(Ne)ocenění Jiřího Bradyho. Podívejte se, jak se kauza vyvíjela

  • 1752
Prezidentská kancelář a ministr kultury Daniel Herman se přou o vyznamenání Jiřího Bradyho. Herman tvrdí, že jeho strýc Brady měl dostat 28. října Řád T.G.M., ale Hrad ho ze seznamu vyškrtl poté, co se ministr sešel s dalajlámou. Podle Hradu si však Herman vše vymyslel a Brady neměl vyznamenání letos vůbec obdržet. Podívejte se, co zatím o kauze víme.

12. října Telefonát hradního protokoláře Forejta Bradyovým

Jindřich Forejt, ředitel protokolu na Pražském hradě

Bradyovi tvrdí, že 12. října jim volal šéf hradního protokolu Jindřich Forejt a sdělil, že Jiří Brady obdrží 28. října Řád T. G. Masaryka. „Vysvětlil mi, kolik lidí se mnou může na ceremoniál přijít a že další detaily projednáme, až se objevím v Praze,“ řekl Brady v neděli večer na ruzyňském letišti.

„Já jsem se ještě ptala, jestli nedostane i písemné pozvání, a to říkali, že už ne, ale že se všechny detaily dozvíme, až přiletíme do Prahy,“ dodala jeho manželka Tereza. Forejt rovněž podle Bradyho manželky požádal o diskrétnost, aby o vyznamenání zatím nemluvili.

Jindřich Forejt už minulý týden v pátek, kdy kauza vypukla, odmítl potvrdit, že by Bradymu vůbec volal. Potvrzení telefonátu by prý bylo proti jeho profesní cti, protože se seznam vyznamenaných před 28. říjnem nezveřejňuje.

Protokolář ČTK řekl, že v uplynulých dvou, třech měsících mluvil se spoustou lidí, kteří byli ve výběru na udělení vyznamenání. Zjišťoval u nich, zda by se mohli dostavit či jaký mají zdravotní stav. Říkal jim prý, že jsou v návrhu na udělení vyznamenání.

Ke slovům Bradyho, že mu bylo vyznamenání potvrzeno, podotkl, že někteří lidé, když se dostanou do návrhu Senátu či Sněmovny na vyznamenání, mají pocit, že poctu skutečně získají. Brady byl na vyznamenání navržen i v roce 2013 a 2014. Tehdy ho však nikdo z Hradu nekontaktoval.

Bradyovi na pražském letišti mluví o telefonátu z prezidentské kanceláře:

23. října 2016

Z vyjádření šéfa protokolu vyplývá, že prezidentská kancelář měla seznam vyznamenaných připravený už na začátku října, kdy údajně rozesílala oficiální dopisy. V tom případě by ale Forejt neměl důvod volat Bradymu až 12. října, aby ho informoval, že je ve výběru pro státní vyznamenání a tázat se ho, jestli se může dostavit. Podle Ovčáčka prezident obdržel 586 nominací na vyznamenání, protokolář by tak musel obvolat více než pět stovek lidí, na které se nakonec nedostane.

Mně taky volali, prozradil zpěvák Hůlka

Průkazný důkaz o udělení vyznamenání je podle Forejta „písemné vyjádření vedoucího kanceláře prezidenta republiky a ředitele odboru kanceláře prezidenta republiky, kteří více než před dvěma týdny obeslali všechny osoby, které vyznamenání v letošním roce dostanou“.

Nicméně telefonicky se o vyznamenání dozvěděl i další údajný letošní oceněný - zpěvák Daniel Hůlka, který Zemana podpořil v prezidentské kampani. Podle serveru Echo24 Hůlka v rádiu Frekvence 1 přiznal, že se o svém ocenění dozvěděl telefonicky a že má být diskrétní. „Já jsem se o tom dozvěděl oficiálně teďkon před pár dny. Telefonicky. Neoficiálně jsem se to dozvěděl přímo od pana prezidenta před nějakou dobou,“ řekl Frekvenci 1.

18. října Setkání ministra kultury Hermana s dalajlámou

Ministr kultury Daniel Herman se setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. (18. října 2016)

Dalajláma přicestoval do Prahy 17. října, aby promluvil na konferenci Forum 2000. Vzhledem k nastolenému kurzu politiky vlády a prezidenta vůči Číně dalajlámu nečekalo žádné oficiální přivítaní ze strany nejvyšších představitelů země.

