Ministr kultury Daniel Herman se setkal s tibetským duchovním vůdcem...

Ministr kultury Daniel Herman se setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. (18. října 2016) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Čtyři nejvyšší politici se distancovali od schůzky Hermana s dalajlámou

  • 2529
Schůzka ministra kultury Daniela Hermana z KDU-ČSL s dalajlámou vystrašila nejvýše postavené politiky v zemi natolik, že prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, předseda Senátu Milan Štěch a předseda Sněmovny Jan Hamáček vydali společné prohlášení, kde se od „osobní aktivity“ Hermana distancovali. Ujistili v něm Čínu, že Tibet je její součástí.

Už před tím se od Hermanovy ranní schůzky s dalajlámou distancoval sám premiér Sobotka. Dalajláma je v Praze na konferenci Forum 2000.

Prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů

Jako nejvyšší ústavní činitelé České republiky, chceme společně zdůraznit, že naše země při naplňování své dlouhodobé politiky vůči Čínské lidové republice vychází z principů strategického partnerství mezi oběma zeměmi a ze vzájemného respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí.

Vztahy obou našich zemí a jejich výrazný rozvoj v posledních letech považujeme za velmi přínosné a užitečné pro obě strany a jsme přesvědčeni o tom, že je v zájmu České republiky tyto vztahy i nadále intenzivně rozvíjet.
Osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky a považovali bychom za nešťastné, aby takto byly kýmkoliv vnímány.

Miloš Zeman, Milan Štěch, Jan Hamáček, Bohuslav Sobotka

Lidovecký ministr Herman se nad prohlášením čtyř nejvyšších ústavních činitelů podivil a položil na Twitteru řečnickou otázku, zda za takových okolností nestojí partnerství s Čínou na „hliněných nohou“.

18.října 2016 v 21:47, příspěvek archivován: 19.října 2016 v 04:27

Jestli se k setkání MK s duchovním mají potřebu vyjadřovat čelní ústavní činitelé,aby "zachraňovali" partnerství,nestojí na hliněných nohou?

Ministr kultury setkáním s dalajlámou podle Sobotky nevystupoval jménem české vlády. „Pokud se někteří političtí představitelé, nebo i zástupci koalice scházejí s dalajlámou, tak je to jejich soukromá věc. Nereprezentují vládu České republiky,“ řekl už před tím odpoledne premiér.

„Pozice vlády je stejná, jako byla pozice vlád minulých. Dlouhodobě vlády České republiky a všichni naši předchůdci ve vztahu k Číně zastávali pozici územní celistvosti, to znamená Česká republika nezpochybňuje územní celistvost Číny. Nemohou být žádné pochybnosti, jaká je pozice České republiky a co jsou soukromé aktivity,“ doplnil.

„Ministr kultury D. Herman a spol. dali přednost mediální slávě před zájmy České republiky a jejích občanů,“ pustil se vůbec jako první do Hermana už v úterý dopoledne na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

18.října 2016 v 09:49, příspěvek archivován: 18.října 2016 v 16:41

Ministr kultury D. Herman a spol. dali přednost mediální slávě před zájmy České republiky a jejích občanů.

Prezident Miloš Zeman se na rozdíl od slovenského Andreje Kisky s dalajlámou neplánoval ani neplánuje setkat. Kiska, který je stejně jako dalajláma hostem konference Forum 2000, přijal tibetského duchovního vůdce o víkendu v Bratislavě. Čína se proti tomu ohradila.

Herman uvedl, že dalajlámu přijal jako představitele významného světového duchovního směru, což mu náleží, neboť do jeho resortu spadá agenda církví, a tedy i duchovních věcí.

Setkání Hermana s dalajlámou se v sídle ministerstva kultury zúčastnili také další politici - místopředseda Sněmovny Jan Bartošek, místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, bývalá europoslankyně Zuzana Roithová a senátor Petr Šilar.

S výjimkou Drábové a Horské jsou všichni členové KDU-ČSL, i když Horská byla do Senátu zvolena s podporou lidovců.

Lidé přivítali dalajlámu chlebem. EU je vzorem, řekl duchovní vůdce

„V dnešním světě nacházíme spoustu násilí. Úkolem všech náboženských systémů by mělo být toto násilí zmenšovat. Důležité je začít zevnitř, najít nejprve vnitřní klid. Žádná válka nemůže vzejít ze soucítění. Soucit je nejúčinnější protijed na emoce, jako je zloba či strach, z nichž násilí pochází,“ uvedl podle ČTK při setkání dalajláma, který po čínské anexi Tibetu žije v exilu.

Debata s českými politiky se dotkla i jeho podpory marxismu. Říká, že marxistickou teorii vnímá jako soucitnou, neboť uvažuje o rovnosti všech lidí. Odmítá ale, kam se marxismus vyvinul po bolševické revoluci v Rusku. V kapitalistických zemích podle něj narůstají rozdíly mezi bohatými a chudými a samotnou Čínu označil v úterý za kapitalistickou. S dalajlámovou obhajobou marxismu nesouhlasila Roithová a připomínala historickou zkušenost Evropy.

Křišťálová Lupa 2016

Přivítání dalajlámy na Hradčanském náměstí v Praze (17. října 2016):


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video