Prezident Miloš Zeman a Peroutkova vnučka Terezie Kaslová. (4. února 2019).

Prezident Miloš Zeman a Peroutkova vnučka Terezie Kaslová. (4. února 2019). | foto: koláž iDNES.cz

Hrad se snaží odvrátit pokutu v kauze Peroutka, žádá o odklad exekuce

  • 401
Kancelář prezidenta republiky podala návrh na odložení exekuce kvůli pokutě za nerespektování rozsudku v kauze novináře Ferdinanda Peroutky. Informaci České televize potvrdil mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Rozhodnutí o exekuci ještě není pravomocné. I kdyby Hrad během čtvrtka nezaplatil, exekutor pokutu zatím vymáhat nemůže.

Žádost o odklad nyní posoudí exekutor. Pokud v ní do týdne neshledá formální nedostatky, postoupí ji příslušnému exekučnímu soudu. Ten pak do 15 dnů žádosti vyhoví, nebo ji zamítne.

Exekutor uložil v pondělí prezidentské kanceláři zaplatit za nerespektování rozsudku v kauze novináře Ferdinanda Peroutky pokutu 100.000 korun. Na zaplacení Hrad dostal čas tři dny. Rozhodnutí ale zatím nenabylo právní moci, proto exekutor ani po uplynutí třídenní lhůty nemůže částku vymáhat. Může to učinit až poté, co bude rozhodnutí pravomocné. Pokud by částku Hrad neuhradil, exekutor by mu mohl obstavit účet (více zde).

„Nevím, jestli budeme platit, nebo nebudeme platit. Požádali jsme paní exekutorku - ve stejném duchu, jak jsme požádali Nejvyšší soud o přerušení vykonatelnosti - aby stejně tak počkala na rozhodnutí Nejvyššího soudu. Bylo by logické počkat s omluvou, ale také s pokutou,“ řekl České televizi ve středu v podvečer hradní kancléř Vratislav Mynář.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček ještě v úterý na své tiskové konferenci uvedl, že nebude další postup Hradu ohledně pokuty komentovat, protože čeká na rozbor právníků kanceláře prezidenta. Ta nyní podala návrh na odložení exekuce. Ze správního řádu přitom vyplývá, že exekuci je možné odložit či přerušit jen ze závažných důvodů.

„Zejména požádá-li povinný o posečkání splnění povinnosti a lze-li z jeho chování mít důvodně za to, že splní svoji povinnost nejpozději ve stejné lhůtě, v jaké může být provedena exekuce, a nehrozí-li, že účel exekuce tím bude zmařen,“ uvádí správní řád. Bez požádání povinného je možné odklad schválit v případě, že se prověřují skutečnosti rozhodné pro zastavení exekuce.

Peroutkově vnučce Terezii Kaslové přiznaly soudy nárok na omluvu za to, že Zeman označil jejího děda za autora článku „Hitler je gentleman“. Hrad se však ve stanovené sedmidenní lhůtě od právní moci rozsudku pražského městského soudu neomluvil, a Kaslová proto na prezidentskou kancelář podala návrh na exekuci formou ukládání pokut. Ty mají prezidentskou kancelář donutit k omluvě. Hrad by mohl dostávat pokuty opakovaně, dokud by verdiktu nevyhověl. Právník František Vyskočil ale už dříve uvedl, že Kaslová podá návrh jen jednou. (více o podání návrhu zde)

Hrad se má omluvit jednak osobním dopisem zaslaným Kaslové, jednak vyvěšením omluvy na svém webu po dobu 30 dnů. Existenci článku „Hilter je gentleman“ se Hradu nepodařilo doložit, podle historiků jej Peroutka nenapsal. Zeman i nadále trvá na tom, že text četl, a že se proto těžko může omlouvat za to, že článek neexistuje.

Zeman Peroutkovi přisoudil také výrok „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“, jehož autorem je ve skutečnosti novinář Jan Stránský. Za tuto chybu ale soud omluvu nenařídil, stejně jako za úvahu o fascinaci intelektuálů zrůdným učením. Za prezidentovy výroky se má podle rozsudku omluvit Česká republika prostřednictvím prezidentské kanceláře, nikoli Zeman, který výroky vyřkl při výkonu funkce, a ne jako soukromá osoba. I uloženou pokutu má proto zaplatit stát.

Kauzou Peroutka se bude zabývat ještě Nejvyšší soud, protože jak Kaslová, tak i prezidentská kancelář podaly dovolání. Hrad zdůvodnil krok tím, že přenesení odpovědnosti z prezidenta na ČR by mohlo být precedentem a proti Česku by mohla směřovat řada žalob. Kaslová se zase chce domoci omluvy ve větším rozsahu. Hrad žádal o odklad omluvy, dovolání ale odkladný účinek nemá. (více o dovolání Hradu zde)

Odůvodnění rozsudku, na jehož základě se má Hrad omluvit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video