Turnaj mistryň: Plíšková odvrátila mečbol, pak třísetovou bitvu ovládla

• 359
Česká tenistka Karolína Plíšková po dramatické bitvě zvládla své první představení v kariéře na Turnaji mistryň. V napínavém zápase porazila Španělku Garbiňe Muguruzaovu 6:2, 6:7 a 7:5. Česko-španělskému duelu předcházelo napínavé utkání mezi Agnieszkou Radwaňskou z Polska a Světlanou Kuzněcovovou, které po odvrácení mečbolu favorizované soupeřky vyhrála ruská hráčka.

Po hladce vyhrané úvodní sadě ztratila Plíšková druhý set až v tie-breaku, když po slibném začátku nestačila na přesné údery Muguruzaové.

V rozhodujícím setu dlouho prohrávala, za stavu 2:5 při podání soupeřky dokonce odvracela mečbol, nicméně se dokázala vzchopit, potvrdila roli mírné favoritky a zvítězila. „Teď se soustředím na další zápas,“ řekla na kurtu.

Plíškové patřil první set, pak se situace zkomplikovala

Plíšková v úvodní sadě hned dvakrát prolomila servis Muguruzaové a první set rychle získala 6:2. Muguruzaová chybovala hlavně z bekhendu, nešel ji ani servis. úvod druhého setu vypadal podobně, česká tenistka rychle získala brejk a vedení 2:0, jenže Španělka se nevzdala, začala lépe returnovat a za stavu 2:3 sebrala Češce servis.

Jednostranná záležitost se náhle změnila v napínavou podívanou, Muguruzaová získala po nepovedeném voleji Plíškové další brejk a najednou podávala na vítězství ve druhé sadě.

Plíšková se nevzdala a dotáhla set do tie-breaku, který sice výborně začala, ale poté se dopustila několika chyb vynucených velmi zlepšenou a zpřesněnou hrou rodačky z venezuelského Caracasu. Muguruzaová nakonec zkrácenou hru vyhrála 7:4 a srovnala 1:1 na sety.

Lépe než česká hráčka vstoupila i do závěrečné sady. Ihned prolomila Plíškové servis a poté znovu. Lounská rodačka byla v krizové situaci, prohrávala 0:4 a za stavu 2:5 čelila při podání Muguruzaové mečbolu. Přemotivovaná hráčka šla ovšem příliš riskantně na síť a Plíšková toho využila chytrým prohozem.

On-line reportáž

Utkání jsme sledovali podrobně.

Plíšková poté dotáhla osmou hru třetího setu do vítězného konce a zápas získala pod kontrolu. Češce náhle zase fungoval servis, Muguruzaová byla čím dál nepřesnější. Světová pětka nakonec uhrála pět gamů za sebou a když Španělka vyhodila míček z lehké pozice mimo dvorec, mohla se Plíšková radovat z premiérové výhry v Bílé skupině Turnaje mistryň.

„Teď mám samozřejmě dobrou náladu. Ale jeden míček mohl být jinak, a byla bych já ta smutná. Takový je bohužel tenis. Set a půl jsem byla lepší, pak se to otočilo a byla lepší soupeřka. Ale já jsem pořád věřila,“ řekla Plíšková na tiskové konferenci. „Tohle se nestává každý den. Je to pro mě hodně důležitá výhra,“ radovala se z obratu.

Pokud Plíšková ve středu Kuzněcovovou porazí a Muguruzaová zdolá ve druhém utkání Radwaňskou, postoupí česká tenistka s předstihem do semifinále.

Kuzněcovová zaskočila Radwaňskou

Kuzněcovová se v úvodním utkání Bílé skupiny postarala o překvapení. Světová devítka, která se do Singapuru kvalifikovala teprve v sobotu, odvrátila v zápase s obhájkyní titulu Agnieszkou Radwaňskou mečbol a Polku porazila 7:5, 1:6 a 7:5.

Zprvu se před poloprázdným hledištěm zdálo, že Radwaňskou proti unavené ruské tenistce nečeká nic složitého. Polská favoritka rychle vedla 4:1, ale Kuzněcovová, která do Singapuru dorazila z Moskvy narychlo až v neděli, ukázala srdce bojovnice. První set zvrátila a i když ztratila jasně druhý, tak ve třetím předvedla velký obrat.

V rozhodující sadě Kuzněcovová udivila přihlížející, když si ustřihla kus copu. Pak brejkla soupeřku na 2:2 a vyrovnala i z 2:4 na 4:4. Za stavu 4:5 přečkala mečbol - Radwaňská poslala lehký míč do sítě. Ruska si poté udržela servis a duel po dvou hodinách a 48 minutách při svém třetím mečbolu ukončila.

Autokadeřnice Kuzněcovová:

„Prostě jsem hrála míč po míči, bojovala a lítala po kurtu,“ uvedla Ruska. V utkání potvrdila, že na Radwaňskou umí. Porazila ji podeváté z posledních deseti zápasů a celkově potřinácté. Prohrála s ní jen čtyřikrát.