Brian Campbell (vlevo) z Chicaga se snaží udržet puk před dotírajícím Michaelem...

Brian Campbell (vlevo) z Chicaga se snaží udržet puk před dotírajícím Michaelem Frolíkem z Calgary. | foto: AP

Frolík byl jediným střelcem Calgary, Hertl asistoval u dvou gólů

• 42
Po jednodenní Halloweenské pauze se hokejová NHL rozběhla dvanácti úterními zápasy. Z Čechů se jako jediný gólově prosadil útočník Michael Frolík, jenž alespoň zmírnil prohru Calgary 1:5 na ledě Chicaga. Za domácí si jednu asistenci připsal bek Michal Rozsíval stejně jako torontský Roman Polák. Forvard Tomáš Hertl přihrál dokonce na dva góly, jeho San Jose ovšem padlo 2:3 v Arizoně.

Pro Michaela Frolíka (13:20, +1, 5 střel, 1+0) bylo vyrovnání na 1:1 z 28. minuty duelu na ledě Chicaga již jeho pátým letošním zásahem. V tabulce střelců NHL se tak mezi svými krajany opora Calgary dotáhla vedoucí duo Jakub Voráček - David Pastrňák.

1. Jakub Voráček (PHI) 10z. - 10b. (5+5)
2. David Pastrňák (BOS) 7z. - 8b. (5+3)
3. Tomáš Hertl (SJS) 10z. - 8b. (4+4)
4. Michael Frolík (CGY) 11z. - 7b. (5+2)
5. Radim Vrbata (ARI) 9z. - 6b. (4+2)
6. Martin Hanzal (ARI) 9z. - 4b. (2+2)
7. Jaromír Jágr (FLA) 10z. - 4b. (1+3)
8. Ondřej Palát (TBL) 10z. - 4b. (1+3)
9. Radko Gudas (PHI) 4z. - 3b. (1+2)
10. Pavel Zacha (NJD) 8z. - 3b. (0+3)

Už podruhé se kladenský odchovanec prosadil při hře v oslabení, když tentokrát zakončoval rychlý protiútok po skvělém pasu Mikaela Bäcklunda. Stav 1:1 pak svítil na ukazateli skóre i na začátku třetí třetiny. V ní domácí Blackhawks vyslali na bránu soupeře jen sedm střel, přesto čtyři skončily v bráně.

Gólostroj Chicaga odstartovala využitá přesilovka Arťoma Anisimova z 48. minuty. V 53. minutě přidal pojistku Tyler Motte a v čase 56:59 do prázdné klece zvyšoval na 4:1 Artěmij Panarin. Poslední slovo si vzal ještě v 59. minutě obránce Niklas Hjalmarsson, jenž se prosadil tvrdou ranou z levého kruhu.

Asistenci si ze zápasu v dresu vítězů odnesl i český zadák Michal Rozsíval (16:23, +/-: 0, 0+1), jenž asistoval u otevírací trefy Patricka Kana. Americký reprezentant byl s bilancí (1+2) zvolen první hvězdou duelu. Druhý český zadák Michal Kempný tentokrát figuroval jen mezi nehrajícími náhradníky.

Úterní těsná výhra 3:2 nad San Jose je pro hokejisty Arizony teprve třetí z dosavadních devíti startů. Hlavní zásluhu na ní měl gólman Louis Domingue, jenž pochytal 39 z 41 střel aktivních Sharks.

U obou gólů hostů nechyběl český útočník Tomáš Hertl (18:26, +2, 3 střely, 0+2). Nejprve se v zahajovací třetině podílel na otevírací trefě Patricka Marleaua a v samotném závěru řádné hrací doby ještě přispěl ke korekci skóre v podání Mikkela Boedkera.

Coyotes všechny své góly vtěsnali do druhé dvacetiminutovky, ve které slavili Brad Richardson, Lawson Crouse a Jamie McGinn. České útočné duo Martin Hanzal (5:31, +/-: 0) - Radim Vrbata (18:30, +/-: 0) se neprosadilo. Prvně jmenovaný centr navíc po pouhých sedmi střídáních zamířil předčasně do kabin kvůli zranění v dolní části těla.

Hokejisté Bostonu dokázali zvítězit i ve druhém startu bez suspendovaného Davida Pastrňáka, který se již ve čtvrtek na ledě Tampy vrátí do sestavy. Po fotbalovém výsledku 0:1 z Detroitu si připsali druhou venkovní výhru po dalším těsném skóre 1:2 z Floridy.

Obě trefy Bruins padly bez asistencí, když se v 4. minutě prosadil z trestného střílení Brad Marchand a v 27. minutě při hře v oslabení Dominic Moore. Panthers připravili o naději na čisté konto jinak skvěle chytajícího Tuukku Raska až v 56. minutě zásluhou Denise Malgina.

Centr vítězů David Krejčí (17:36, +/-: 0, 3 střely), stejně jako domácí Jaromír Jágr (17:13, +/-: 0, 1 střela) se neprosadili. Česká „68“ odehrála své 1 639. utkání NHL a vyrovnala na šesté příčce historické tabulky Dava Andreychuka. Panthers v zápase nevyužili ani jednu ze sedmi přesilovek, v nichž vyslali jen šest střel a jednou dokonce inkasovali.

Hokejisté Toronta potěšili své fanoušky, když si v úterý po výsledku 3:2 z prodloužení vyšlápli na průběžné lídry Západní konference z Edmontonu. Jednou asistencí se na tom podílel i český obránce Roman Polák (15:46, +/-: 0, 0+1).

Hvězdou zápasu byl útočník Nazem Kadri, jenž Maple Leafs ve 2. minutě poslal poprvé do vedení a po pouhých 12 vteřinách nastavení skóroval i podruhé. Hostující Connor McDavid (12 bodů, 5+7) nebodoval a v tabulce produktivity NHL jej tak na prvním místě již vystřídal chicágský Arťom Anisimov (13 bodů, 7+6).

Bezchybný Henrik Lundqvist, jenž kryl všech 35 střel soupeře a uhájil jubilejní 60. nulu kariéry v NHL, a produktivní nováček Jimmy Vesey (1+2) stáli za výhrou Rangers 5:0 nad St. Louis s Dmitrijem Jaškinem (10:15, +/-: 0) v sestavě. Útočník Andrej Nestrašil (13:38, +/-: 0, 2 střely) se z pozice nehrajícího náhradníka, v níž i nadále zůstává bek Jakub Nakládal (Martina Frka si po odeslání na farmu z waiver listiny vybral zpět do svých služeb Detroit), vrátil do sestavy Caroliny, která si z ledu Ottawy odvezla alespoň bod za remízu 1:1. V prodloužení o výhře domácích rozhodl Kyle Turris.

Útočník Lukáš Sedlák (11:31, +/-: 0, 1 střela) slavil s Columbusem výhru 3:2 po prodloužení nad Dallasem. Hosté přišli o nejtěsnější náskok pouhých 16 vteřin před koncem řádné hrací doby, kdy přesilovku umocněnou hrou bez gólmana využil Sam Gagner. V prodloužení se pak hrálo jen dalších 46 vteřin, než obránce Seth Jones propálil vše co mu stálo v cestě. Třetí prohře Stars za sebou nezabránili ani čeští útočníci Jiří Hudler (16:05, +1) a Radek Faksa (14:25, -1, 4 střely).

Předchozí nezdary v úterý napravovali hokejisté Tampy Bay, kteří dali zapomenout na nedělní debakl 1:6 od Rangers pro změnu výhrou 6:1 nad Islanders. Hlavním tahounem ofenzivy Lightning byl ruský útočník Nikita Kučerov (2+2). I přes vysoký počet vstřelených branek zůstala česká dvojice v kádru vítězů - Ondřej Palát (17:14, +1, 1 střela) a Andrej Šustr (18:08, +/-: 0, 1 střela) - bez bodu.

NY Rangers - St. Louis 5:0 (2:0, 3:0, 0:0)
10. Girardi, 12. Vesey, 27. Nash, 33. Zuccarello, 39. Hayes. Střely na branku: 29:35. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Lundqvist, 2. Vesey, 3. Kreider (všichni NY Rangers).

Columbus - Dallas 3:2 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 1:0)
24. N. Foligno, 60. Gagner, 61. Jones - 31. Spezza, 42. Seguin. Střely na branku: 28:38. Diváci: 10.141. Hvězdy zápasu: 1. Bobrovskij, 2. Gagner, 3. Foligno (všichni Columbus).

NY Islanders - Tampa Bay 1:6 (0:3, 1:3, 0:0)
40. Seidenberg - 4. a 13. Kučerov, 14. Stamkos, 27. Boyle, 30. Brown, 32. Filppula. Střely na branku: 27:36. Diváci: 10.822. Hvězdy zápasu: 1. Kučerov, 2. Stamkos, 3. Filppula (všichni Tampa Bay).

Toronto - Edmonton 3:2 v prodl. (1:1, 1:0, 0:1 - 1:0)
2. a 61. Kadri (na první Polák), 24. B. Smith - 20. Lander, 49. Nurse. Střely na branku: 31:46. Diváci: 19.687. Hvězdy zápasu: 1. Kadri, 2. Andersen, 3. Brown (všichni Toronto).

Ottawa - Carolina 2:1 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)
14. Phaneuf, 64. Turris - 1. Slavin. Střely na branku: 32:33. Diváci: 13.049. Hvězdy zápasu: 1. Turris, 2. Phaneuf, 3. Anderson (všichni Ottawa).

Florida - Boston 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
56. Malgin - 4. Marchand z trest. střílení, 27. Moore. Střely na branku: 34:26. Diváci: 13.808. Hvězdy zápasu: 1. Rask, 2. Marchand (oba Boston), 3. Malgin (Florida).

Minnesota - Buffalo 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
38. Granlund - 4. O’Reilly, 54. Larsson. Střely na branku: 24:28. Diváci: 18.864. Hvězdy zápasu: 1. O’Reilly (Buffalo), 2. Granlund (Minnesota), 3. Larsson (Buffalo).

Winnipeg - Washington 2:3 (0:1, 0:1, 2:1)
54. Scheifele, 58. Lowry - 20. Alzner, 29. Johansson, 60. Beagle. Střely na branku: 45:27. Diváci: 15.294. Hvězdy zápasu: 1. Holtby (Washington), 2. Armia, 3. Scheifele (oba Winnipeg).

Chicago - Calgary 5:1 (1:0, 0:1, 4:0)
19. P. Kane (Rozsíval), 48. Anisimov, 53. Motte, 57. Panarin, 59. Hjalmarsson - 28. Frolík. Střely na branku: 22:34. Diváci: 21.166. Hvězdy zápasu: 1. P. Kane, 2. Crawford, 3. Anisimov (všichni Chicago).

Colorado - Nashville 1:5 (1:2, 0:1, 0:2)
6. Iginla - 2. a 54. C. Smith, 18. Irwin, 32. Johanssen, 53. Josi. Střely na branku: 29:36. Diváci: 12.142. Hvězdy zápasu: 1. C. Smith, 2. Johanssen, 3. Rinne (všichni Nashville).

Arizona - San Jose 3:2 (0:1, 3:0, 0:1)
24. Richardson, 25. Crouse, 32. McGinn - 15. Marleau (Hertl), 60. Boedker (Hertl). Střely na branku: 30:41. Diváci: 11.046. Hvězdy zápasu: 1. Domingue, 2. Richardson, 3. Crouse (všichni Arizona).

Los Angeles - Anaheim 0:4 (0:1, 0:3, 0:0)
20. Rakell, 23. Vermette, 24. Kesler, 31. Cramarossa. Střely na branku: 30:21. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Rakell, 2. Kesler, 3. Gibson (všichni Anaheim).