Pražské gorily čekají na nový pavilon, ale zahájení stavby brání Troja

  • 26
Pavilon goril v Zoo Praha byl nešťastně postaven v nejnižším bodě celého areálu. Při povodních v roce 2002 to stálo život samce Ponga, před třemi lety chovnou skupinu zachránila jen rychlá evakuace do povodňové věže. Zahájení výstavby nového pavilonu je ale kvůli obstrukcím městské části zatím v nedohlednu.

Před třemi lety byla již necelý měsíc po povodni na nový pavilon vypsána architektonická soutěž a vybráno vhodné místo v horní části zoo. Počátkem ledna 2015 se veřejnost seznámila s vítězným návrhem, který nejlépe respektoval krajinný ráz vybrané lokality nedaleko Údolí slonů. Řada odborníků pak ještě dopilovávala detaily, aby vše sedělo gorilám, jejichž chov je velmi specifický a náročný.

Od počátku vyjadřovali lidé v tomto směru trojské zoo podporu nejen morálně, ale i dobrovolnickou prací při obnově spodní části zoo a finančními příspěvky na nový pavilon - od více než 17 tisíc jednotlivých dárců se sešlo přes 31 milionů korun.

Výstavba má probíhat v letech 2016 a 2017, Magistrát hl. města Prahy stavbu schválil. Jenže zahájení stavby brání námitky MČ a obyvatel Troji.

Pražská zoo je připravena výstavbu nového pavilonu goril zahájit, bohužel to ale kvůli obstrukcím Městské části Praha-Troja není možné. „Prodlužuje se tak doba, po kterou je naše chovná gorilí skupina ohrožena na životě případnou povodní,“ uvádí Zoo Praha na svých webových stránkách i fb profilu.

Městská část Praha-Troja a dva spolky - konkrétně spolky Podhoří je v Troji a Troja Trojou - se totiž odvolaly proti rozhodnutí o umístění stavby s ohledem na dopravní obslužnost a údajné nerespektování krajinného rázu.

Aktuálně od pražských goril

Gorilí skupina Zoo Praha se ve stávajícím pavilonu poprvé dočkala mláďat. Aktuálně tu jsou tři, z nichž nejmladší je několikaměsíční Ajabu, syn samice Shindy (více zde).

Skupina goril nížinných je i se třemi mláďaty ve stávajícím pavilonu spokojená,...
Nejmladší člen pražské gorilí skupiny, pětiměsíční Ajabu., syn samice Shindy a...

„Pětiměsíční Ajabu je čím dál silnější, odvážnější a otrkanější,“ konstatuje Vít Lukáš, kurátor primátů pražské zoo. „Samice Shinda se dokonce opět zapojila do her pubertálního Kiburiho a tříletého Nurua, a to s Ajabem v náruči. Právě pro něj je to úžasná škola a pro naše návštěvníky fascinující podívaná.“ Vy se na ně můžete podívat na úvodním článkovém videu.

Nový pavilon je přitom navržen velmi citlivě právě s ohledem na krajinný ráz, který nijak nenarušuje. To je koneckonců evidentní i z vizualizací, které jsou veřejnosti dostupné už od loňského ledna (viz článek z ledna 2015 zde). Co se dopravní obslužnosti týká, je součástí projektu i nový vchod do zoo, který umožní přístup od přívozu v Podhoří, což by mohlo provozu v Troji odlehčit. Na návštěvnost zoo by výstavba pavilonu neměla mít vliv, protože se jedná jen o přesun zvířat, které zoo již chová.

Pražská zoo proto považuje odvolání za nedůvodná a námitky MČ za zástupné a neopodstatněné. V každém případě si stojí za tím, že záměr stavby nového pavilonu je zpracován kvalitně, s veškerou odbornou erudicí. Odbor stavebního řádu Magistrátu hl. města Prahy se jimi nicméně zabývat musí. Vzhledem k daným zákonným lhůtám se tak zahájení stavby může další měsíce nesmyslně oddalovat.

Proti zdržování stavby se podepisuje petice

Prostředky na výstavbu Nového pavilonu goril uvolnil zřizovatel Zoo Praha, tedy Magistrát hl. m. Prahy, přispělo na něj rovněž 17 659 jednotlivých dárců z řad veřejnosti částkou 31 061 685 Kč. Právě příznivci pražské zoo, kteří považují zdržování výstavby pavilonu pro kriticky ohrožený druh za absurdní, proto iniciovali vznik Petice na podporu výstavby pavilonu goril v Zoo Praha.

Vizualizace nového pavilonu goril - pohled od jihu

Iniciátorům vadí nejen zbytečné zdržování stavby, ale i diskutabilní argumentace. „Nový pavilon je tak decentně zasazený do terénu, že těžko může porušit krajinný ráz. Ani námitky, že nový pavilon bude příliš velký, nejsou na místě. Gorily jsou nejen kriticky ohrožená, ale i velmi citlivá zvířata, náročná na chov a na podmínky, ve kterých žijí,“ říká Jana Hajduchová - která se profesně věnuje ochraně ohrožených druhů zvířat přímo v Africe - za ty, jež petici iniciovali.

Podpisy petice organizátoři sbírají jak u elektronické, tak tištěné verze, a to i mezi zahraničními příznivci Zoo Praha. „Z hlediska petičního zákona je relevantní verze tištěná, ta elektronická petice ale může být významným signálem o tom, kolik lidí ten problém zajímá,“ uzavírá Hajduchová.

Povodeň v roce 2013 rozhodla. Chov goril není možný v údolí

Rekapitulace důvodů k výstavbě nového pavilonu chovné gorilí skupiny je jednoduchá. Povodeň z června 2013 neměla pro pražské gorily tak fatální následky jako ta v srpnu 2002. Nicméně jasně předvedla, že situaci je potřeba řešit. Proto jakmile v červnu před třemi lety opadla voda, vedení pražské zoo mělo jasno - již nesmí dopustit, aby se situace opakovala. Buď se chovu kriticky ohroženého druhu - goril nížinných - vzdá, nebo je nutné vybudovat nový pavilon mimo záplavovou oblast, v horní části zoo (více v článku zde).

To, že z povodní v červnu 2013 vyvázla gorilí rodina téměř bez úhony, totiž neznamená, že by takové štěstí měla tato ohrožená zvířata kdykoliv příště.

Podívejte se, jak v červnu 2013 probíhala evakuace do povodňové věže. Kompletní gorilí rodinu se naštěstí podařilo evakuovat včas, ve stísněných prostorách věže však vystresovaná zvířata přežívala téměř tři týdny (více zde):

14. června 2013

K obstrukcím zdržujícím zahájení výstavby nového pavilonu goril, do kterého by se měla tato ohrožená zvířata příští rok přesunout, se pro iDNES.cz vyjádřil i ředitel pražské zoo Miroslav Bobek (více zde):