Marián Hossa z Chicaga překonává Michala Neuvirtha z Philadelphie. Pro...

Marián Hossa z Chicaga překonává Michala Neuvirtha z Philadelphie. Pro slovenského útočníka to byl 500. gól v NHL. | foto: AP

Hertl, Palát a Frolík v NHL skórovali, Hossa slavil 500. gól kariéry

• 23
V úterý bylo v NHL odehráno dvanáct zápasů, v nichž se střelecky prosadili tři Češi. Na výhrách svých celků se podíleli Tomáš Hertl ze San Jose, Ondřej Palát z Tampy a Michael Frolík z Calgary, který už v nové sezoně slavil potřetí. Na významné jubileum dosáhl Slovák Marián Hossa, jenž proti Michalu Neuvirthovi dosáhl na 500. trefu kariéry. Chicago divoký zápas nad Philadelphií vyhrálo 7:4.

Hossa se stal teprve čtvrtým aktivním hráčem NHL s 500. góly na kontě, když napodobil Jaromíra Jágra, Jaroma Iginlu a Alexe Ovečkina. Celkově v historii soutěže je 44. hokejistou s danou metou na kontě.

Své velké chvilky se dočkal v 26. minutě domácího zápasu Chicaga proti Philadelphii. Během přesilovky střelou bekhendem z pravého kruhu překvapil Michala Neuvirtha a zvýšil vedení Blackhawks už na 4:0. Českého brankáře následně nahradil Steve Mason a s jeho příchodem se začal otáčet i výsledek.

13. David Krejčí (BOS) 3z. - 1b. (0+1)

Na přelomu druhé a třetí třetiny totiž Flyers i díky dvěma asistencím Jakuba Voráčka (16:22, -1, 2 střely, 0+2) dokázali výsledek srovnat na 4:4. Vše odstartoval gólem do šatny Matt Read a během úvodních čtyř minut hry třetí dvacetiminutovky padly do sítě Corey Crawforda další tři góly. Podruhé uspěl Read a navázali na něj i Sean Couturier a Wayne Simmonds.

V závěru duelu si ale vzali slovo ruští forvardi v sestavě Chicaga. Dvakrát se prosadil Arťom Anisimov a mezi střelce se zapsal i objev minulé sezony Artěmij Panarin. První hvězdou zápasu byl ovšem zvolen zmiňovaný Hossa, právě před ruskými spoluhráči Anisimovem (2+2) a Panarinem (2+1).

Výrazně se v utkání prosadil i bodový král minulé sezony Patrick Kane (1+3). Český obránce Michal Kempný (17:57, +2, 2 střely) nadále čeká na svůj premiérový zápis, veterán Michal Rozsíval byl znova jen mezi nehrajícími náhradníky.

Jaromír Jágr (18:58, +/-: 0, 1 střela) se svými Panthers byl blízko výhry ve floridském derby na ledě Tampy Bay. Od 56. minuty hosté vedli nejtěsnějším rozdílem. Ten však v čase 59:54 při hře bez brankáře vymazal lídr Lightning Steven Stamkos. Brankáře Jamese Reimera překonal pohotovou střelou bez přípravy z ostrého úhlu.

Na remíze 3:3 se už ve druhé třetině přičinil i český reprezentant Ondřej Palát (17:53, +/-: 0, 1 střela, 1+0). Své střelecké konto sezony otevřel v 37. minutě, když z brankoviště dorazil za záda ležícího Reimera předchozí pokus Stamkose.

O vítězi tak nakonec rozhodovaly až nájezdy, ve kterých se představilo celkově dvanáct exekutorů. V úvodních třech kolech totiž uspěli jen Jonathan Drouin a Vincent Trocheck. Rozdíl přinesla až šestá dvojice, v níž Brayden Point předčil hostujícího beka Aarona Ekblada. Výhru 4:3 po nájezdech tak v dresu Tampy mohl oslavit i obránce Andrej Šustr (17:01, -1, 3 střely).

Finalisté posledního Stanley Cupu urvali těsnou výhru 3:2 z ledu Islanders. O třetí výhře San Jose z úvodních čtyř startů rozhodl v čase 57:49 zkušený Joe Pavelski, když tečoval nahození Joe Thorntona.

