Obžalovaní (zleva) výpravčí Ladislav Vlasák a bývalý signalista Antonín Špídl u...

Obžalovaní (zleva) výpravčí Ladislav Vlasák a bývalý signalista Antonín Špídl u soudu v Klatovech. (25. října 2016) | foto: Petr Ježek, MF DNES

Soud projednává srážku rychlíků, obžalovaní jsou výpravčí a signalista

  • 4
Výpravčí Ladislav Vlasák a bývalý signalista Antonín Špídl stanuli v úterý před Okresním soudem v Klatovech. Žalobce je viní z loňské srpnové srážky rychlíků u nádraží Horažďovice-předměstí. Mužům hrozí až osm let vězení.

Dvaačtyřicetiletý Ladislav Vlasák a třiapadesátiletý Antonín Špídl jsou obžalovaní z obecného ohrožení z nedbalosti.

Podle spisu Špídl jako signalista, neboli výhybkář, přehodil výhybku pod předposledním vagonem rychlíku jedoucího na Plzeň. Přední podvozek vagonu jel dál po stejné koleji, ale zadní a poslední vagon vjely na kolej, kde čekal protijedoucí rychlík na povolení k vjezdu do nádraží. Tak došlo ke střetu.

Podle závěrů Drážní inspekce chyba vznikla kvůli špatné komunikaci výpravčího a signalisty. Výhybky totiž byly přestavěné bez jednoznačného pokynu výpravčího.

Srážka rychlíků

Vlasák i Špídl od nehody mlčí. Nevypovídali v přípravném řízení ani v úterý před soudem.

Soudce Jan Kasal přečetl výpovědi cestujících z vlaku. Jeden z nich, Jakub F., který byl ve vagonu, jenž měl po chybě signalisty přední podvozek na správné a zadní na špatné koleji, uvedl, že zaslechl zvuky, jako když dře železo o železo.

„Podíval jsem se z okna, a viděl jsem, že jedeme bokem. Nevěděl jsem, co dělat, bál jsem se zatáhnout za záchrannou brzdu. Po chvíli jsme narazili do druhého vlaku. Hlavou jsem narazil do okna. Když jsem se pak probral, všude kolem mne byla krev. Ležel jsem na kamarádovi,“ vypověděl Jakub F.

Zdravotní pojišťovny požadují náhradu nákladů na léčbu zraněných ve výši 145 tisíc korun.

Hlavní líčení v úterý netrvalo ani dvě hodiny. Při příštím jednání budou vypovídat svědci a také znalci.

Srážka rychlíků na Klatovsku (4. srpna 2015)

4. srpna 2015

Rychlíky se srazily loni 4. srpna po 13. hodině před vjezdem do nádraží Horažďovice-předměstí. Zranilo se šestnáct lidí, škoda přesáhla osm milionů korun. Hlavní trať z Plzně do Českých Budějovic byla kvůli nehodě déle než den neprůjezdná.

Krátce po nehodě Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) výpravčího i signalistu postavila mimo službu, do práce se mohli vrátit až po složení zkoušek. Špídl je nyní nezaměstnaný. SŽDC také od obou mužů vymáhala způsobenou škodu do výše 4,5násobku mzdy.