O úspěších svého otce „nočního jestřába“ se dozvěděla až po jeho smrti

  • 5
Svého otce si po rozvodu rodičů příliš neužila, ale o jeho odkaz pečuje svědomitě. Vee Darlingtonová je dcerou nejúspěšnějšího československého válečného pilota RAF. Karel Kuttelwascher se narodil před sto lety u Německého Brodu a proslul jako noční stíhací eso, na kontě má dvacet sestřelů.

V pondělí dopoledne díky spolupráci se spolkem letecké historie Czech Spitfire Club zavítala do Havlíčkova Brodu. A na setkání s novináři ukázala české vyznamenání Řád bílého lva, který prezident Miloš Zeman 28. října propůjčil jejímu otci in memoriam.

„Byla jsem velmi překvapená pozváním na Pražský hrad, abych převzala ocenění za svého otce. Byl to speciální zážitek. Doufám, že tahle událost pomůže vzbudit větší zájem o československé letce i ve Velké Británii,“ reagovala Vee Darlingtonová, která hodlá informovat letecké muzeum v domovské zemi.

Vyznamenání prý umístí do své ložnice, kde má také fotografii svého otce, kterého prezident Václav Havel v roce 2000 povýšil in memoriam do hodnosti brigádního generála.

Její rodiče se brzy po válce rozvedli, a tak se vídali jen zřídka. „O válce před námi nikdy moc nemluvil. Dodnes vzpomínám, jak mě v padesátých letech vzal na leteckou show do Farnborough. Létal celý život, po válce a návratu z Československa do Británie pracoval jako civilní pilot,“ připomněla.

Bývalý manžel napsal o svém tchánovi knihu. Vyšla i v Česku

Dlouho vůbec nevěděla, že byl její táta, kvůli jehož komplikovanému příjmení měla problémy se spolužáky ve škole, tak úspěšný.

„Vlastně jsem se to dozvěděla až po jeho smrti, když se o něm psalo v novinách. Byla jsem hodně překvapená,“ řekla MF DNES Darlingtonová, které tehdy bylo čtrnáct let.

Památka na otce ani přes jeho brzkou smrt v srpnu 1959, tedy ve věku pouhých 42 let, v rodině nezapadla. Naopak. Dnes už bývalý manžel Vee Darlingtonové Roger o svém tchánovi napsal knihu Noční jestřáb, vyšla i v Česku. Noční jestřáb byla jedna z přezdívek československého esa, při nočních letech z Ostrovů na pevninu „ulovil“ v dubna až červenci 1942 celkem patnáct německých letadel. Další tři sestřelil ve dne, dvě letadla zneškodnil už dříve ve službách Francie začátkem války.

Do Česka se jeho dcera pravidelně vrací, na Havlíčkobrodsku i Žďársku žijí další příbuzní. Obvykle necestovala do Česka sama, ale se svým mladším dvojčetem Mari. „Sestra nemohla přijet, je vážně nemocná, ale všechny pozdravuje,“ podotkla Vee Darlingtonová.

Domů se nebude vracet s prázdnou. Spolek Czech Spitfire Club, který pečuje o odkaz československých letců, díky příspěvku svého generálního sponzora firmy Promedica poslal Mari Roweové na nákladnou léčbu dar ve výši 50 tisíc korun.

Dilema radnice: jak odlišit ulice Kuttelwaschera a Kutlvašra

Podle ČTK by jedna z nových havlíčkobrodských ulic v budoucnu mohla nést právě jméno československého stíhacího esa. „Dovedu si to představit, ale aktuálně nemáme žádnou volnou ulici, kterou bychom mohli pojmenovat,“ potvrdil starosta Jan Tecl.

Jenže má to jeden háček. V Havlíčkově Brodě už je ulice Generála Kutlvašra. Často se chybuje v tom, že se zaměňuje jméno velitele pražského povstání a rodáka z Michalovic na Havlíčkobrodsku Karla Kutlvašra právě s „Nočním jestřábem“ Karlem Miloslavem Kuttelwascherem, rodákem ze Svatého Kříže.

Na poslech obě jména znějí stejně.

„Museli bychom to odlišit, aby se to nepletlo, nejen pošťáci by z toho asi byli nešťastní. Budeme se o tom bavit, ulice by se mohla jmenovat například Stíhače Kuttelwaschera,“ reagoval starosta Tecl. „Určitě by si to zasloužil, ale je to běh na delší trať,“ dodal.