodů z 12 odehraných zápasů a v tabulce krajanů je na průběžné třetí příčce. Obě asistence na ledě Sharks získal díky trefám talentovaného nováčka Matthew Tkachuka. Ten nejprve v 39. minutě poslal hosty do dvougólového trháku.

San Jose ale v úvodu třetí třetiny srovnalo na 2:2, když v přesilovce udeřil Brent Burns a v 50. minutě se prosadil i Melker Karlsson. Druhá velká chvíle Tkachuka přišla v 56. minutě, kdy jej od mantinelu skvělou přihrávkou našel Frolík a mladý Američan rychlou kličkou chytře obelstil brankáře Martina Jonese. Naopak v dobrém na utkání nebude vzpomínat domácí Tomáš Hertl (16:19, -2, 3 střely), jenž byl na ledě u dvou obdržených branek.

Ze souboje celků ze spodních pater tabulky Východní konference vyšlo vítězně hostující Toronto. Z ledu Buffala si kanadský celek odvezl výhru 2:1 po dvou trefách mladého útočníka Mitche Marnera. Mezi nejvytíženější hráče Maple Leafs patřil i český bek Roman Polák (21:06, +2, 1 střela).

Vydařený individuální výkon ve čtvrtek proti Winnipegu podal kapitán Washingtonu Alex Ovečkin (2+1), jenž své parťáky zachránil vítěznou brankou na 4:3 z prodloužení. Domácí Capitals průběžně vedli už 3:0, kanadský celek se ovšem nevzdával a třemi zásahy ze třetí třetiny se vrátil do hry. Klíčovou vyrovnávací trefu zařídil Slovák Marko Daňo.

Čtvrtou výhru v řadě si připsali rozjetí hokejisté Chicaga, když na domácím ledě výsledkem 4:0 nedali šanci Coloradu. Jednou asistencí se na skóre podílel se 14 zápisy průběžný lídr produktivity Arťom Anisimov, jenž je navíc se 7 góly i nejlepší střelec NHL. Brankář Corey Crawford předvedl 38 zákroků a v obraně mu k nule z Čechů tentokrát pomáhal Michal Kempný (18:26, +1, 1 střela), zkušený Michal Rozsíval byl mezi náhradníky.

Bez zraněného Martina Hanzala nastoupila Arizona k domácímu souboji s Nashvillem. Na výhře 3:2 po penaltách se proměněným nájezdem podepsal i Radim Vrbata (15:50, +/-: 0, 4 střely), jenž ve druhé sérii navázal na předešlý úspěch spoluhráče Anthony Duclaira.

Dallas v domácím prostředí rozstřílel St. Louis 6:2. Osobní statistiky si vylepšili především útočná esa Tyler Seguin (0+4) s Jamie Bennem (0+3) a obránce John Klingberg (2+0). Jiří Hudler kvůli nemoci nenastoupil a Radek Faksa (16:29, +/-: 0, 3 střely) nebodoval. Do statistik se naopak díky jedné přihrávce zapsal hostující Dmitrij Jaškin (12:58, +1, 1 střela, 0+1).

Buffalo - Toronto 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
26. Foligno - 5. a 22. Marner. Střely na branku: 43:29. Diváci: 18.183. Hvězdy zápasu: 1. Andersen, 2. Marner (oba Toronto), 3. Foligno (Buffalo).

NY Islanders - Philadelphia 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)
40. Tavares, 53. Seidenberg - 32. Konecny (Gudas), 60. Read, rozhodující sam. nájezd Giroux. Střely na branku: 27:42. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii celé utkání, inkasoval dvě branky z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 92,59 procenta. Hvězdy zápasu: 1. Konecny (Philadelphia), 2. Tavares (NY Islanders), 3. Voráček (Philadelphia).

NY Rangers - Edmonto 5:3 (1:1, 1:1, 3:1)
9. K. Hayes, 36. Grabner, 50. Fast, 59. Nash, 59. Miller - 7. Nugent-Hopkins, 31. Maroon, 49. Larsson. Střely na branku: 31:24. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. K. Hayes, 2. Grabner, 3. Miller (všichni NY Rangers).

Washington - Winnipeg 4:3 v prodl. (1:0, 2:0, 0:3 - 1:0)
31. a 64. Ovečkin, 15. Bäckström, 22. Oshie - 43. Enström, 46. Lowry, 52. Daňo. Střely na branku: 32:27. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin, 2. Bäckström (oba Washington), 3. Lowry (Winnipeg).

Ottawa - Vancouver 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka:
35. Hoffman. Střely na branku: 24:27. Diváci: 13.260. Hvězdy zápasu: 1. Condon, 2. Hoffman (oba Ottawa), 3. Markström (Vancouver).

Tampa Bay - Boston 3:4 po sam. nájezdech (1:2, 1:1, 1:0 - 0:0)
29. a 51. Johnson, 16. Hedman - 5. Carlo, 11. Spooner (Krejčí), 25. Pastrňák, rozhodující sam. nájezd J. Hayes. Střely na branku: 30:31. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Johnson (Tampa Bay), 2. Bergeron (Boston), 3. Hedman (Tampa Bay).

Florida - New Jersey 4:3 v prodl. (1:0, 1:1, 1:2 - 1:0)
45. a 65. Trocheck (na první Jágr), 13. Ekblad, 27. Malgin - 39. Zajac, 45. Parenteau, 57. Zacha. Střely na branku: 31:34. Diváci: 11.597. Hvězdy zápasu: 1. Trocheck, 2. Ekblad (oba Florida), 3. Severson (New Jersey).

Chicago - Colorado 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)
16. a 41. Hossa, 15. Toews, 53. Panarin. Střely na branku: 21:38. Diváci: 21.580. Hvězdy zápasu: 1. Crawford, 2. Hossa, 3. Keith (všichni Chicago).

Dallas - St. Louis 6:2 (0:0, 2:1, 4:1)
32. a 57. Klingberg, 27. Eaves, 44. Johns, 46. Spezza, 57. Jordie Benn - 32. Stastny, 51. Pietrangelo (Jaškin). Střely na branku: 27:30. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Seguin, 2. Johns (oba Dallas), 3. Stastny (St. Louis).

Arizona - Nashville 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)
46. a rozhodující sam. nájezd Duclair, 10. Dvorak - 18. Irwin, 37. Smith. Střely na branku: 28:37. Diváci: 10.745. Hvězdy zápasu: 1. Domingue, 2. Dvorak, 3. Duclair (všichni Arizona).

Los Angeles - Pittsburgh 3:2 v prodl. (0:1, 1:0, 1:1 - 1:0)
26. Lewis, 43. Greene, 63. Dowd - 8. a 50. Crosby. Střely na branku: 27:23. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Dowd, 2. Martinez (oba Los Angeles), 3. Crosby (Pittsburgh).

San Jose - Calgary 2:3 (0:0, 0:2, 2:1)
41. Burns, 50. Karlsson - 39. a 56. Tkachuk (na obě Frolík), 37. Brouwer. Střely na branku: 28:22. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. Tkachuk, 2. Engelland, 3. Frolík (všichni Calgary).