Původně organizátoři plánovali, že dalajláma vystoupí přímo na Hradčanském náměstí. Správa Pražského hradu však nepovolila zábor prostranství. Tibetský duchovní tedy promluvil z pódia na nádvoří Salmovského paláce směrem k Hradčanskému náměstí (článek o přivítání dalajlámy najdete zde). Týdeník Respekt napsal, že vystoupení dalajlámy na Hradčanském náměstí chtěl Hrad zhatit hasičským cvičením.

Den poté se s tibetským duchovním setkal na půdě ministerstva kultury Daniel Herman. „Takové setkání je plně v kompetenci ministra kultury, který má ve svém resortu také církve a náboženské společnosti,“ řekl k tomu iDNES.cz (celý rozhovor s ministrem Hermanem čtěte zde).

Prezident Miloš Zeman se ihned do Hermana pustil přes svého mluvčího Jiřího Ovčáčka.

18.října 2016 v 09:49, příspěvek archivován: 24.října 2016 v 12:04

Ministr kultury D. Herman a spol. dali přednost mediální slávě před zájmy České republiky a jejích občanů.

Ještě týž den zveřejnil Pražský hrad na svých stránkách prohlášení čtyř nejvyšších ústavních představitelů republiky, kde se od „osobní aktivity“ Hermana distancují a ujišťují, že Česko nerozporuje územní integritu Číny (více o prohlášení zde). Premiér Sobotka, který je jedním ze signatářů prohlášení, uvedl, že vydání prohlášení inicioval Hrad.

Přestože se vláda od cesty dalajlámy jako celek distancovala, duchovní se po Česku pohyboval s oficiální policejní ochranou (více zde).

19. října Premiér Sobotka podepisuje seznam vyznamenaných

Bohuslav Sobotka ke společnému prohlášení ústavních činitelů

Seznam vyznamenaných spolupodepisuje premiér. Bohuslav Sobotka uvedl, že seznam dostal k podpisu ve středu 19. října, tedy den po setkání Hermana s dalajlámou. Mezi vyznamenanými Bradyho jméno nebylo.

„Před tímto datem jsem ani s prezidentem, ani s ministrem Hermanem, ani s kýmkoliv jiným seznam vyznamenaných neřešil. Respektuji ústavní zvyklost, podle níž vyznamenané ze všech předložených návrhů vybírá a navrhuje prezident,“ řekl premiér.

Hradní mluvčí Ovčáček k tomu Radiožurnálu sdělil, že Bradyho jméno na seznamu nikdy nebylo. Prezident podle něj seznam podepsal po návratu z Polska, kde jednala Visegrádská čtyřka. „Což už je více než týden,“ uvedl.

20. října Forejt informuje Hermana, že vyznamenání bylo odloženo

Sms zpráva o udělení státního vyznamenání, kterou obdržel ministr kultury Daniel Herman od šéfa pražského hradního protokolu Jidřicha Forejta (23.10.2016).

Ministr kultury Daniel Herman v neděli večer ukázal SMS zprávu, kterou dva dny po jeho setkání s tibetským duchovním zaslal hradní protokolář Jindřich Forejt. „Pane ministře, dobrý den. Chtěl bych Vás informovat, že diskutovaný návrh na udělení/propůjčení státního vyznamenání byl pro letošní rok odložen,“ stojí ve zprávě.

„Jde o jednoznačné vyvrácení lži, že došlo k vyškrtnutí. Jsme proto rádi, že byla SMS příbuzným zveřejněna,“ okomentoval to mluvčí Ovčáček.

21. října Herman: Podmínku mi dal přímo prezident Zeman

Ministr kultury Daniel Herman

O údajném zmizení jména Jiřího Bradyho ze seznamu oceněných jako první informoval sever Aktuálně.cz v pátek 21. října. Herman informaci o stažení strýcova jména ze seznamu potvrdil. „Ano, takovou informaci jsem obdržel, více se o tom nechci bavit,“ řekl serveru ministr.

Mluvčí Ovčáček škrtání v seznamu v ten den odmítl. „Pan prezident se v pátek vyznamenanými vůbec nezabýval, nic neškrtal. Seznam už je nějaký čas uzavřen a kontrasignován premiérem, uvedl na Twitteru. Dodal také, že žádný seznam vyznamenaných nebyl uveřejněn.

V pátek odpoledne přišel se svojí verzí události web Parlamentní listy s odkazem na „zdroj blízký Hradu“. V článku se píše, že Herman po Zemanovi žádal medaili pro svého strýce výměnou za to, že se nesejde s dalajlámou. Svůj slib však prý Herman porušil, s tibetským duchovním se sešel, a proto Brady nakonec vyznamenání nedostane. Parlamentní listy ani jejich „zdroj blízký Hradu“ přitom nerozporují, že byl Brady ze seznamu vyškrtnut.

Proti tvrzení Parlamentních listů se Herman důrazně ohradil a řekl, že ohledně schůzky s dalajlámou na něj tlačil Hrad.

21.října 2016 v 16:50, příspěvek archivován: 24.října 2016 v 13:20

Odmítám nehoráznou lež,kterou šíří některá média.Nikdy bych se nesnížil k takovému "handlování".Fakt setkání s dalajlámou snad hovoří jasně.

V pátek večer Herman vystoupil v pořadu České televize Události, komentáře. „Řekl mi to přímo prezident. Když se sejdu s dalajlámou, že můj strýc bude ze seznamu vyškrtnut. Tak se také stalo,“ doplnil v rozhovoru s redaktorem Herman (více o vystoupení ministra Hermana v ČT jsme psali zde).

Herman v ČT tvrdí, že Zeman podmínil vyznamenání schůzkou s dalajlámou:

21. října 2016

Tato podmínka podle něj padla 8. září během společenské akce na slovenském velvyslanectví. Rozhovor se Zemanem podle Hermana mohli slyšet dva kolegové z vlády. Jmenovat je ministr kultury nechtěl. Zda se ozvou, je na nich, uvedl tehdy Herman.

„Velice panu prezidentovi záleželo na tom, abych se s jeho svatostí nesetkal, řekl mi to opakovaně i při posledním setkání na Hradě,“ dodal Herman.

Herman v rozhovoru pro Rádio Impuls odmítl, že se snaží Zemana pošpinit:

22. října Babiš: Zeman mi potvrdil, že žádal Hermana o zrušení schůzky

Zleva ministr dopravy Dan Ťok a ministr financí Andrej Babiš hovořili s novináři po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana v Lánech (22. října 2016).

Ministr financí Babiš po jednání v Lánech, kam v sobotu zamířili ministři za ANO, prohlásil, že pokud Hrad Bradymu vyznamenání slíbil, jeho neudělení by bylo nepřijatelné. „Na druhou stranu je potřeba vědět, jestli to někdo slíbil, nebo neslíbil, a pan prezident říká, že to nemá nic společného s dalajlámou, ale zároveň potvrzuje, že žádal pana Hermana, aby se nepotkával s panem dalajlámou,“ řekl Babiš.

Hermanův kolega z vlády, lidovec Marian Jurečka, uvedl, že se mu už dříve Herman svěřil o nátlaku Hradu kvůli setkání s dalajlámou.

V sobotu se k případu také poprvé vyjádřil premiér Sobotka. Podle předsedy vlády by se prezident měl zachovat jako státník a vyznamenání Jiřímu Bradymu udělit. „Jinak bude z letošního 28. října festival hradní malosti a české rozhádanosti,“ napsal na Twitteru (více o premiérově vyjádření zde).

22.října 2016 v 17:03, příspěvek archivován: 24.října 2016 v 13:51

Prezident by se měl zachovat jako státník a vyznamen.Bradymu udělit.Jinak bude z letoš.28.října festival hradní malosti a české rozhádanosti

Někteří politici a osobnosti ohlásili, že na Hrad 28. října na protest nepřijdou. Státní svátek oslaví na Staroměstském náměstí v Praze (více o oslavách 28. října čtěte zde). Rektor olomoucké univerzity Jaroslav Miller Jiřímu Bradymu na Staroměstském náměstí předá akademické ocenění. „Alespoň bychom zachránili čest České republiky a uctili člověka, jenž pro republiku něco udělal,“ řekl k tomu už dříve rektor (více zde).

23. října Jiří Brady přiletěl do Prahy

Jiřího Bradyho na letišti uvítal jeho synovec, ministr kultury Daniel Herman.

V neděli večer dorazil do Česka sám Jiří Brady s manželkou. Do spekulací, jak neudělení vyznamenání souvisí se schůzkou jeho synovce Hermana s dalajlámou, se Brady nepouštěl. „Věděli jsme, že byl tlak na Daniela, aby se s dalajlámou nesešel, ale detaily jsme nevěděli,“ řekl pouze.

Bradyovi zopakovali, že poslední kontakt s kanceláří prezidenta měli telefonicky 12. října. „Oficiálně poslední telefonát byl, že dostaneme v pondělí informace kdy, kde přesně (předání vyznamenání proběhne),“ řekla Bradyho manželka.

Herman ukazuje na letišti SMS od Forejta a dopis z prezidentské kanceláře:

23. října 2016

Ministr Herman na letišti ukázal již jednou zmíněnou SMS od protokoláře Forejta a dopis z Kanceláře prezidenta republiky z 5. července, ve kterém jej informují o tom, že se prezident bude zabývat návrhem na ocenění Jiřího Bradyho státním vyznamenáním.

