Ofenziva proti Islámskému státu jižně od Mosulu (14. srpna 2016)

Ofenziva proti Islámskému státu jižně od Mosulu (14. srpna 2016) | foto: Reuters

Turecko se zapojí do náletů na Mosul. Kurdové drží pozice

  • 490
Turecký premiér Binali Yildirim v úterý oznámil, že turecké letectvo se účastní ofenzivy v iráckém městě Mosul. Později svá slova podle agentury Reuters vysvětloval tak, že na účasti Ankary v bitvě o Mosul existuje shoda v mezinárodní koalici vedené USA, která bojuje proti organizaci Islámský stát.

Yildirim nejprve řekl, že turecké letectvo se účastní ofenzivy v Mosulu v rámci mezinárodní koalice. Později uvedl, že turecké stíhačky zatím nebyly použity, ale „budou nasazeny, až přijde čas“.

Podobně se vyjádřil prezident Recep Tayyip Erdogan. „Turecko tam má historickou zodpovědnost, takže tam budeme,“ řekl Erdogan v Ankaře. Podle něj se Turecko bude v oblasti snažit předejít sektářskému násilí. „Budeme v Mosulu na bitevním poli i u jednacího stolu,“ řekl turecký prezident podle agentury Anadolu.

Už při přípravě ofenzivy za znovudobytí města Mosul z rukou bojovníků IS se Turecko a Irák dostaly do sporu kvůli případné účasti Ankary. Ta už dříve oznámila, že si přeje, aby se na osvobozování Mosulu podílela i její armáda a zhruba 3 000 iráckých sunnitů, které Turecko vycvičilo na vojenské základně na severu Iráku.

PŘEHLEDNĚ: Islamisté čelí drtivé přesile, bez boje však Mosul nedají

Irácký premiér Hajdar Abádí to ale odmítá. Jeho šíity ovládané vládě záleží na tom, aby se na osvobozovací akci převážně sunnitského Mosulu podílely v první řadě její milice. Podle expertů se vláda domnívá, že se tak zdůrazní vazba Mosulu obklopeného ropnými poli na centrální bagdádskou vládu. Turecko argumentuje, že se tak v oblasti může zvýšit sektářské násilí.

Erdogan již dříve prohlásil, že jeho země je odhodlána zúčastnit se mosulské operace stejně jako rozhodování o budoucím osudu města. Ankara je od loňska ve sporu s Bagdádem kvůli pobytu svých vojáků v táboře Bašika na severu Iráku, kde se podílí na výcviku irácké armády.

18.října 2016 v 12:09, příspěvek archivován: 18.října 2016 v 12:28

Iraq forces advance on IS stronghold of Mosul https://t.co/sI8HqhfyzZ https://t.co/y0f8B2J7KA

Zdůvodňuje to tím, že turečtí vojáci jsou tam v rámci mezinárodní mise a cvičí irácké vojáky pro boj proti IS. Irácká vláda proti pobytu tureckých vojáků na svém území protestuje. Tvrdí, že je do země nepozvala a považuje je za okupanty.

Západ nechá islamisty prchnout do Sýrie, tvrdí Damašek

Syrská armáda v úterý vydala prohlášení, podle kterého chce západní koalice pod vedením USA radikálům z hnutí Islámský stát zajistit bezpečné koridory z Mosulu do Sýrie, čímž by vzniklo nové bojiště ve východní části země.

U Mosulu je 100 Američanů

Na frontě u Mosulu je podle Pentagonu stovka amerických vojáků. Americký prezident Barack Obama v úterý řekl, že boj o Mosul bude obtížný. Věří však, že Islámský stát bude poražen.

"Je tam možná milion obyvatel. Více než úsilí o porážku Islámského státu bude prioritou bezpečnost a humanitární pomoc civilistům, kteří prchají před boji,“ řekl Obama.

Mluvčí Pentagonu Jeff Davis prohlásil, že američtí vojáci jsou „daleko za bojovými liniemi“ a Iráčanům radí. Zprostředkovávají také informace o cílech pro mezinárodní leteckou koalici, která iráckým vládním jednotkám poskytuje podporu.

„Jakýkoli pokus o překročení hranice bude útokem na syrskou suverenitu a proti tomu zakročíme všemi silami,“ uvádí se v prohlášení.

Irácký premiér Hajdar Abádí řekl, že je na mezinárodní koalici, která bojuje v Iráku, aby radikálům zabránila uprchnout. „Za uzavření silnice do Sýrie“ pro IS je odpovědná koalice, sdělil Abádí. Koalice, jíž velí Spojené státy, poskytuje irácké armádě a kurdským jednotkám leteckou i pozemní podporu.

Návrat džihádistů do Evropy

Irácké vládní jednotky podporované Kurdy i zahraničními spojenci zahájily v pondělí ofenzívu, která má za cíl Mosul znovu dobýt. Počítá se s tím, že operace potrvá několik týdnů. OSN předem upozornila, že v prvních dnech bojů se z Mosulu vydá možná až 200 000 uprchlíků.

„Znovudobytí severoirácké bašty IS Mosulu může vést k tomu, že se do Evropy vrátí bojovníci IS připraveni k násilným činům. Je to velmi vážná hrozba, na kterou musíme být připraveni,“ uvedl komisař EU pro bezpečnost Julian King pro Die Welt.

„V tuto chvíli se v oblasti bojů nachází asi 2 500 bojovníků IS ze zemí Evropské unie,“ poznamenal také.

Zároveň uvedl, že podobné příklady z minulosti - jako třeba Afghánistánu - ukazují, že se zpátky nakonec vrací jen část bojovníků. Někteří padnou v boji, další si hledají jiná bojiště. I malý počet navrátilců může podle Kinga představovat vážné nebezpečí.

Kurdové drží pozice

Kurdské síly v úterý oznámily, že po pondělním dobytí několika vesnic východně od Mosulu nebudou zatím usilovat o další postup. Jeden z velitelů takzvaných pešmergů AP řekl, že jeho jednotky dosáhly svého cíle a nyní budou jen „držet své pozice“.

Fronta se nyní nachází asi 20 kilometrů jižně od Mosulu, napsal z místa zpravodaj BBC. Boje podle něj pokračovaly i v noci na úterý, kdy radikálové útočili na tanky irácké armády.

Irácký vicepremiér HošjarZibarí řekl v pondělí CNN, že výsledky prvního dne ofenzivy byly „ohromné“, a dodal, že operace proti IS se v dalších dnech bude stupňovat.

Podle mluvčího amerického ministerstva obrany Petera Cooka irácké síly v pondělí postoupily více, než se předpokládalo. Cook ale zároveň upozornil, že operace ještě nějakou dobu potrvá. „Uvidíme, zda IS povstane a bude bojovat,“ řekl BBC. Ať už se situace vyvine jakkoli, irácké síly podle něj budou schopny město dobýt. „Jsme připraveni je podpořit, stejně jako zbytek koalice,“ uvedl Cook.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue