Trenér libereckých fotbalistů Jindřich Trpišovský během utkání Evropské ligy...

Trenér libereckých fotbalistů Jindřich Trpišovský během utkání Evropské ligy proti Fiorentině. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jestli chceme postoupit, už nesmíme prohrát, říká trenér Trpišovský

• 13
Před bitvou s Fiorentinou trenér libereckých fotbalistů Jindřich Trpišovský hráčům zdůrazňoval, že musí být přesní a pokud možno se vyvarovat chyb. To se ovšem nepodařilo a Liberečtí prohráli 1:3, čímž si notně zkomplikovali postupové šance ze základní skupiny J Evropské ligy.

„Bohužel se stalo to, čeho jsme se báli,” řekl Trpišovský. “S tak kvalitním týmem nesmíme dělat chyby v defenzivě, využít nabídnuté šance a hrát dobře. Tohle všechno se musí sejít, a pokud něco z toho nefunguje, soupeř vás potrestá.”

Jak hodnotíte výkon týmu?
V prvním poločase jsme nehráli vůbec dobře, Fiorentina byla jasně lepší, vytvořila si tři stoprocentní šance a dvě z nich proměnila. Byli jsme všude pozdě, dokonce byla pasáž, kdy nám pět minut nepůjčili míč. Ve druhé půli jsme šli do maximálního rizika a v některých fázích jsme hráli jeden na jednoho po celém hřišti. Výsledkem byl náš tlak a snížení. Bohužel v momentě, kdy náš tlak vrcholil a ve vzduchu viselo vyrovnání, jsme udělali triviální chybu v rozehrávce, soupeř z brejku zvýšil na 3:1 a bylo po zápase.

Před utkáním jste zdůrazňoval, že si nemůžete dovolit dělat chyby. Přesto jste je soupeři nabídli.
Týmy jako Fiorentina mají kvalitní hráče a chyby umějí potrestat. Když to sečtu, první gól jsme dostali po třech odrazech kolem pokutového území, při druhém jsme špatně odkopli míč a při třetím namažeme soupeři na brejk, takže skóruje do prázdné brány. My jsme byli podobné situaci v 70. minutě a skončí to odkopem od branky...

Nelitujete střídání Sýkory, místo kterého přišel na hřiště Bartošák a byl u třetího gólu Fiorentiny?
Reagovali jsme na příchod Tella, který je abnormálně rychlý. Chtěli jsme dát do hry čerstvého hráče, navíc hráče, který má z týmu nejlepší centry, ale bohužel z toho vzniklo tohle, takže jsme týmu nepomohli.

V čem je největší rozdíl proti loňsku, kdy se vám v Evropě dařilo?
I loni jsme dva zápasy doma prohráli, ale nedělali jsme takové individuální chyby a nedostávali tolik gólů. A taky jsme v týmu měli Davida Pavelku, který měl počítač v hlavě, a když jsme soupeře k něčemu pustili, on se vždycky objevil, vypíchl míč a zamezil nebezpečné situaci. Navíc měl úspěšnost přihrávek přes 90 procent. Takový typ hráče teď nemáme. Navíc je tým na mnoha postech jiný.

Jak nyní vidíte postupové naděje?
Bude to hodně složité vzhledem k tomu, že nás čeká nejtěžší zápas ve skupině na hřišti Fiorentiny. Čekají nás ještě tři utkání, z toho dva venku a dostali jsme se do pozice, kdy na Fiorentině musíme vyhrát, jinak jsme ze hry venku. Jestli máme postoupit, už nesmíme prohrát ani jedno utkání. Neříkám, že to není možné, ale naše situace je teď mnohem složitější.