Sparta - Příbram 4:0, výhru hattrickem dirigoval kapitán Lafata

• 198
Po nevydařeném týdnu si sparťanští fotbalisté zlepšili náladu, když ve 12. ligovém kole porazili na domácím stadionu Příbram 4:0. K výhře hattrickem, čili třemi góly, pomohl kapitán David Lafata. Ten se dostal na třetí místo v historické tabulce střelců.

Sparťanský kotel po necelých dvaceti minutách spustil: „Aleš Hruška! Aleš Hruška! Aleš Hruška!“

Fanoušci oslavovali brankáře soupeře, který se minelou podepsal pod první gól zápasu. Nejdřív sice zlikvidoval velké šance Juliše a Lafaty, ale pak nestačil na Karavajevovu střelu z dálky, která mu prošla mezi rukama i nohama.

Chybující gólman vzal míč a naštvaně si s ním klepal o čelo. Dobře věděl, že tuhle střelu měl zkrotit.

„Nejdřív jsem říkal, že z takové vzdálenosti je to úplně zbytečná střela, “ usmál se sparťanský trenér David Holoubek.

V tu chvíli bylo vlastně rozhodnuto. Příbram je nejhorší tým v lize a na zvrat neměla proti favoritovi kvalitu, i když se nevzdala a pár náznaků si přeci jen vytvořila. Ale v závěru prvního poločasu definitivně zhatil její snahu další velkou chybou Rezek.

Bývalý reprezentační záložník ztratil míč na polovině hřiště a Sparta šla do přečíslení. Holzer místo střely zvolil přihrávku napříč pokutovým územím na Lafatu, jenž doklepával do prázdné brány - 2:0.

„Rozhodla první půle, kdy jsme inkasovali po dvou laciných individuálních chybách. Provází nás to delší dobu a nevím si s tím rady,“ uvedl příbramský trenér Petr Rada.

Sparta, která množství absencí vyřešila například vysunutím stopera Holka do zálohy, se nemusela nikam hnát. Brzy poznala, že stačí hrát trpělivě a do šancí se stejně dostane díky chybám soupeře.

Jako ve 12. minutě. To už byl na hřišti útočník Pulkrab, jenž vystřídal zraněného Václava Kadlece. Příbramský obránce Tregler při odkopu špatně trefil míč, takže Pulkrab mohl udělat kličku gólmanovi. Ale balon si pustil daleko od sebe a následně v pádu netrefil bránu.

Série příbramských chyb pokračovala zmíněnými minelami Hrušky a Rezka, po kterých se Sparta dostala do pohodlného vedení.

Pražský tým mohl díky tomu hrát ve druhém poločase v klidu. Situaci si nekomplikoval a naopak v závěru pečetil vítězství 4:0. Dvěma góly zkompletoval hattrick Lafata, který v 75. minutě využil Pulkrabův centr z levé strany a v 85. minutě nekompromisně pod břevno zakončil rychlý protiútok.

Mimochodem, sparťanský kapitán je s osmi góly v čele tabulky střelců. Kromě toho poskočil v historické tabulce se 192 brankami za nedostižné Josefa Bicana (447) a Vlastimila Kopeckého (252), když se dostal před Antonína Hájka (191).

Párkrát zahrozila také Příbram, ale Mahmutovič střílel vedle tyče, Brandnerův lob vytlačil brankář Koubek na roh a neujal se ani Brandnerův pokus o nůžky.

Asi největší šancí hostů byla střela z přímého volného kopu, ale Pilíka opět vychytal Koubek. A když rozhodčí neodpískal penaltu za Mazuchovo podražení Rezka, tak Příbram letos už podeváté zakončila zápas bez vstřeleného gólu.

Sparta v lize vyhrála z posledních sedmi zápasů tepve podruhé, ale díky tomuto vítězství se nadále drží na dohled nejvyšším příčkám v tabulce. Alespoň trochu si tak zlepšila náladu po porážce ve šlágru s Plzní (0:1) a vyřazení z domácího poháru se Zlínem (1:3 po prodloužení).

„Důležitý byl první gól, pro takový klid. Po něm z nás spadla taková deka, cítil jsem, že se tým rozjede a že přidáme další branku. To byl klíčový moment. A pak taky zákrok Tomáše Koubka, kdy nás za stavu 1:0 podržel,“ řekl sparťanský trenér David Holoubek.

Zato Příbram zůstává s pouhými třemi body beznadějně poslední.