Černou práci při bránění ve výhledu brankáři Jaroslavu Halákovi v klíčový okamžik zastal Tomáš Hertl (17:43, +2, 2 střely, 1+0), jenž se navíc v závěru druhé třetiny sám zasloužil o vyrovnání na průběžných 2:2. Své první trefy v sezoně dosáhl z prostoru před bránou, když se od něj odrazila střílená přihrávka Thorntona. První hvězdou zápasu byl zvolen autor dvou asistencí Brent Burns, před domácím Beauvillierem (1+0) a Thorntonem (0+2).

Po třech nezdarech dokázali hokejisté Calgary konečně naplno zabodovat. Na domácím ledě uspěli 4:3 po prodloužení nad Buffalem díky trefě útočníka Seana Monahana. Mezi úspěšné zakončovatele Flames patřil i Michael Frolík (15:10, +1, 4 střely, 1+0), jenž má na startu nového ročníku střeleckou formu. V 17. minutě totiž vyrovnáním na 1:1 po dorážce předchozího pokusu Bretta Kulaka dosáhl už na svou třetí branku sezony.

Premiéru v NHL v úterý prožil útočník Martin Frk (10:13, -1, 1 střela), jenž v sestavě Caroliny nahradil svého krajana Andreje Nestrašila. Výsledek jej ovšem nepotěšil, těsnou výhru 3:2 si připsal domácí Edmonton. Oilers si postupně vypracovali vedení 3:0 a Hurricanes v závěru dvěma zásahy Lee Stempniaka výsledek alespoň zkorigovali. Poprvé za Carolinu nastoupil rovněž obránce Jakub Nakládal (16:10, -1, 4 zblokované střely), jenž už vyřešil potíže s pracovními vízy.

Montreal výsledkem 4:0 nedal šanci Pittsburghu, kterému stále chybí kapitán Sidney Crosby (otřes mozku). Dvakrát se prosadil útočník David Desharnais a premiérový zásah za Canadiens si připsala posila z ruské KHL Alex Radulov. Český centr vítězů Tomáš Plekanec (15:40, +/-: 0, 2 střely) se do statistik nezapsal. V brance Montrealu se při absenci nemocného Carey Price blýskl 36 zákroky Al Montoya.

Divoký výsledek 7:4 se zrodil v Ottawě. Senators si takto poradili s Arizonou, v jejímž útoku se nedařilo českým zástupcům Martinu Hanzalovi (22:40, -3, 3 střely) a Radimu Vrbatovi (16:37, -1, 3 střely). Za domácí řádil Mike Hoffman (0+3) a dalších pět borců si připsalo bilanci (1+1). Těsnou výhru 2:1 si z Nashvillu odvezl Dallas, za který tentokrát nastoupil jen jediný český zástupce centr Radek Faksa (18:51, +1, 2 střely). Aleš Hemský je nadále na marodce a Jiří Hudler byl jen mezi nehrajícími náhradníky. O výhře Stars rozhodl v 50. minutě zkušený Jason Spezza.

Křišťálová Lupa 2016

Naopak z role náhradníka se vrátil do sestavy St. Louis útočník Dmitrij Jaškin (10:46, +/-: 0). Jeho Blues dlouho vedli na ledě Vancouveru nejtěsnějším rozdílem po gólu kanonýra Vladimira Tarasenka. Canucks ale v 58. minutě dokázali srovnat a v prodloužení díky Henriku Sedinovi otočili výsledek ve svůj prospěch. Český nováček Pavel Zacha (12:19, +/-: 0) oslavil s New Jersey výhru 2:1 nad Anaheimem. O obě trefy Devils se v prostřední třetině zasloužil útočník Taylor Hall, jenž využil dvě přesilové hry.

Výsledky NHL

New Jersey - Anaheim 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)
33. a 37. Hall - 10. Vatanen. Střely na branku: 28:24. Diváci: 16 514. Hvězdy zápasu: 1. Hall, 2. Cammalleri, 3. Auvitu (všichni New Jersey).

NY Islanders - San Jose 2:3 (0:1, 2:1, 0:1)
30. Beauvillier, 32. Lee - 6. M. Karlsson, 39. Hertl, 58. Pavelski. Střely na branku: 23:27. Hvězdy zápasu: 1. Burns (San Jose), 2. Beauvillier (NY Islanders), 3. Thornton (San Jose).

Washington - Colorado 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
32. a 54. Oshie, 16. Ovečkin. Střely na branku: 40:18. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Grubauer, 2. Oshie, 3. Ovečkin (všichni Washington).

Montreal - Pittsburgh 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
33. a 54. Desharnais, 1. Pacioretty, 45. Radulov. Střely na branku: 32:36. Diváci: 21 288. Hvězdy zápasu: 1. Montoya, 2. Pacioretty, 3. Desharnais (všichni Montreal).

Ottawa - Arizona 7:4 (2:1, 1:0, 4:3)
14. Ryan, 16. Pyatt, 34. Smith, 48. Kelly, 49. Stone, 59. Turris, 60. E. Karlsson - 51. a 59. Martinook, 13. Rieder, 42. Ekman-Larsson. Střely na branku: 42:35. Diváci: 11 061. Hvězdy zápasu: 1. Pyatt, 2. Hoffman (oba Ottawa), 3. Martinook (Arizona).

Tampa Bay - Florida 4:3 po sam. nájezdech (0:0, 2:1, 1:2 - 0:0)
27. Killorn, 37. Palát, 60. Stamkos, rozhodující sam. nájezd Point - 23. Sceviour, 46. Trocheck, 56. Matheson. Střely na branku: 28:31. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Stamkos, 2. Killorn (oba Tampa Bay), 3. Trocheck (Florida).

Nashville - Dallas 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
25. Fisher - 23. Cracknell, 50. Spezza. Střely na branku: 28:37. Diváci: 17 113. Hvězdy zápasu: 1. Rinne (Nashville), 2. Spezza, 3. Cracknell (oba Dallas).

Minnesota - Los Angeles 6:3 (2:1, 3:0, 1:2)
2. Haula, 20. Pominville, 33. Coyle, 37. Koivu, 38. Pulkkinen, 58. Spurgeon - 1. a 55. Pearson, 47. Kopitar. Střely na branku: 26:30. Diváci: 18 644. Hvězdy zápasu: 1. Haula, 2. Pominville (oba Minnesota), 3. Kopitar (Los Angeles).

Chicago - Philadelphia 7:4 (3:0, 1:1, 3:3)
19. a 57. Panarin, 51. a 60. Anisimov, 1. P. Kane, 18. Rasmussen, 26. Hossa - 39. a 41. Read (na první Voráček), 42. Couturier, 44. Simmonds (Voráček). Střely na branku: 28:27. Brankář Neuvirth odchytal za Philadelphii 25:04 minuty, inkasoval čtyři branky ze 16 střel a úspěšnost zásahů měl 75 procent. Diváci: 21 263. Hvězdy zápasu: 1. Hossa, 2. Anisimov, 3. Panarin (všichni Chicago).

Calgary - Buffalo 4:3 v prodl. (1:1, 0:1, 2:1 - 1:0)
17. Frolík, 42. Ferland, 45. Tkachuk, 63. Monahan - 8. Girgensons, 32. O’Reilly, 44. Foligno. Střely na branku: 34:21. Diváci: 19 289. Hvězdy zápasu: 1. Monahan, 2. Tkachuk (oba Calgary), 3. O’Reilly (Buffalo).

Edmonton - Carolina 3:2 (2:0, 1:0, 0:2)
2. Slepyšev, 10. Eberle, 23. Pitlick - 44. a 45. Stempniak. Střely na branku: 28:33. Diváci: 18 347. Hvězdy zápasu: 1. Slepyšev, 2. Talbot (oba Edmonton), 3. Stempniak (Carolina).

Vancouver - St. Louis 2:1 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)
58. Horvat, 62. H. Sedin - 31. Tarasenko. Střely na branku: 26:24. Diváci: 17 568. Hvězdy zápasu: 1. Horvat (Vancouver), 2. Tarasenko (St. Louis), 3. Markström (Vancouver).