Ilustrační snímek | foto: Stanislav Honzík, MAFRA

Propustíme tisíce lidí, tvrdí obchody zavřené o svátcích. Podají stížnost

  • 982
Větší potravinové řetězce, hobby markety, prodejny nábytku, šatů nebo výdejny některých e-shopů. Tyto obchody zůstanou o sedmi svátcích zavřené. Premiéru si vyzkouší už v pátek 28. října. Smířit se s tím obchodníci nechtějí. V Senátu chystají podat ústavní stížnost. Zákon je připraví na tržbách zhruba o čtyři miliardy Kč.

Zákon, platný od října, nařizuje obchodům s rozlohou nad 200 m², aby byly zavřené o sedmi státních svátcích z celkových třinácti. Obchodníci dlouho upozorňují, že je to diskriminace části podnikatelů, ale kromě toho je ještě zákon špatně napsaný a neřeší řadu detailů.

Kdy musí být zavřené velké obchody?

  • 1. ledna
  • Velikonoční pondělí
  • 8. května
  • 28. září
  • 28. října
  • 25. prosince
  • 26. prosince

Podle prezidentky svazu Marty Novákové například obchody nemají jasno v tom, jak se plocha obchodu má počítat, zda do ní započítávat i skladové prostory na prodejně a obslužnou zónu nebo například to, jestli budou moci mít obchody otevřeno pro účely inventury.

Dozorovým orgánem byla určena Česká obchodní inspekce. Někteří obchodníci spekulují o tom, že kontroly budou probíhat „na udání“, nikoliv cíleně. ČOI na dotaz iDNES.cz věcnou stránku zákona nechtěla komentovat, ujistila však, že kontrolory vyšle do terénu i o svátcích a začne s nimi už v pátek 28. října.

Zavřou nábytkáři i hobby markety

Zákon se vztahuje na veškeré prodejny se zmíněnou rozlohou s výjimkou obchodů na letištích či nádražích. Zavřeno budou mít tak kromě hypermarketů i některé prodejny nábytku, oděvů, ale i výdejny e-shopů či autobazary. Obchodníci se s tím nehodlají smířit. Hospodářská komora a Svaz obchodu a cestovního ruchu už nechali sepsat ústavní stížnost a shánějí pro ni podporu 17 senátorů. Tolik je zapotřebí na podání návrhu na zrušení zákona u Ústavního soudu.

„Návrh již podpořil senátor Jaroslav Kubera, který sdílí pozici podnikatelů a je přesvědčen o obdobném postoji celé řady dalších členů horní komory,“ uvedl Dlouhý. Obdobný zákon se nedávno podařilo po roce fungování zrušit v Maďarsku (více čtěte zde). Stejně rozhodli zákonodárci už i v Itálii a ve Švédsku. O zmírnění podobného nařízení se uvažuje i v dalších zemích, například Německu či Rakousku.

Tisíce výpovědí?

Svaz obchodu hrozí, že kvůli dopadu zákona přijde o práci „několik tisíc lidí“. V poněkud nadneseně znějícím odhadu avizuje, že výpovědi se budou týkat nejen prodavaček, ale i pracovníků bezpečnostních agentur nebo úklidu a údržby.

Zákon však bude mít poměrně podstatný dopad na tržby obchodníků, o svátcích navíc kompletně zavřou některá obchodní centra. „Očekáváme, že v souvislosti s tímto zákonem odsunou zákazníci polovinu nákupů na jiné dny a čistá ztráta tržeb ze dnů zákazu prodeje bude napříč ČR činit asi čtyři miliardy korun,“ popsal Oldřich Špůrek, člen českého výboru Mezinárodní asociace nákupních center (ICSC) a šéf společnosti Atrium Czech Real Estate Management.

Regulace jako trojský kůň

Obchodníci se navíc bojí, že omezení otevírací doby o svátcích je jen prvním krokem k přísnější regulaci. „Ze strany státu hrozí další regulace, zákaz prodeje se může následně vztahovat na zbylé státní svátky a pak i na neděle,“ míní Nováková.

Také prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý zákon nazval trojským koněm, který by mohl napáchat obchodníkům více škody. „Je tady skupina politiků, kteří to chtějí rozšířit až na všechny neděle,“ řekl.

Oldřich Špůrek se navíc obává, že tato regulace může odradit zahraniční investory. „Může to mít samozřejmě vliv na to, že se někdo začne zamýšlet nad tím, nakolik se vyplatí investovat do retailových akvizic v ČR,“ uvedl.

14. dubna 2016

Křišťálová Lupa 2016