24. října Rozhovor Zemana s Hermanem jsme neslyšeli, tvrdí ministři

Jan Mládek
Ministr dopravy Dan Ťok po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana v...

Ačkoli Herman odmítl ministry, kteří podle něj jeho hovor s prezidentem na slovenské ambasádě 8. září slyšeli, jmenovat, novináři nakonec přišli na to, že jimi jsou ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a ministr dopravy Dan Ťok.

Mládek v pondělí médiím řekl, že na slovenské ambasádě byl a Herman s prezidentem mluvil. „O čem přesně, to já nevím, protože jsem mluvil jak s panem prezidentem, tak s panem velvyslancem,“ uvedl. „Od té doby, co jsem sledoval rozhovor ministra s prezidentem, rozhodně v něm nepadlo nic o panu Bradym či vyznamenání,“ dodal. Přesto se domnívá, že by Brady měl vyznamenání letos 28. října dostat.

Ministr Ťok, který se mimochodem setkal s prezidentem v sobotu v rámci jednání o zrychlení dopravních staveb, uvedl, že soukromému rozhovoru Hermana se Zemanem nevěnoval pozornost.

Hovor ministra s prezidentem neslyšel ani slovenský velvyslanec Peter Weiss. „V době recepce jsem nebyl svědkem žádného rozhovoru na téma přijetí dalajlámy a udělování státních vyznamenání,“ uvedl Weiss v tiskovém prohlášení. Slovenské velvyslanectví také uvedlo, že si nepřeje být zatahováno do českých vnitropolitických sporů a že nebude záležitost dál komentovat.

Dalším svědkem rozhovoru Zemana s Hermanem na ambasádě byl podle svých slov prezidentův mluvčí Ovčáček. Napsal, že hovoru dokonce „bedlivě naslouchal“.

24.října 2016 v 10:24, příspěvek archivován: 24.října 2016 v 14:15

Min. Herman si rozhovor s panem prezidentem na slov. velvy. sám vyžádal. Nepočítal ovšem s tím, že budu přítomen a budu bedlivě naslouchat.

Sám Herman si Ovčáčka na místě nevybavuje: „Vím, že u toho byl nějaký číšník. Ale pan Ovčáček je pro mě tak nedůležitá figura, že si neuvědomuji, jestli tam byl.“

Primátorka Adriana Krnáčová v pondělí informovala, že udělí Jiřímu Bradymu Klíč od obce pražské. „Když si totiž lidí jako on neváží na Hradě, tak si jich budeme vážit aspoň v Praze,“ napsala Krnáčová.

Prezident Miloš Zeman se osobně ke kauze nevyjadřuje

Miloš Zeman v pořadu iDNES.cz Rozstřel

Celý případ zatím zůstává v podstatě ve fázi tvrzení Bradyových a ministra Hermana proti tvrzení hradní kanceláře. K případu neocenění Bradyho dosud mlčí prezident Zeman.

Jeho jménem ve věci komunikuje pouze mluvčí Ovčáček, který veškerá tvrzení ministra Hermana odmítá, případně obviňuje kavárny a média z prezidentských kampaní, antizemanismu a praktik komunistů v 50. letech.

Hrad svolal na úterý tiskovou konferenci, na kterou však prezident nepřijde. Promluvit má ale protokolář Forejt. Přesto mluvčí Ovčáček slibuje, že zazní prezidentovo „zásadní vyjádření“.

23.října 2016 v 21:44, příspěvek archivován: 24.října 2016 v 14:40

25.10. v 11:30 hod. zazní na mé tiskové konferenci zásadní vyjádření pana prezidenta ke státnímu svátku 28.10. Nenávisti je třeba říci NE.

V pondělí Ovčáček v pondělí na otázku Seznamu, proč Forejt Bradymu telefonoval, odpověděl, že šéf protokolu pouze „indikoval některé údaje“. „Mohu garantovat, že pan Brady v žádném seznamu vyznamenaných nikdy nebyl,” dodal.

25. října Forejt: K vyznamenání a telefonátu nic neřeknu

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček (vlevo) a hradní protokolář Jindřich Forejt na úterní tiskové konferenci. (25. října 2016)

Zemanův mluvčí sliboval, že k případu v úterý zazní „zásadní vyjádření“ pana prezidenta. Na tiskové konferenci, na kterou byl přizván i protokolář Forejt, však oba úředníci prezidentské kanceláře neřekli téměř nic nového.

