VIDEO: Zrádný burčák umí s člověkem pěkně zatočit. Jak ho vyrobit doma

  • 6
Burčák je odměnou pro vinaře, který chce ochutnat první plody své práce. Jinak by musel čekat až do svatého Martina (11. 11.), kdy se otevírají mladá vína ze současné úrody. Svůj burčák si může vyrobit i malozahrádkář z pár desítek kilogramů hroznů.

Pro výrobu burčáku je důležitá cukernatost hroznů. Pokud budete využívat plodů sklizených až teď, tedy v období pozdního sběru, můžete dosáhnout cukernatosti 21 stupňů, když pro výrobu burčáku je pozdního sběru škoda. Proto profesionální vinař raději udělá víno.

Jak se měří cukernatost

Nejvíce se měří podle Československého normalizovaného moštoměru. Používá se ke stanovení cukernatosti moštu na území České republiky a Slovenska. Do jeho stupnice je zahrnut také vliv necukrů. Výsledky měření udávají počet kilogramů cukru ve 100 l moštu (°NM někdy též °ČNM).

Někteří odborníci radí, že na burčák je možné sbírat hrozny už od 15 stupňů, kdy obsahují i více kyselinek, které burčák osvěží. Jestliže se uznává, že na výrobu moštu a burčáku je potřeba zhruba 22 ° cukernatosti, tak na sto litrů je potřeba na zvýšení o jeden stupeň asi 1,1 kg cukru.

Pokud jste náhodou současnou úrodu hroznů ještě nestihli sklidit, ani špačci si ještě vaši zahradu nevyhlédli a zároveň si na vlastní víno netroufáte, máte iedální výchozí pozici pro výrobu vlastního burčáku. A navíc na něj nebudete čekat tak dlouho jako na vlastní víno.

Nejprve mechanicky oddělte stopky od bobulí a nahrubo pomačkejte a nechejte několik hodin odležet. Pak vylisujte šťávu a přelijte do kanystru nebo demižónu. Vždy zhruba do dvou třetin, aby měla šťáva prostor pro kvašení.

Nádobu pak dejte do místnosti s teplotou 15–25 °C a sledujte, co se bude dít. Jestliže se proces rozjíždí jen pomalu, volte teplejší prostor. Nádobu těsně neuzavírejte, vlivem kvašení se vyvíjejí plyny, nádoba by mohla vybouchnout. Stačí jen zakrýt kouskem kartonu.

Celý proces trvá kolem 15 dní (podle teploty v místnosti). Je důležité pořád koštovat, ostatně vinaři vědí, že když začne burčák správně „burčit“ a je ve skvělé formě, trvá to vždy jen několik hodin. Takže ve sklípcích se pracuje se šťávou před vypuknutím burčení a teplotou se reguluje její stav, aby bylo možné v sezoně nabízet každý den.

Na výrobu se podrobně podívejte ve videu. Reportérka Romana Navarová se obětovala a prošla celým provozem vinařství, kde vyrábějí i pravý moravský burčák. Zda ho okoštovala tolik, kolik má v těle krve, se ovšem nepřiznala.