U stezky někdo zaparkoval vrak autobusu. Na truc budějovické radnici?

  • 113
Vrak staré karosy parkuje už více než týden pár desítek metrů od cyklostezky u řeky Vltavy v Českých Budějovicích. Úředníci ani strážníci si nevědí rady, jak majitele donutit, aby se autobusu zbavil. Ten ho tam zřejmě postavil na truc radnici.

Parta asi dvanáctiletých výrostků mlátí do autobusu tyčemi. Nikoho to ani moc nepobuřuje. Vrak karosy kdosi odstavil u cyklostezky Josefa Cepáka u Vltavy už před několika dny. Vybydlený vůz, kterým podle všeho cestovali lidé na dovolenou, probouzí demoliční choutky mládeže.

„Vůz stojí na soukromém pozemku. Zákaz vstupu. Vstup lidem bez domova povolen.“ Tento nápis je sprejem napsaný na jeho bocích, pomalu však mizí, jak jej překrývají sprejeři. Okna jsou vymlácená, sedačky vytrhané, okolo se válí i odpadky. Vrak autobusu se u cyklostezky objevil před pár dny a od té doby si s ním úředníci lámou hlavu. Ruce mají svázané i strážníci.

„Dostali jsme na to několik stížností. Věc jsme zadokumentovali a předali na magistrát. My jsme udělali, co jsme ze zákona mohli, a postoupili jsme to dál,“ řekl mluvčí městské policie David Štýfal.

Žádný zákon městu nepomůže

Vyjeté koleje prokazují, že autobus přijel od benzinové stanice. Kousek jel podél řeky po cyklostezce a pak uhnul na zatravněný prostor mezi řekou a hlavní silnicí. Vrak je vidět jak z cyklostezky, tak přímo ze silnice E55, kde projíždějí auta na Prahu a na Dolní Dvořiště. Městu tak dělá autobus ostudu.

„Pokud to není náš pozemek, tak město nemá kompetenci do toho zasahovat, když se neporušuje nějaká vyhláška. Věc řeší odbor životního prostředí, tedy státní správa. Kdyby docházelo k nějakému znečištění či kontaminaci, tak je možné zahájit řízení. Také je nutné najít vlastníka,“ sdělil primátor Jiří Svoboda.

Dohledat majitele není složité. Jsou jimi Vladimír R. s trvalým bydlištěm na Písecku a Petr R. z Prahy-západ. Problém je, že ten, kdo vrak na pozemek umístil, měl patrně vše dobře promyšlené. Autobus nemá motor ani převodovku a žádné kapaliny z něj neunikají. Tím pádem není rizikem pro životní prostředí.

Úředníci magistrátu jsou věcí rozmrzelí. „Prověřovali jsme to horem dolem, ale opravdu s tím nejde dělat nic,“ konstatoval jeden, který nechtěl být jmenován.

Zákon říká, že odpad je to, čeho se majitel chce, nebo musí zbavit. Jenže autobus nemá registrační značku a majitel jej evidentně za odpad nepovažuje, takže se ho zbavovat nemusí. „Pokud majitel řekne, že to není odpad, pak to odpad není,“ potvrdil vedoucí odboru životního prostředí českobudějovického magistrátu Svatopluk Mika. „Zkoušeli jsme prověřovat, jaké zákony z hlediska životního prostředí mohl majitel porušit, a nepřišli jsme na nic,“ doplnil.

Úředníci by mohli argumentovat tím, že se jedná o veřejné prostranství a může tam hrozit úraz. Jenže to situaci neřeší, majitel může prostor oplotit a autobus zde zůstane.

Majitelé chtěli pozemky prodat

Okolo se povalují sedačky a kusy interiéru. Některé i desítky metrů daleko. Lze najít kupříkladu video nebo zbytky různé elektroniky. Až u cyklostezky jsou vlaječky s názvy zemí, které se původně patrně pohupovaly za čelním sklem. Zvlášť nebezpečné jsou střepy všude okolo. Vymlácená jsou okna, blinkry i vnitřní osvětlení.

Přitom na louku chodí pravidelně venčit psy lidé z vedlejšího sídliště. „Je to příšerné. Postavit sem takový vrak. Nechápu, jak si to někdo může dovolit,“ zlobila se starší paní s menším psíkem. Autobusu se raději obloukem vyhnula.

Podle informací MF DNES to není první problém, který město s majiteli pozemků řeší. Před lety umístili napříč cyklostezkou velký kus betonu. S tím, že tam cyklostezka nemá co dělat. Město pak muselo nechat jeřábem beton odstranit.

Umístění vraku autobusu tak může být schválnost městu. Majitelé se minimálně dvakrát pokoušeli pozemek, kde autobus stojí, spolu s několika dalšími v lokalitě prodat - celkem přes osm tisíc metrů čtverečních. Nejprve za 8,1 milionu, později za 6,5 milionu korun. V obou případech radní města návrh neschválili. Pozemky jsou totiž v podstatě k ničemu. Podle územního plánu mají z větší části funkční využití jako nezastavitelné území rekreační zeleně.

„Nejprve jsem hlasoval pro odkoupení, protože se mi zdálo, že by bylo dobré městské pozemky scelit. Ale neprošlo to, protože město ty pozemky nepotřebuje. Autobus teď vnímám jako nátlak na město. Tímhle činem si vynucují pozornost, nebo spíše vydírají. Pod takovým nátlakem bych pro odkup rozhodně nehlasoval,“ uvedl budějovický radní Miroslav Joch.

Otázkou zůstává, proč se zde autobus objevil zrovna nyní. Roli může hrát i to, že podle katastru nemovitostí je na pozemky vydán exekuční příkaz k prodeji.