Tesla Model X P90D Ludicrous

Tesla Model X P90D Ludicrous | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Tesla začala vyrábět zcela samořiditelná auta, ale sama zatím nejezdí

  • 58
Zakladatel automobilky Tesla Elon Musk oznámil, že odteď jeho firma vyrábí výhradně auta s technikou, která umožní zcela automatickou jízdu bez zásahu řidiče. Zvláštní je, že zpočátku auta přijdou o řadu chytrých funkcí, které dnes Tesla nabízí pod označením Autopilot. V budoucnu je půjde aktivovat.

Všechny vozy Tesla, které od 19. října letošního roku sjíždí z výrobních linek automobilky, jsou vybaveny sadou senzorů, která umožňuje plně autonomní řízení zcela bez zásahu řidiče. Vozy tuto funkci zatím nenabídnou, ale v budoucnu automobilka počítá s tím, že půjde aktivovat pomocí softwarových aktualizací.

Právě software je přitom důvodem, proč zatím plně automatická jízda fungovat nebude. Hardware sice připraven je, ale software nejspíš potřebuje ještě vyladit a navíc Tesla řeší otázku odpovědnosti v nenadálých situacích. Tu zatím neumí vyřešit ani legislativa. Všechny aktuálně vyráběné vozy Tesla, tedy Model S, Model X a v budoucnu i Model 3, dostávají sériově novou sadu senzorů.

Kolem vozu je nainstalováno celkem osm kamer (tři z toho míří vpřed), které umožňují autu „vidět“ okolí do vzdálenosti až 250 metrů. Dále mají vozy dvanáct ultrazvukových čidel, která slouží nejen jako běžné parkovací senzory, ale také jako podpůrný systém pro rozpoznávání dění kolem vozu. Oproti těm stávajícím mají prý dvojnásobný dosah. Poslední součástí systému je čelní radar, který je nastaven tak, že vidí i skrz hustý déšť, mlhu a dokonce je schopen detekovat dění nejen přímo před autem, ale i před vozem jedoucím před ním.

Auta dostala také nové výpočetní centrum, které je založeno na procesorech Nvidia Titan a které je čtyřicetkrát výkonnější než mozek dosavadních modelů značky. O chod chytrých funkcí autonomního řízení se pak má starat takzvaná neurální síť Tesla, která na palubním počítači běží a vyhodnocuje dění kolem vozu.

S kamerou jsme testovali teslu s autopilotem. Podívejte se:

22. ledna 2016

Z Los Angeles do New Yorku

Podle Elona Muska má být nové řešení schopno zcela automatizované jízdy bez jakékoli nutnosti zásahu řidiče. Má tedy jít o takzvaný Level 5, nejvyšší možnou úroveň autonomní mobility. S představením novinky Tesla rovnou zveřejnila video, ve kterém automobil zcela sám absolvuje cestu z garáže „majitele“ až do kanceláře, kde z vozu řidič u vchodu vystoupí a auto si pak samo najde parkovací místo.

Šest stupňů autonomního řízení

Standardizační organizace SAE International definovala šest stupňů autonomního řízení, očíslovaných od nuly (žádný) až po pětku (zcela autonomní). Tento standard letos na podzim přejala i americká NHTSA.

Level 0: Žádná automatizace. Řidič provádí veškeré úkony, auto do řízení nijak nezasahuje. Může však disponovat varovnými systémy.

Level 1: Podpůrné systémy. Auto je vybaveno jedním systémem, který pomáhá s řízením. Může jít o zařízení ovládající rychlost vozidla nebo jeho řízení, tedy například adaptivní tempomat nebo systém pro udržování v jízdním pruhu. Vše ostatní provádí řidič.

Level 2: Částečná automatizace. Vůz má více systémů, které pomáhají s ovládáním vozidla (zpomalování, zrychlování, zásahy do řízení), ale řidič musí sledovat okolní dění a nadále se věnovat řízení.

Level 3: Podmíněná automatizace. Systém je schopen automatického řízení, ovládá tedy všechny prvky nutné k jízdě. V případě potřeby ovšem musí být řidič schopen převzít řízení, aby reagoval na nenadálou situaci.

Level 4: Vysoká samostatnost. Vůz je schopen zcela autonomního řízení a nevyžaduje při něm žádné zásahy ze strany řidiče. To ovšem platí jen pro specifické případy, například jízdu po určitém typu silnic nebo v oblastech s potřebným technickým vybavením.

Level 5: Plná samostatnost. Automobil je schopen zcela autonomního řízení za všech podmínek na všech cestách. Teoreticky takový vůz nemusí být vybaven ovládacími prvky, jako jsou volant a pedály.

Vůz má dokonce rozeznat dopravní značení, takže pozná, zda je na daném místě oprávněn zaparkovat. Umí tedy rozlišit například parkovací stání pro invalidy. Vůz si bude moci řidič přivolat zpět k sobě zmáknutím tlačítka „Summon“ v mobilní aplikaci. „Najde si vás, i když bude na druhé straně státu,“ napsal na Twitteru Musk.

Elon Musk novému řešení věří natolik, že při představení vylepšení rovnou slíbil, že auto nejpozději do konce roku 2017 absolvuje ukázkovou jízdu z Los Angeles do New Yorku bez jediného zásahu ze strany řidiče. A to včetně nabíjení, což znamená, že si vůz sám najde dobíjecí stanici, pravděpodobně bezdrátovou. Musk tvrdí, že cesta začne v domě v Los Angeles a skončí na Times Square, kde vůz pasažéra vysadí a pak sám najde v okolí místo k zaparkování.

Dočasný konec autopilota

Ačkoli Musk a Tesla novému řešení velmi věří, má to jeden veliký háček. V praxi se zatím ničeho z toho řidiči nedočkají a nová auta dokonce přijdou o takzvanou funkci Autopilot a i některé další chytré bezpečnostní funkce. Zpočátku nebude dokonce dostupné třeba ani automatické panické brzdění před překážkou, nebude fungovat varování před kolizí a nepůjde využít ani adaptivní tempomat. Stejně tak auto přijde o funkci udržování v jízdním pruhu. Z nových tesel se tak na čas stanou auta, která budou muset řidiči opět řídit zcela sami.

Částečně může jít o reakci na kritiku, která se v poslední době na Teslu ohledně funkce Autopilot snáší. Německý ministr dopravy dokonce automobilku vyzval, aby označení Autopilot přestala používat, protože je zavádějící. Tesla tak možná nastalou situaci využije k tomu, aby nový systém lépe odladila. Jednotlivé funkce bude postupně zprovozňovat pomocí softwarových aktualizací. Postupně by pak tyto vozy mohly získat schopnosti naznačované v prezentaci novinky. Ale nebude to zadarmo. Auta sice potřebné vybavení budou mít, ale plná aktivace autonomních funkcí vyjde zákazníka na osm až deset tisíc dolarů, což je 200 až 250 tisíc korun (nižší částka platí při platbě předem, vyšší jako příplatek později).

Stínová funkce

Než k aktivaci jednotlivých položek dojde, bude Tesla v provozu sledovat parametry a vyhodnocovat údaje ze senzorů tak, aby mohla jednotlivé funkce co nejlépe odladit. Autopilot tak bude fungovat v takzvaném stínovém módu. Auto bude sledovat, jak řidič jezdí, a zaznamená všechny případy, kdy software vyhodnotí, že by se měl chovat jinak.

Vůz sice neprovede žádný zásah, ale jednoduše vytvoří databázi případů, kdy by elektronika řídila lépe a bezpečněji než lidský řidič. Systém ovšem zaznamená i situace, které naopak lépe vyřeší řidič než digitální mozek. Údaje bude automobilka vyhodnocovat hlavně v případě nehody, získá z toho přehled, kdy by chytrá technika nehodám zabránila a kdy by naopak mohla přispět k ještě horším následkům.

Tesla chce tímto způsobem dokázat, že její funkce autonomního řízení je bezpečnější než lidský řidič. Nasbíraná data chce použít nejen jako prodejní argument směrem k zákazníkům, ale především také jako podklad pro úřady, které by měly případné autonomní funkce schválit pro běžný provoz. Tesla navíc bude mít obrovské množství dat nasbíraných v reálném provozu, aniž by musela sama provádět náročné testovací jízdy. To je možná jeden z hlavních důvodů kompletní zástavby nových senzorů „zdarma“.

Snílek Musk

Při prezentaci se Musk zároveň ohradil vůči aktuální negativní publicitě na adresu funkce Autopilot. „Je pro mě znepokojivé, jak média referují o nehodách systému Autopilot, když v podstatě tyto nehody téměř neexistují v porovnání s 1,2 milionu lidí, kteří zemřou při nehodách způsobených lidmi,“ zaznělo v odpovědi na jednu z otázek. Musk si myslí, že média jsou vůči jeho systému nespravedlivá a že nechápou, že jeho řešení naopak pomáhá zachraňovat životy. Negativní publicita prý odrazuje zákazníky od používání autonomních funkcí, což podle Muska vést naopak může ke zbytečným úmrtím.

V tomto ohledu ovšem zakladatel značky trochu zapomněl na to, že nedávný případ smrti řidiče vozu Tesla s autopilotem vůbec nemusel nastat, kdyby vůz tuto funkci neměl. To, že ji daný řidič používal v rozporu s tím, jak je to dovoleno, je samozřejmě druhá strana mince.

Ale bohužel k tomu přispěla i samotná Tesla, která se snažila vytvořit zdání, že její Autopilot opravdu umí vůz řídit sám. Teprve až pozdější vyjádření firmy kladla důraz na to, že jde o vysoce vyvinutý asistenční systém. Každopádně Autopilot přinesl novou příčinu úmrtí a Tesla se s tím musí nějak vyrovnat. I proto se nejspíš rozhodla aplikovat onen stínový mód.

Firma naopak nepočítá s tím, že by plošně odškodňovala účastníky nehod zaviněných autopilotem. „Jen pokud půjde o vrozenou vadu našeho systému, přijmeme za to samozřejmě zodpovědnost,“ tvrdí Musk. Autonomní vozidla v tomto případě přirovnal k výtahům. „Přebírá Otis (výrobce výtahů – pozn. red.) zodpovědnost za všechny výtahy na světě? Ne, nepřebírá,“ vysvětluje Musk.

To ovšem nezní jako snaha o vyvolání důvěry v jeho systém. Tím spíš, když zatím Tesla opět jen budí velká očekávání a v praxi je plně autonomní řízení ještě realitě hodně vzdáleno. Mnozí kritici upozorňují, že opravdová plná autonomní jízda vyžaduje ještě sofistikovanější sadu senzorů, než mají nově vyráběné tesly. Chybí především takzvaný Lidar s 360stupňovým viděním a ještě sofistikovanější sestava kamer.

Pro mnohé je tak aktuální oznámení firmy jen dalším důkazem Muskova snílkovstí, vizionářství a naděje, že se potíže nějak v praxi vyřeší. Jenže jak ukazují potíže prvního Autopilota a finanční výkony Tesly, tak jednoduché to nebude.


Elektromobil