Boj o schůzku s dalajlámou. Příště se poradím se Zaorálkem, uznal Herman

  • 539
Přetahovaná mezi Danielem Hermanem a Lubomírem Zaorálkem o schůzku s dalajlámou skončila nakonec „remízou“. Herman se nezavázal, že se už nebude s tibetským duchovním potkávat, ministři se však dohodli, že budou napříště obdobné schůzky konzultovat s ministerstvem zahraničí.

„Žádný záznam jsme na jednání vlády neměli k dispozici. Je otázka, jestli záznam existuje, nebo ne. Diskuse vyústila v to, že zásadní otázky zahraničněpolitického charakteru je třeba konzultovat s ministrem zahraničí,“ řekl ministr kultury Herman. Aby se vláda vrátila k záznamu ze dva roky starého jednání vlády, v úterý po setkání špiček státu na Hradě navrhl ministr zahraničí Zaorálek.

Že byl závěr jednání vlády takový, potvrdili i ministr životního prostředí Richard Brabec z ANO a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD. Ten označil diskusi na vládě, která její plánované trvání natáhla o tři hodiny, za svého druhu „psychoterapeutickou besídku“. A dohodu, že si ministři nebudou dělat úplně bez konzultace, co chtějí, potvrdil i Zaorálek.

„Před těmi dvěma a půl lety jsme se dohodli na informování, což jsem také provedl. A na konzultování, aby bylo možné některé věci vyladit, na tom jsme se dohodli dnes,“ řekl Herman. Přitaká tomu, že by napříště bylo lepší věci konzultovat s ministerstvem zahraničí s větším předstihem. „Tedy ne předem informovat, ale konzultovat. Konzultace s ministrem zahraničí je logická,“ uvedl ministr kultury.

Herman komentoval i slova prezidenta Miloše Zemana, který ho označil za lháře kvůli jeho tvrzení, že vyznamenání Jiřího Bradyho, strýce ministra kultury, podmínil tím, že se nesetká s dalajlámou. „Mohu jen zopakovat, že 8. září na slovenském velvyslanectví pan prezident podmínil udělení vyznamenání mým nesetkáním se s Jeho Svatostí, tibetským dalajlámou. To říkám od začátku, tak se to stalo a na tom nic nezmění žádný výrok,“ řekl Herman.

Zeman: Herman je usvědčený lhář, kvůli jeho strýci se nenechám vydírat

„Platí to, co jsme už jednou deklarovali, že se hlásíme ke strategickému partnerství s Čínou,“ komentoval výsledek debaty ve vládě ministr zahraničí Zaorálek. „Shoda byla na tom, že se hlásíme k politice jedné Číny, to je princip, který nikdo nezpochybnil,“ uvedl šéf diplomacie.

„Výsledek byl, jestli jsem slyšel správně z úst pana Hermana, že on do budoucna souhlasí s tím, abychom konzultovali, pokud by podobná situace se měla opakovat, a dobrali se takového výsledku, který by se nestal incidentem, něčím, co by mohlo zpochybnit strategické priority, na kterých má vláda shodu,“ konstatoval se zjevnou úlevou ministr zahraničí Zaorálek. Nejde podle něj jen o Čínu. „Chápu to tak, že podobná situace by se neměla opakovat,“ věří.

„Potřebujeme obchodovat s celým světem, nevytvářet si zbytečné bariéry ́. Na straně druhé by to všechno mělo probíhat důstojně. Jedna vyhrocená pozice generuje druhou vyhrocenou pozici. A to nikomu neprospívá,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Mládek. „Debata byla chvílemi vzrušená. Je to asi adekvátní tomu, co se děje,“ řekl šéf resortu životního prostředí Brabec.

Nahrávky z vlády nezveřejní

Vláda ve středu oznámila, že nebude zveřejňovat zvukové záznamy ze svých jednání. „K informování o činnosti, jednání a rozhodnutí vlády ČR slouží veřejně dostupná usnesení vlády, jimiž vláda realizuje svou působnost, a také písemné záznamy z jednání vlády,“ uvedl mluvčí Martin Ayrer s tím, že všechny dokumenty jsou dostupné na webu Úřadu vlády.

Zvukové záznamy prý slouží pouze jako interní pracovní pomůcka. „Zvukový záznam se navíc nepořizuje z jednání vlády nebo té jeho části, která byla vládou označena za uzavřenou nebo ve které jsou projednávány utajované informace. V tomto módu, ve kterém není pořizován žádný zvukový záznam, se často projednávají rovněž témata strategicko-bezpečnostního charakteru,“ dodal mluvčí Ayrer.

Zaorálek nicméně o zveřejnění obsahu jednání o dialogu s Čínou a dalajlámovi dál stojí, aby se vyjasnilo, „co nebylo dodrženo“. „Sdělení Úřadu vlády, že nebude zveřejňovat zvukové záznamy z jednání vlády k Číně, mě neuspokojuje,“ oznámil na Twitteru ministr zahraničí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video