Vůdce IS je stále v Mosulu. Pokud zemře, islamisté padnou, tvrdí Kurdové

  • 114
Lídr Islámského státu Abú Bakr al-Bagdádí se údajně stále nachází v Mosulu. Tvrdí to přední představitelé kurdské vlády. Pokud zemře, bude to znamenat konec islamistů, míní. Kurdové to sdělili reportérům serveru The Independent. Ofenzivu v posledních hodinách brzdí špatné počasí.

Ofenziva u Mosulu běží už více než čtrnáct dní. Je jednou z klíčových bitev boje proti Islámskému státu. Druhé největší irácké město je místní metropolí islamistů, podobně jako Rakká v Sýrii. Představitelé kurdské vlády a armády, která se účastní ofenzivy, nyní přišli s překvapivou informací. Ve městě se údajně stále ukrývá vůdce islamistů Abú Bakr al-Bagdádí.

Islamisté v Mosulu líčí pasti na děti, bomby schovávají do hraček

Potvrdil to šéf prezidentské kanceláře Masúda Barzáního Fuad Husejn, píše The Independent. Opírá se o informace z několika zdrojů. „Al-Bagdádí je pořád tam (v Mosulu). Pokud ho zabijeme, bude to znamenat kolaps celého Islámského státu,“ tvrdí.

Islamisté by si tak uprostřed bitvy museli volit nového lídra. Žádný potenciální kandidát by však neměl podobnou autoritu jako al-Bagdádí. Právě on stál za založením takzvaného chalífátu na území Iráku a Sýrii po obsazení Mosulu v roce 2014.

Obrana vůdce chalífátu

Al-Bagdádí o sobě v posledních měsících nedává příliš vědět. Islámský stát (IS) utrpěl celou řadu porážek a při náletech přišel o několik klíčových figur. Jmenujme například vysoce postaveného velitele a mluvčího IS abú Muhammad Adnáního (více zde). Loni v září skonala po náletu dvojka islamistů Abú Mutaz Kuraší (více zde).

Podle bezpečnostních expertů může přítomnost al-Bagdádího v Mosulu prodloužit bitvu o toto klíčové město. Stoupenci IS se budou svého lídra snažit bránit i za cenu vlastního života. „Je zjevné, že nyní ztrácí pozice, není však jisté, jak dlouho to celé bude trvat,“ uvedl Husejn. Od kurdských bojovníků má informace o spletité síti tunelů, které islamisté pod Mosulem vybudovali (více zde).

Ofenziva u Mosulu, která začala 17. října, je největší iráckou vojenskou operací od invaze vedené Američany v roce 2003. Podílí se na ní přes 25 000 iráckých vojáků, policistů, členů kurdských sil, sunnitských kmenových bojovníků a příslušníků šíitských milic. Ze vzduchu je podporují letouny koalice v čele se Spojenými státy.

Po zahájení útoku někteří islamisté z Mosulu uprchli do Sýrie (více zde). S postupem vojsk však úprk ustal. Ústupové koridory jsou zavřené. Ofenziva na město probíhá ze všech směrů, jak ukazuje mapa aktuálního vývoje bojů. Podle amerického plukovníka Johna Dorriana se navíc islamisté přestali přesouvat ve velkých skupinách. „Když by tak učinili, okamžitě se na ně zaměříme a zabijeme je,“ uvedl.

Ve městě stále zůstává přes milion civilistů. Popisují, že po ulicích se pohybují ozbrojení islamisté. Jedná se však údajně o velmi mladé bojovníky. Část města je zahalena kouřem z nekončícího ostřelování. Islamisté také úmyslně zapalují ohně, aby znemožnili přesné bombardování. Stejnou službu jim dělá zapalování ropných polí (více o taktice IS zde).

Ofenzivu zpomalilo počasí

Ve středu se ofenziva zpomalila kvůli špatným povětrnostním podmínkám. Informoval o tom irácký generál Hajdar Fázil. V oblasti panuje vysoká vlhkost a oblohu pokryly mraky, což ovlivnilo zejména operace letadel a bezpilotních letounů.

IS po pádu Mosulu zmizí v poušti, tuší analytici. Hrozí útoky v Evropě

Střelba na mosulském předměstí téměř utichla, ozývá se jen sporadicky, rovněž jen občas je slyšet dělostřelecká palba na islamistické pozice, uvedla agentura AP. Iráčtí vojáci pronikli do východní části Mosulu v úterý ráno a vůbec poprvé se tak dostali přímo do města (více zde).

V další fázi bojů čeká armádu postup jednotlivými ulicemi, kde bude nejspíš nastraženo množství výbušnin, a boj dům od domu. Zároveň se budou chtít vyhnout obětem z řad civilistů.

Humanitární organizace Norská rada pro uprchlíky (NRC) varovala, že životy civilistů v Mosulu jsou „ve vážném nebezpečí“. Postup iráckých vojáků bude totiž znamenat, že se boje ve městě ještě zintenzivní. Od začátku ofenzivy před více než dvěma týdny podle NRC již ze svých domovů uprchlo okolo 18 000 Iráčanů. Pracovníci organizace se nyní „připravují na nejhorší“, uvedl Wolfgang Gressmann z irácké pobočky NRC.

Irácké a kurdské jednotky útočí severně od Mosulu (24. října 2016):

24. října 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video