Pokud se v noci musíte pohybovat po vozovce, noste reflexní vestu a co...

Pokud se v noci musíte pohybovat po vozovce, noste reflexní vestu a co nejsvětlejší oblečení. | foto: Jaroslav Halamka, iDNES.cz

Lidé stále nenosí reflexní prvky, nebo je mají nasazené špatně

  • 146
Lidé za snížené viditelnosti na oblečení stále nenosí reflexní prvky, nebo je nemají správně umístěné, a nejsou tak ze všech směrů viditelní, říká vedoucí Besipu Martin Farář. Povinnost nosit mimo obec reflexní prvky přitom platí od letošního února.

Právě neoznačení a špatně viditelní chodci tvoří významnou část lidí usmrcených na silnicích letos v říjnu. Ten se podle dosavadních statistik jeví jako nejhorší měsíc za posledních šest let.

K pondělku tohoto týdne si říjen na silnicích vyžádal 56 mrtvých lidí, z toho policie eviduje 13 usmrcených chodců. „Aktuální číslo usmrcených na tuzemských silnicích je o tři smrtelná zranění vyšší než celkový počet ve stejném období loni,“ uvedl ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. Viditelnost při těchto nehodách sehrála velmi důležitou roli.

„V roce 2015 zemřelo při dopravních nehodách 131 chodců, z toho 72 za tmy. Mimo obec zemřelo v nočních hodinách 38 chodců, ovšem dalších 34 přišlo o život v obci. Dalších 11 chodců bylo usmrceno za svítání či soumraku. Dvě třetiny chodců tak zemřely za snížené viditelnosti,“ cituje z policejních statistik Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

13. ledna 2016

Nejrizikovější období pro chodce je přitom podle Lercha teprve před námi, statisticky nejvíce nehod chodců připadá na listopad. Důvodů je hned několik, nejdůležitější roli hraje proměnlivé počasí. Řidiči si tak například neuvědomují, že přilnavost vozovky se během dne výrazně mění. Ráno na ní mohou být lokální námrazy, nebo nemusí být dobře viditelné dopravní značení, částečně zakryté sněhem či blátem.

Fotogalerie

Chodci případným nehodám mohou předejít mimo jiné i tím, že je řidiči včas uvidí. Reflexní prvky je podle Faráře vhodné nosit zejména na spodní polovině těla. Světla aut svítí klopeně, nejdříve ozáří nohy chodce. Tím se prodlužuje doba, kterou má řidič na reakci od chvíle, kdy uvidí zářící reflexní pásek nebo jiný předmět.

Reflexní pásku je podle Romana Budského Nejlépe umístit nad zápěstí, případně i nad kotník na straně přivrácené ke středu vozovky. Za zhoršené viditelnosti totiž řidiči nejlépe vnímají chodce s reflexními doplňky umístěnými na pohyblivých částech těla.

„V mlze je pak vhodné mít s sebou ještě zdroj světla, například elektrickou baterku,“ doplnil Farář. Není to povinné, jde jen o bezpečnostní doporučení podobně jako nošení světlého oblečení, které je výrazně lépe viditelné než tmavé barvy.

Spolu s příchodem podzimu přestala podle Lercha policie tolerovat, když chodci mimo obce za snížené viditelnosti nejsou viditelně označení. Lidé si například mylně myslí, že reflexní prvky musí mít pouze za tmy. Ale není to přesné. “Povinnost být označen tak platí nejen za tmy, ale i například za svítání, soumraku, mlhy, sněžení či silného deště,“ upozorňuje Roman Budský.

Chodcům, kteří nedodrží novou povinnost, hrozí bloková pokuta ve výši až 2 000 korun. „Chodci by ale měli pamatovat na to, že se vystavují nejen hrozbě finančního postihu, ale případně také možné povinnosti uhradit část léčebných či dalších nákladů vzniklých v souvislosti s dopravní nehodou. Jaká bude vlastní praxe, to ukáže budoucnost,“ uzavírá Roman Budský.

26. února 2016

,