Veselý a spol. odolali tlaku Barcelony, Fenerbahce má další těsnou výhru

• 3
Basketbalisté Fenerbahce Istanbul si i ve druhém kole Euroligy připsali těsné vítězství, na palubovce FC Barcelona uspěli 73:72. Mezi neporaženými celky zůstávají ještě CSKA Moskva, Real Madrid a Armani Milán.

Jan Veselý pomohl Fenerbahce k vítězství čtyřmi body, třemi doskoky a asistencí, na palubovce strávil přes 17 minut, o větší vytížení ho především v prvním poločase připravily potíže s fauly.

Ani český reprezentant, ani jeho spoluhráči zatím nepředvádějí výkony, jaké je v loňské sezoně dovedly až do finále celé soutěže a tam na práh triumfu.

Istanbulský celek se tentokrát spoléhal na úspěšnou střelbu za tři body, proměnil 11 z 21 pokusů zpoza oblouku. Bobby Dixon (v utkání 15 bodů) se postaral o čtyři trojky, Kostas Slukas (15 bodů), Bogdan Bogdanovič (12 bodů) a Pero Antič (šest bodů) pak každý o dvě.

Ve vyrovnaném zápase dokázali hosté odskočit na 64:55 a 71:62, rychlonohý americký rozehrávač Tyrese Rice však ještě dokázal duel zdramatizovat. Celkem si připsal 19 bodů a šest asistencí a deset sekund před koncem měl na ruce potenciálně vítěznou trojku, jeho pokus však zblokoval Řek Slukas.

Riceovi sekundovali Stratos Perperoglu se 14 body a Ante Tomič s 12 body.

Galatasaray Istanbul s dalším českým reprezentantem Blakem Schilbem prohrálo i svůj druhý domácí zápas. Po debaklu od CSKA podlehlo Crvené zvezdě Bělehrad těsným skóre 83:85 a patří jim poslední, 16. místo.

Domácí přitom vedli 83:80, v posledních dvou a půl minutách však skórovat nedokázali a dovolili soupeři výsledek otočit. Galatasaray v útoku táhli Austin Daye (24 bodů) s Alexem Tyusem (19 bodů), ofenzivě hostů dominovali Marko Simonovič (23 bodů) a Stefan Jovič (14 bodů včetně tří v poslední minutě).

Schilb sice nastoupil v základní sestavě, odehrál však jen devět a čtvrt minuty, během kterých stihl jeden bod, dva doskoky a tři asistence.

Duel se odehrál bez srbských fanoušků v hledišti, důvodem je nejen řádění Turků v minulém kole při zápase s CSKA, ale také dva roky starý incident, při kterém jeden z fandů CZ Bělehrad zemřel.

Xavi Pascual ještě neusedl na lavičku Panathinaikosu Atény, prohru řeckého velkoklubu v aréně obhájců trofeje CSKA v poměru 77:81 sledoval zpovzdálí. Duel měl tři dvacetibodové střelce - Andreje Voronceviče a Nanda De Cola na vítězné straně a Demetrise Nicholse na straně poražených.

Německý šampion Bamberg dokázal otočit duel s Kazaní a vyhrál 89:86. Nikos Zizis pomohl vítězům 16 body a 12 asistencemi.

Euroliga basketbalistů - 2. kolo

Galatasaray Istanbul - Crvena zvezda Bělehrad 83:85 (za domácí Schilb 1 bod, 2 doskoky, 3 asistence)
CSKA Moskva - Panathinaikos Atény 81:77
Žalgiris Kaunas - Baskonia Vitoria 78:73
FC Barcelona - Fenerbahce Istanbul 72:73 (za hosty Veselý 4 body, 3 doskoky, 1 asistence)
Olympiakos Pireus - Anadolu Efes Istanbul 90:66
Brose Bamberg - Unics Kazaň 89:86
Maccabi Tel Aviv - Real Madrid 82:89
Darüssafaka Istanbul - Armani Milán 80:81.