Bezděz má zlatou pamětní minci. Autor do ní propašoval vtípek

  • 2
Česká národní banka (ČNB) vydala zlatou pamětní minci s motivem krále hradů, jak se přezdívá Bezdězu. Hned v prvních okamžicích se prodaly desítky kusů, cena mince oproti její nominální hodnotě se tak okamžitě více než ztrojnásobila.

„Nominální hodnota mince je 5 tisíc korun, prodává se ale za 17 500 korun. Skutečnou tržní cenu totiž určuje nejen cena zlata, ale i náklady na ražbu a hlavně její sběratelská atraktivita a poptávka,“ připomněl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Zlatá mince s Bezdězem.

Mincí s Bezdězem vyrazila banka
9 900 kusů a je předpoklad, že se všechny rychle prodají. Druhá ražba již nebude a proto je jisté, že skutečná hodnota mincí časem poroste a lidem se investice do nich zhodnotí. Záležet bude i na ceně zlata, z něhož je vyrobena.

„Cena zlata se mění každý den na londýnské burze. Teď třeba dva měsíce lehce klesá, ale dlouhodobý předpoklad je, že poroste. Pokud tedy někdo kupuje minci s předpokladem, že na tom dlouhodobě vydělá, i tato úvaha je správná,“ doplnil Josef Ducháček, ředitel peněžní sekce ČNB.

Autorem motivu Bezdězu na zlaté minci je pětadvacetiletý ruský výtvarník Asamat Baltaev, absolvent turnovské šperkárny a vyšší odborné školy v Jablonci nad Nisou. Ten zvítězil mezi 17 dalšími autory také díky tomu, že se nebál v grafickém návrhu trochu zažertovat.

Nápad vznikl v metru

„Pořád jsem nemohl přijít na vhodný motiv. Jedu si takhle pražským metrem a najednou – je to tam. Kompozice byla v hlavě. Kaple, která je na jedné straně mince, měla taková prázdná a nevyužitá okna, tak jsem do ní umístil heraldická zvířata. Uprostřed je český lev, vlevo od něj moravská orlice a vpravo od něj slezská orlice. Je to ode mě trochu vtípek, ale vyšel,“ prozradil Baltaev.

Emise zlaté mince s Bezdězem potěšila i hradního kastelána Kamila Seidla. Sám je totiž numismatik, který sbírá mince desítky let a v jeho kolekci najdeme i skvosty ze 16. století.

„Nikdy dřív nebyla vydána mince přímo k Bezdězu, proto je to pro mě slavnostní a výjimečná událost i z důvodu, že mince jsou moje srdeční záležitost. Význam hradu tak byl doceněn i jinak,“ sdělil kastelán.

Druhá mince z desetidílného cyklu

Pamětní mince Bezděz byla vydána jako druhá z celkem desetidílného cyklu, který ČNB věnovala českým a moravským hradům a zámkům. První byl hrad Kost v Českém ráji. Pamětní mince sice nejsou běžným platidlem, ale jako oběživo za ně v pokladně ČNB kdokoliv může dostat jejich nominální hodnotu, ta ale zatím nikdy nebyla vyšší než tržní.

Mince kupují nejčastěji sběratelé, jsou též vhodným dárkem například vnoučatům nebo dětem. Vykazují totiž větší historickou než ekonomickou hodnotu. Jejich hodnota tak roste až časem.