První jízda: Nový Citroën C3 miluje pozornost a kamery

  • 56
Citroën vždy uměl postavit vzhledem výjimečné auto. Možná ne krásné, ale rozhodně nezaměnitelné s čímkoliv jiným. Novou, už třetí generaci C3 poznáte na první pohled. Už kvůli těm airbagům proti nákupním košíkům a šesti světlům na přídi. Do Česka se chystá až po novém roce, ale už jsme v něm jeli.

V Paříži bude o něco menší tlačenice, vyhlásili tam zákaz vjezdu starým autům. Ale tolik jich zase neubude, a tak stále půjde v přehuštěném pařížském šrumci o plechy a nárazníky. A právě tam se bude nová C3 vyjímat. A to nejen díky měkkým příplatkovým panelům na bocích, které jsou odolné proti „supermarketovému lišeji“.

Třetí generace C3 (od uvedení té první v roce 2002 se jich prodalo na 3,5 milionu a tvoří pětinu prodejů značky) dorazí po novém roce na český trh výhradně v pětidveřovém provedení, o třídveřáky totiž už dnes zákazníci nestojí. Proporce, velká kola, plastové brnění a další doplňky dávají nové C3 crossoverový vzhled, který dnes frčí. V porovnání s usedlými konkurenty od Fabie přes Opel Corsa po Kiu Rio je její design opravdu velmi odvázaný.

Citroën C3
Citroën C3
Citroën C3

První C3 je legenda

První generace Citroënu C3 byla bestsellerem, geniální design Gilese Taylora (dnes maluje rollsy) dodnes nezestárl a vnitřek působil solidním dojmem. Bylo to jedno z mála aut dnešní rychlé doby, které rychlost úplně pomíjelo. Autu s beruškovitou siluetou chyběly i na pohled jakékoliv sportovní ambice a to bylo dobře. Městská maminkovská nákupní taška nemusí být sportovní, ale hlavně praktická.

Citroën C3

C-trojka je stylová frajerka. Designem je to spíš domácí spotřebič. Každopádně v městském cvrkotu nezapadne. Jen designéři Citroënu dokážou dát na příď auta tři páry světel absolutně rozdílných tvarů a proporcí tak, že to funguje (co do estetiky).

Buclatá karoserie je z každého pohledu jiná. Když pozorujete C3 z lavičky v kavárně, je trochu bachratá, hlavně díky té mohutné přídi. Když k autu pak přijdete, působí subtilně. Svými rozměry ctí pravidla kategorie, délka 3,99 metru je do města akorát.

Veselá novinka má technický prazáklad svého předchůdce (a také koncernového bratrance Peugeotu 208, se kterým se bude vyrábět na Slovensku v Trnavě), ale vzhledově je to úplně jiné auto.

Velká kabina, z kufru je vanička

Kabina je překvapivě široká, vepředu mají oba cestující místa dost. Vzadu je to v pořádku s místem na kolena a hlavou nenarazíte na strop, pokud máte do zhruba metru osmdesáti. Třísetlitrový kufr je prima, ale chybí mu jakákoliv výbava (očka, háčky). Horší je ovšem vysokánská nákladová hrana, kufr tak tvoří jakousi vaničku. Zkuste z ní vyprostit kočárek, když jste máma, nebo tašku s nákupem, když vám táhne na sedmdesát (což jsou kategorie, které C3 kupují).

Kabina je výborně odhlučněná. Sedadla vypadají jak pohovka od nadějného designéra. Přední křesla působí mohutně, ale jsou tak akorát. Chybí jim ovšem jakákoliv boční opora, což s chybějícími stropními madly znamená, že pasažéři, kteří se nedrží volantu, v zatáčkách hledají oporu a jejich sezení je dost nejisté. Měkké vycpání sedadel působí konejšivě, ale na dlouhé cestování to není, jste pak trochu rozlámaní.

Zašlá sláva

C3 byla kdysi v Česku hitem, Citroën jich tu měsíčně prodával 130. Dnes jich prodá 30 (stejně jako C4) a hlavníma artiklem této francouzské značky je zemitější, ale neskonale praktická dodávka Berlingo (měsíčně jich prodají 200), která v osobní verzi skromněji smýšlejícím zákazníkům nahradí C4 Picasso kupované rozmazlenými měšťáky.

Fantastický je design přístrojovky, která by udělala parádu i v mnohem dražším autě. Líbí se velká schránka před spolujezdcem a velké kapsy ve dveřích. Šmrncovní jsou vnitřní madla dveří, okoukaná u babiččina starého kufru, ale podivně působí partie přístrojovky nenavazující na výplň dveří.

V hlavní roli kamera

K těm venkovním airbagům dostala C3 také další speciality. Kromě klasické multimediální výzbroje, kvůli které zapomenete řídit a budete si auto plést s mobilem, je to hlavně širokoúhlá kamera na čelním skle u zpětného zrcátka. Řidič s ní může fotit a natáčet a vše sdílet na sociálních sítích nebo s policií, když zachytí bouračku nebo nepravost na silnici. V případě nehody se zapne automaticky a zaznamená 30 sekund před nárazem a minutu po něm. Namísto doinstalovávaných kamer je to elegantní řešení.

Citroën C3

S kamerou telefon komunikuje přes wi-fi, ovšem s multimediálním tabletem na přístrojovce (handsfree, přehrávání hudby z mobilu a další funkce) komunikuje pomocí bluetooth, nastavování je tedy trochu zdlouhavější.

Pokud si za kamerku hledící vpřed připlatíte, budete mít za vnitřním zrcátkem schované rovnou dvě. C3 druhou kameru používá pro systém automatického brzdění, které v městském provozu umí zachránit přední nárazník, když šofér zalelkuje. Vývojáři nespojili systémy využívající oba prvky výbavy s jednou kamerou prý proto, že na každou kladou jiné požadavky. Připlatit lze ještě za třetí, parkovací kameru.

Tablet na přístrojovce, který ovládá všechno včetně klimatizace (to není zrovna bezpečné pro šoférování a komfortní taky ne), má trochu jalovou odezvu. Nadšeni jsme nebyli z navigace.

V příplatkové výbavě má C3 třeba také systém sledování mrtvého úhlu. To se hodí, i když máte boky vystlané gumou. Nutno zdůraznit, že z C3 je na dnešní poměry kromobyčejně dobrý výhled.

Tříválce s turbem i bez

Benzinové motory mají vždy tři válce a objem 1,2 litru, slabší varianty mají atmosferické plnění, výkony 68 a 82 koní (50 a 60 kW) a startovací cenu podle předběžných odhadů asi 230 tisíc. Nejsilnější verze přidává turbo a ta má pak 110 koní (81 kW). Čtyřválcové turbodiesely 1,6 mají výkon 75 a 100 koní.

Tříválce pracují tak jak od ních očekáváme. Když je vytočíte, slyšíte charakteristický drnčivý zvuk. Atmosferické provedení toho předvede nejvíce mezi dvěma a čtyřmi tisíci. Na velkolepé předjížděcí manévry si nechte zajít chuť, ale ve městě se neztratí díky rozumnému zpřevodování. Turboverze má pracovní pásmo přirozeně větší. Benziňáky, které budou tvořit většinu prodejů, odvedou to, co slibují parametry a očekávání od městského auta s hmotností kolem tuny. Silnější atmosférické provedení vystačilo při prvním svezení se šesti, turboverze se sedmi litry.

Základní manuální převodovka je pětistupňová. Ovšem pozor, Citroën se po dlouhých letech marného snažení vychovat robotizovanou převodovku odhodlal k radikálnímu kroku. C3 třetí generace je tak jedno z mála malých aut, která mohou mít klasickou automatickou převodovku s měničem od renomovaného japonského Aisinu. Jízda je pak hezky hladká a klidná, našli jsme jedinou slabinu: vibrace tříválce na volnoběh byly ve verzi s automatem výraznější než u manuálu. O automatu se vyplatí uvažovat už z toho důvodu, že manuální převodovky nejsou zrovna nejpřesnější. Trpí tím, čím většina ovladačů v C3, tedy ne zrovna exaktním chodem.

Podvozek je komfortní, ale ne rozvláčný. Účinně utlumí i větší retardéry a hlubší nerovnosti. Jistě drží směr i v dálničních rychlostech, a když se naučíte pracovat s absolutně necitlivým řízením, také obstojně zatáčí. Posilovač řízení hodně násilně vrací šišatý volant do přímého směru.

Je to tedy auto do města a okolí, nic víc kromě publika pozitivně reagujícího na šmrncovní vzhled nečekejte. Přejet s ním Evropu nebude zrovna požitek, to někteří konkurenti určitě zvládnou lépe. Ale pochvalu zaslouží stratégové koncernu PSA. Přestože je nová C3 technicky velmi blízká Peugeotu 208, každý je úplně jiný.