Prezident podle Ovčáčka pouze zvažuje, že Bradyho ocení někdy příště. „Prezident republiky zastává názor, že vyznamenání není možné vynucovat žádnou nátlakovou kampaní. Seznam vyznamenaných byl před delší dobou uzavřen a podle platných pravidel kontrasignován předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou. Aby dal najevo, že k neudělení vyznamenání panu Bradymu nemá žádné politické motivy, je pan prezident připraven - jako gesto dobré vůle - zvážit ocenění pana Bradyho při vhodné příležitosti,“ řekl Ovčáček (více o tiskové konferenci najdete zde).

Hlavní pozornost novinářů však směřovala na jeho kolegu Jindřicha Forejta. Jiří Brady i jeho blízcí uvedli, že jim z Hradu volal protokolář Forejt, že dostane vyznamenání.

Forejt ale na několik otázek, zda Bradymu volal, případně proč, odmítl odpovědět. Uvedl jen, že vyznamenaní lidé disponují písemným vyrozuměním a navíc v případě, že mají cizí nebo dvojí občanství, je vždy informována i příslušná ambasáda.

„I kdybyste mě mučili, nic neřeknu.“ Forejt telefonát do 28. října neobjasní:

24. října 2016

„Chápu, že je pan ředitel Forejt ve složité situaci. Je to vysoký státní úředník a musí se chovat profesionálně. Vím od svých příbuzných, že jim volal, ale chápu, že je držen v kleštích protokolu, a proto to nemůže potvrdit ani vyvrátit,“ komentoval to Herman.

Otázka účasti na oslavách vzniku republiky během 28. října na Pražském hradě rozdělila parlamentní strany. Ceremonie se nezúčastní strany TOP 09, ODS a KDU-ČSL. Hnutí ANO poslancům akci doporučilo, stejné stanovisko zaujali komunisté. ČSSD nechala rozhodnutí na uvážení politiků (více čtěte zde).

26. října Herman zveřejňuje svůj email Bradymu z 8. září

Emailová korespondence mezi ministrem Danielem Hermanem a rodinou jeho strýce Jiřího Bradyho.

Daniel Herman předložil ve středu emaily, které mají prokázat, že nelhal. Jedná se o zprávu, kterou poslal Jiřímu Bradymu 8. září, v níž líčí, že prezident pro udělení vyznamenání stanovil podmínku, aby se Herman nesešel s dalajlámou.

Herman vysvětlil, že prezidentem nabídnutý „handl“ vůbec nechtěl zveřejňovat, řekl o něm jen svým nejbližším, mimo jiné i v e-mailu, který poskytl médiím. Zmínil se o tom také své matce. „Bylo mi žinantní něco takového někde sdělovat, protože jsem nechtěl poškozovat dobré jméno kohokoli,“ uvedl. Ke zveřejnění se rozhodl až poté, co byla jeho slova označena za lež.

Zveřejněné elektronické korespondenci Bradyových s Hermanem se mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček vysmál. „Ministr Herman pokračuje v ostudě. Jako náhlý „důkaz“ má posloužit podivný mail. Sám sobě svědkem,“ konstatoval mluvčí.

26.října 2016 v 15:28, příspěvek archivován: 26.října 2016 v 19:53

Zásadní sdělení! Zveřejňuji e-mail, který jsem "zaslal" po setkání na slovenské ambasádě kolegovi. https://t.co/KrUxsVysy4

Ovčáček důvěryhodnost nově zveřejněných emailů také napadl na Twitteru vlastní parodickou fotomontáží. Zveřejnil fiktivní email o schůzce Hermana s prezidentem, který má stejnou formu jako ten, kterým Bradyovi a ministr dokládají svá slova a jako adresáta uvedl „Pravoslava Kavárenského“.

Hradní kancléř Vratislav Mynář večer v pořadu České televize Interview ČT24 ujistil, že Ovčáček na sociálních sítích reprezentuje názory prezidenta Zemana. Nicméně dodal, že si nechá udělat analýzu, co mluvčí na Twitteru publikuje.

Sám Jiří Brady si z celé kauzy těžkou hlavu nedělá. Několik politiků a institucí se mu rozhodlo symbolicky udělit ocenění. Primátorka Prahy Adriana Krnáčová mu předala Klíč od Obce Pražské (více zde). „Dostávám tolik vyznamenání, že nevím, kde začít,“ uvedl Brady. Den předtím uspořádali studenti z Terezínské štafety setkání na jeho počest a jako vzpomínku na lidi, kteří holokaust nepřežili (více o akci zde).

Bradyho projev studenti několikrát odměnili dlouhým potleskem:

24. října 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue