Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Otestoval jsem, jak se volí prezident v USA. Můj hlas dostala svíčková

Exkluzivně   0:25aktualizováno  8:33
Greenville, Jižní Karolína - Letošní americké prezidentské volby opět vyvolaly diskuze o bezpečnosti hlasovacích lístků. V některých státech ale voliči hlasují na dotykových obrazovkách speciálních "kufříkových" volebních terminálů. S předsedou volebního dozoru okrsku Greenville v Jižní Karolíně jsem si vyzkoušel americké volby nanečisto.

Testuji volební terminál iVotronic ve skladišti volební komise v Greenville v Jižní Karolíně

„Řekněme, že jste se mi prokázal platným průkazem a jste zde registrován k volbám. Já vám teď aktivuji volební terminál,“ vede mne šéf volebního dozoru k malé plastové budce. V ní, z pěti stran chráněný, je volební počítač s dotykovou obrazovku. Původně jsme byli domluveni jen na rozhovor. Že si hlasování na vlastní kůži rovnou vyzkouším, to mne ani nenapadlo.

„Tak, tady přiložím aktivátor a už je to vaše. Já tu teď s vámi ze zákona být nemůžu, to je vaše hlasování,“ odstupuje Conway Belangia od terminálu. Tvářím se, že pečlivě studuji obrazovku, na které se objevily názorné instrukce. Ve skutečnosti se spíš soustředím na to, abych celý proces zachytil na kameru. A v dalším kroku můžu konečně volit.

Kečup nebo hořčice? Případně dopište vlastního kandidáta...

Ve volbách se málokdy rozhoduje jen o jedné otázce. Také v mém případě mě čeká hned několik rozhodnutí. Vybírám tak mezi kečupem a horčicí. „Jak zřejmě víte, jsme nestranná organizace. Abychom se vyhnuli jakémukoli podezření, používáme při tréninku volebních komisařů tento legrační hlasovací lístek (tzv. Fun Ballot).“

Volby krok za krokem

Úvodní obrazovka volebního terminálu s instrukcemi

Kdyby to někoho zajímalo, zvolil jsem hořčici. Není to sice dokonalé dochucovadlo a má nespornou pachuť, ale kečup je arogantní a zcela evidentně nepřipravený chopit se tak významné role; hlas pro tatarskou omáčku či BBQ by pak byl v jednokolovém většinovém volebním systému prakticky hlasem vyhozeným.

Pro otestování všech eventualit, které během hlasování mohou nastat, je tato možnost výborná. Vyzkoušel jsem si, jak se můžu vrátit o krok zpět a změnit své rozhodnutí těsně před odesláním. „To je velmi důležité, protože volič si musí být jist tím, že stroj skutečně odevzdá takový hlasovací lístek, který vyjadřuje vůli voliče,“ popisuje Belangia. „Teoreticky by se mohlo stát, že je dotyková obrazovka špatně nakalibrovaná a mohlo by dojít k překlepu. Proto je zde závěrečný souhrn, který voliči jasně ukáže, jak hlasoval, a dává tedy možnost k opravě.“

V prezidentských volbách se nebude v Jižní Karolíně hlasovat jen o prezidentovi, ale také o místních radních. Stejně tak i testovací hlasování obsahuje více kategorií. Na druhé obrazovce je třeba kategorie „Oblíbená jídla“, ve které volič vybírá žádnou, jednu nebo dvě možnosti. Existuje zde i možnost vepsání (write-in). Svůj původní nápad Hillary McTrumpface jsem zavrhl a pod vlivem náhlé inspirace jsem pomocí trochu pomalé dotykové klávesnice vyťukal možnosti SVICKOVA a KOLACE. Uvidíme, co na tuto českou stopu při vyhodnocení testovacího hlasování řeknou.

Velký nápis připomíná: „stiskněte tlačítko Vote, abyste potvrdili svůj hlas“

„Tyto legrační možnosti používáme už dvanáct let, takže některé ty volby vypadají trochu směšně. Tedy ještě víc než tenkrát,“ vysvětluje Belangia. „Třeba závody Nascar byly v roce 2003 mnohem oblíbenější než dnes.“

Průběh volení na terminálech ES&S

Technický pohled na volbu pomocí volebního terminálu

  1. Na začátku pracovník volební komise aktivuje volební terminály a zkontroluje, že neobsahují žádná data
  2. Volič přijde do volební místnosti a pracovník volební komise potvrdí, že je volič registrován
  3. Pracovník volební komise aktivuje iVotronic terminál vložením osobního elektronického lístku (PEB, Personal Electronic Ballot), což je malá bezdrátová krabička s paměťovou kartou, která ukládá informace o jednotlivých hlasovacích lístcích)
  4. Volič provede volbu a ukončí hlasování odesláním a potvrzením hlasovacího lístku
  5. Pracovník volební komise na konci hlasování zařízením PEB přečte záznamy uložené v daném terminálu a převede je to centrálního systému

Ve své době špička, dnes už automaty nikoho neohromí

„Říká vám ještě vůbec něco 386? Tak to je procesor, který je uvnitř,“ směje se Belangia (upřesnili jsme na základě dodatečného dotazu). „On ani rychlejší procesor není potřeba. Počítač, který je v hlasovacím terminálu, nemá za úkol žádné složité grafické operace.“ Pracuje pouze s textovými údaji a tabulkami.

Conway Belangia, šéf volební komise pro okrsek Greenville v Jižní Karolíně

„Není a nikdy nebude připojený k žádné internetové, počítačové ani telefonní síti,“ zdůraznil Belangia. Na hackery jsem se původně ani nechtěl ptát (český přízvuk ostatně hodně Američanům zní jako ruský přízvuk), ale šéf komise s tím neměl problém. Útok na volební systém považuje za vážnou věc, ale neobává se útoku na úrovni jednotlivého terminálu. „Ono se může zdát, že je to snadný cíl, ale v praxi můžeme takový útok v podstatě vyloučit.“

Mobilní terminály podle něj přinesly ohromnou časovou i finanční úsporu. Navíc umožnily volit na více místech a více lidem. A to i velmi netradičními způsoby: „Máme třeba možnost volby v autě. Pokud přijede k volbám někdo, kdo má problémy s pohybem, můžeme přinést mobilní terminál až k němu do auta. Pracovník terminál aktivuje, volič se zavře v autě a - legálně vzato - je tak auto vlastně volební budkou. A když odvolí, otevře dveře a my od něj přístroj převezmeme,“ popisuje Belangia tzv. „curb-side voting“, tedy „volby na parkovišti“.

Systém je dobrý, ale dokonalý není

Za více než deset let se terminály iVotronics dočkaly i kritiky. K přenosu signálu slouží šifrované bezdrátové spojení, a zatím neexistuje informace o tom, že by se někomu podařilo manipulovat s hlasy voličů skrze „hacknutí“ či „upravení“ přístroje. To ale neznamená, že nemůže dojít k přehmatům.

„U těchto přístrojů neexistuje dohledatelná papírová stopa každého hlasu,“ uvádí například zpráva auditu z roku 2013 (záloha zde). Přístroje iVotronics v jsou touto technologií (zjednodušeně řečeno - tiskárnou) vybaveny například v Ohiu nebo Severní Karolíně, zatímco Jižní Karolína, Pennsylvánie nebo Texas tuto funkci nemají. Absence „papírové stopy“ ztěžuje případný audit voleb, a komise tak musí hledat alternativy.

Poslední obrazovka před tím, než je hlas odeslán a započítán

Komise našla také doklady o tom, že někteří pracovníci mohli upravit výsledky hlasů tím, že dali voličům chybné instrukce. V podstatě jim řekli, že až stisknou tlačítko „volit“, mají hotovo. Ve skutečnosti ještě musejí potvrdit svůj výběr tlačítkem „potvrdit“ na další obrazovce. Pracovníci volební komise tak mohli dodatečně změnit neodeslaný hlas, což je prakticky nemožné dokázat. Proto nyní volební terminál důrazně varuje jasným nápisem, že lístek není odeslán, dokud jej volič nepotvrdí.

