ROZSTŘEL: Herman se měl s dalajlámou sejít až po práci, řekl Kmoníček

  • 320
Ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček považuje setkání ministra kultury Daniela Hermana s dalajlámou za nevhodné, neboť se odehrálo v pracovní době. „Nejde o fakt té schůzky, ale jak nediplomaticky byla udělána,“ odpověděl diplomat na častý dotaz čtenářů v pořadu Rozstřel, v němž debatoval s redaktorem MF DNES Lubošem Palatou.

Ministr kultury se podle Kmoníčka zachoval jako opoziční politik, když se navzdory vládní linii sešel v úterý s tibetským duchovním vůdcem. Čelní představitelé státu vydali následně společné prohlášení, v němž se od Hermanova jednání distancovali (psali jsme zde).

„Velmi tvrdě bych hájil právo občana Daniela Hermana, aby se ve svobodné zemi sešel s kým chce. Pokud ale přijmu roli ministra, tak s právy to přináší i povinnosti,“ vysvětlil Kmoníček, proč považuje Hermanovo jednání za nepatřičné. Reakce vládních činitelů byla podle něj na místě a řešila pouze zmatek, který neukázněný ministr způsobil.

„Zopakovali prezidenty podepsané - a i dalajlámou lehce podepsatelné - strategické partnerství a požadavek na teritoriální integritu Číny, který ani Jeho Svatost nikdy nezpochybňovala,“ doplnil Kmoníček a zároveň odmítl, že by česká reprezentace prohlášením reagovala na ekonomické hrozby či návštěvu čínské velvyslankyně.

USA jsou v zajetí politické korektnosti

Kmoníček odpovídal také na dotaz, proč Zeman podporuje republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa v americké předvolební kampani. „Pan prezident má pocit, že americká politika je v zajetí své vlastní politické korektnosti a ta jí někdy znemožňuje dělat kroky, které bychom z našeho pohledu viděli jako nutné,“ řekl diplomat.

Příkladem takového omezení je podle něj neschopnost americké vlády reagovat na absenci možného nástupce syrského prezidenta Bašára Asada, jehož mediální obraz brání Američanům v najití kompromisního řešení tamní politické situace. „USA nemohou dojít potřebného stupně pragmatismu, který by pomohl ukončit syrský konflikt,“ popsal dilema Kmoníček.

Vystudovaný arabista a někdejší koncertní hráč na klasickou kytaru v současnosti zastává funkci šéfa hradního zahraničního odboru. Součástí jeho práce je proto občas žehlit některé výroky svého šéfa. Například když prezident mluvil o přesunu českého velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzalému (více čtěte zde).

V některých případech ale prezidenta i drobně pokáral. Například v listopadu 2014 Kmoníček uvedl, že by se Zeman měl zamyslet nad svou komunikační strategii. Podle něj se občas stává, že prezident některým svým „silným výrokem“ přebije jinou, důležitější agendu, které se věnuje a která by si zasloužila pozornost. (více zde)

V dubnu 2015 zase řekl, že ne všechny výroky prezidenta mají lidé brát vážně. „Na ne úplně smysluplný dotaz nemůžete dát smysluplnou odpověď,“ vysvětloval. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček posléze Kmoníčkův výrok zlehčoval tvrzením o jeho „břitké ironii“. (podrobnosti najdete zde)

Kmoníčkovo hradní angažmá se však velmi pravděpodobně chýlí ke konci. Zeman už dříve uvedl, že se jeden z jeho nejbližších spolupracovníků stane velvyslancem ve Spojených státech, čeká se jen na souhlas Washingtonu. Prezident o Kmoníčkově budoucím postu informoval na konci září při návštěvě krajanského domu v New Yorku. Nastoupit by měl v březnu (psali jsme zde).

Kmoníček už v USA dříve působil jako velvyslanec ČR při OSN. V minulosti byl i náměstkem ministra zahraniční nebo velvyslancem v Austrálii a Indii.

Křišťálová Lupa 2016
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue