Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kde je v moři voda nejslanější? Na dně, ve smrtících jezerech

Víte, kde v moři je nejslanější voda? Přímo na dně, kde extrémně slaná voda vytváří jezera i malé řeky. Pro většinu organismů je smrtelně jedovatá, ale v jejich okolí mohou ležet i oázy plné života.

Krab, který zabloudil do proudu velmi slané vody na dně severního Mexického zálivu. | foto: RV Arvin/Orca Basin Expedition 2014

Když jsme před nedávnem psali o tom, proč některým žralokům pomáhá „nechutnost“ k přežití ve velmi slané vodě, sami pro sebe jsme se zeptali, jak slaná vlastně může být mořská voda. A odpověď nás překvapila - a to pro jednou opravdu.

Podíl soli v mořské vodě se pohybuje zhruba od několika gramů soli na litr do několika desítek gramů. Třeba Baltské moře obsahuje jen čtyři gramy soli na litr, nejslanější Rudé moře pak 42 g/l. Nejvyšší podíl soli ze všech větších vodních ploch má moře, které je mořem jen podle názvu - Mrtvé moře - kde je soli 330 gramů na litr. Což už je mimochodem poměrně blízko k tomu, aby voda v tomto slaném jezeře už další sůl vůbec nemohla rozpouštět. Ve vodě o teplotě cca 20 °C se totiž může rozpustit maximálně cca 360 gramů na litr. Mrtvé moře má sice vodu o něco teplejší, ale to nehraje v tomto ohledu žádnou roli.

Tolik rychlý pohled do encyklopedie (dnes tedy spíše na Wikipedii). Jak to ale bývá, skutečnost je poněkud košatější a zajímavější než učebnicová hesla. A tak i v moři existují místa, která si svou slaností v některých případech (ne všech) s Mrtvým mořem prakticky nezadají. Zní to možná nesmyslně, ale do slova a do písmene jde o extrémně slaná jezera na dně moří.

Jejich velikost je velmi různá. Nejmenší budou patrně jen malé „tůňky“ o rozměrech řádově metrů, největší známé (alespoň podle toho, co jsme dohledali), „jezero“ Orca, leží zhruba 2 250 metrů pod hladinou Mexického zálivu, má plochu zhruba 210 kilometrů čtverečních a maximální hloubku kolem dvou set metrů. Obsahuje tak podle mapování z roku 2007 zhruba 13,3 kilometrů krychlových vody, k jejichž „dosolení“ zhruba na úroveň 300 gramů na litr bylo zapotřebí rozpustit do vody 3,62 miliardy tun soli.

Jak vypadá ponor do velkého solného jezera na dně moře. Na videu je jasně vidět rozhraní mořské vody a vody z „jezera“ na dně díky optickým efektům s přechodem spojenými. Mléčně bílá barva vody slaného jezírka je způsobena jinými příměsemi než solí, v jiných případech může být tento velmi slaný roztok zcela čirý.

Potřebná sůl pro vznik tzv. Orca Basin se našla přímo na místě, na dně moře. Pochází ze solných slojí, které na dně Mexického zálivu leží jako pozůstatek dávné geologické historie. V křídě (období před cca 65 až 150 miliony let) bylo v této oblasti mělké moře, které postupně vyschlo a zanechalo za sebou až několik kilometrů silnou vrstvu usazenin, včetně mohutné vrstvy soli. Když se oblast znovu zatopila slanou vodou, solné vrstvy zůstaly nějakou dobu chráněny vrstvami usazeninami, které se na nich za dobu jejich pevninské existence nashromáždily.

Ovšem sedimentace pokračovala i nadále a na některých místech postupně narostly vrstvy usazenin natolik, že jejich tlak relativně měkkou solnou vrstvu rozlámal a její části vytlačil směrem zase vzhůru, blíže k povrchu. Pokud se divíte jak, představte si solnou vrstvu jako jíl stlačený mezi dvěma vrstvami dlažebních kostek - jíl si nakonec najde cestu mezi kostkami vzhůru k povrchu. Solné vrstvy sice nejsou mazlavé, ale ve hře jsou také podstatně větší tlaky a delší časy, než na jaké jsme zvyklí.

Pohled na velké slané jezero Orca na dně Mexického zálivu

Na některých místech Mexického zálivu tak lze najít místa, kde se sůl dostala do kontaktu s mořskou vodou. Ta ji pochopitelně rychle rozpouští a vzniká velmi slaný roztok, který je podstatně těžší než okolní mořská voda (to je dáno i tím, že dno moří je velmi klidné místo, kde se voda obvykle příliš nehýbe). Na některých místech oceánů vznikají tyto oblasti slané vody i jinak než rozpouštěním soli z usazenin. V polárních oceánech může ke vzniku podmořských kapes slané vody vést tvorba ledu (zvýší se podíl soli ve zbylé vodě, ta je těžší a může klesat ke dnu). Ovšem výsledek je stejný: jak tento velmi slaný roztok vznikne, drží se u dna, doslova teče po mořském dně a hromadí se v prohlubeninách či jiných vhodných místech.

V některých případech může jít o přirozené prohlubně (třeba zmíněné jezero Orca), jindy jsou útvary poněkud zvláštnější, vypadají jako krátery se svahy vystupujícími ze dna moře, jako třeba v melodramaticky nazvaném Jaccuzzi of Despair („Bazén zmaru“) na následujícím videu pořízeném expedicí Nautilus v roce 2015. Jde o malé solné jezírko, které také leží v Mexickém zálivu a má rozměry řádově jen desítek metrů, jehož „svahy“ evidentně vznikly postupnou sedimentací a dost možná i s přispěním mušlí, které žijí na jeho svazích.

Roztok podmořských slaných jezer je pro drtivou většinu organismů příliš slaný a rychle je usmrtí, ale to neznamená, že by představovala místě úplně bez života - alespoň ne vždy. Minimálně v některých případech totiž jejich přítomnost doprovází také únik jiných látek z mořského dna.

V případě „Bazénu zmaru“ (a řady dalších) jde o úniky metanu či sloučeniny síry, které slouží jako zdroj chemické energie pro specializované organismy žijící v jejich sousedství. Jde například o již zmiňované mušle, které soužijí s bakteriemi specializovanými právě na získávání energie z metanu. Činnost těchto mikroorganismů pak umožňuje vytvářet život i v místech, kde sluneční světlo zcela chybí a i organických zbytků je pomálu.

Křišťálová Lupa 2016
Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 135 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 27 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi jsou 2 příspěvky

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Snadno s fotkami už i ve Windows. Aplikace Fotografie vyrostla na novou úroveň

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Premium Aplikace Fotografie, která je pevnou součástí Windows, slouží nejen k prohlížení obrázků. Stejně...

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 135 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...