Jiný audit (tentokrát neoficiální) upozornil na možnost opomenutí. Pokud pracovník volební komise zapomene (ať úmyslně nebo z nedbalosti) odečíst hlasy z některého volebního terminálu, pak tyto hlasy nejsou započítány. Je to podobné, jako kdyby se ztratila krabice s obálkami. Zabránit této chybě je relativně jednoduché - volební místnost si musí vést záznamy o tom, jaký má být celkový počet hlasů a toto číslo musí na konci dne odpovídat. Díky šifrování není naopak možné, aby byl některý hlas omylem započítán vícekrát.

Navíc jenom to, že jsou stroje odpojené od internetu, nezaručuje jejich nenapadnutelnost. Profesor informatiky Duncan Buell upozorňuje na zranitelnosti v podobě paměťových karet. Studie z roku 2008 (PDF) našla celou řadu potenciálních zranitelností, od šifrování přes nezabezpečené konektory, MCMCIA karty až po využití znalosti firmware k napsání viru, který by se teoreticky mohl z jednoho napadeného stroje rozšířit i na další. „Chybí standardy a postupy, které by zabránily tomu, aby se tyto zranitelnosti vůbec objevily,“ kritizují autoři studie nejen výrobce, ale i zákonodárce.

„Chyby se dějí, ale nejde o zmanipulované volby, protože chyby nejsou systematické.“

Další výtky kritiků směřují k tradičním neduhům počítačových programů: softwarové chyby, zamrzání, vadné CF karty. Podle NPR se tyto problémy dějí i v letošních volbách, ovšem nikoli systematicky. Nejedná se tedy o ono „zmanipulování“ voleb, o kterém se letos mluví. Jde o náhodné, zcela výjimečné chyby, které na výsledky nemají výrazný dopad, protože nejde o znevýhodnění konkrétního kandidáta. „Tohle by byl nesmírně hloupý způsob, jak manipulovat volby.“

Nejčastěji si lidé stěžují, že jim na obrazovce naskočí jiný hlas, než který zvolili,“ říká Larry Norden z organizace Brennan Center for Justice. „Kdyby někdo hacknul ty přístroje, nedával by voličům najevo, že jsou hacknuté.“ Podle něj je na vině spíše stáří přístrojů - pradávné dotykové obrazovky je nutno často kalibrovat, a i potom mohou dávat špatné výsledky. Volební komise kvůli tomu již několik zařízení vyřadila z oběhu.

V době naší návštěvy se komise připravovala na školení dobrovolníků pro letošní volby

Jižní Karolína zřejmě kritiky vyslyší. Conway Belangia nám potvrdil, že do dvou let očekává inovaci strojového parku. Letošní volby ale ještě probíhají na starých osvědčených přístrojích. Jejich stáří je ale paradoxně i výhodou - za více než deset let už řada auditů navrhla způsoby, jak předcházet možným chybám. Podle Belangia se tak nestane, že by něčí hlas nebyl v jeho okresu započítán.

Tedy s jednou výjimkou - moje svíčková a koláče se prý sčítat nebudou. Daný terminál musí kvůli tréninku nových pracovníků komise ten samý den restartovat.

Aktualizace: Do článku jsme doplnili odkazy a podrobnosti o volbě v Jižní Karolíně. Opravili jsme citované údaje týkající se použitého procesoru. Doplnili jsme informace o možnosti voby z auta.

Křišťálová Lupa 2016
Autor:
  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

v diskusi je 8 příspěvků

21. března 2024

Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Nyní startuje naposledy

v diskusi jsou 2 příspěvky

28. března 2024  15:36

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

v diskusi je 34 příspěvků

27. března 2024  17:17

Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...