Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka ve Sněmovně

Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka ve Sněmovně | foto:  Petr Topič, MAFRA

ANALÝZA: Od vlády už moc nečekejme, Babiš musí zvýšit koaliční potenciál

  • 330
Roztříštění politické scény potvrdily jak senátní, tak krajské volby. ČSSD si udržela s 25 křesly nejsilnější pozici v Senátu, udrží si nejspíš pět hejtmanů, ale oslabila. Spokojen nemůže být ani Andrej Babiš. Jak sestavování krajských koalic, tak druhé kolo senátních voleb, mu ukázalo jeho slabinu - omezený koaliční potenciál.

Od vlády Bohuslava Sobotky už do voleb do Sněmovny za rok na podzim nemůžeme čekat žádné zázraky. Jak taky může fungovat vláda, kde vedle sebe budou sedět ministři Jan Mládek a Andrej Babiš? Mládka označil Babiš za „politického parazita“ a Mládek mu po prohře v senátních volbách opáčil: „Jsem znechucen z toho, co mi provedl pan Babiš, zachoval se mimořádně sprostě.“ (více zde)

Premiér Bohuslav Sobotka vyhlásil své plány do konce volebního období - pomoci samoživitelkám zákonem o zálohovaném výživném, nový zákon o sociálním bydlení, či návrat nemocenské v prvních třech dnech. Jenže všechny tři tyto věci mají oponenty jak v ANO, tak v KDU-ČSL.

Technicky vzato platí, že stranám vládní koalice zůstala v Senátu dokonce ústavní většina (49 z 81 křesel), takže jako spíše přání vypadá, když šéf opoziční ODS Petr Fiala říká: „Senát by mohl přece jen korigovat socialistické nápady vlády.“

Šéfem Senátu nejspíš zůstane Milan Štěch z ČSSD, druhý nejpočetnější klub v horní komoře parlamentu budou mít lidovci. Podstatnější ale je, že strany evidentně nevědí, jak lidem vysvětlit smysl druhé komory parlamentu. „Lidi dali jasně najevo, že Senát je nezajímá,“ glosoval to šéf ANO Andrej Babiš.

Co si počne ANO

Mnohem podstatnější pro něj však je to, že voliči, jimž stálo za to přijít, Babišovi předvedli, jak je důležitý koaliční potenciál. Čtrnáct kandidátů na senátora po prvním kole se smrsklo na pouhé tři po kole druhém. Zafungoval tak efekt - všichni proti ANO. Téměř všude tam, kde to bylo možné. A vydělali na tom zejména lidovci a jejich kandidáti podporovaní více stranami.

Výsledky senátních voleb najdete zde

Po tom, jak probíhá sestavování koalic v krajích, kde už bylo Babišovo ANO vynecháno na Královéhradecku, Pardubicku i na Plzeňsku, je to pro ministra financí varování, že se mu podobná věc může stát i po volbách do Sněmovny, i když bude jeho hnutí první na pásce. Celkových 21,05 procenta pro ANO v krajských volbách a nyní tři senátoři znamená, že Babiš má hodně daleko k tomu, aby se mu podařilo volby vyhrát tak, že po nich povládne sám či jen s jedním menším partnerem.

Nejistota v ČSSD

Pro ČSSD volby celkově dopadly tak špatně - jak krajské, tak senátní - že téměř vymizeli potenciální soupeři pro premiéra Bohuslava Sobotku na jarní volební sjezd. Jako hlavní možnosti teď vypadají dvě. Jednou je jihočeský hejtman Jiří Zimola, který ale tvrdí, že o kandidaturu na předsedu teď nestojí a maximálně by si šel pro post místopředsedy. Druhou je ministr vnitra a druhý muž ČSSD Milan Chovanec, který zatím říká, že stojí a padá se „Slávkem“.

Křišťálová Lupa 2016

Jak Zimola, tak Chovanec mají vřelé vztahy s prezidentem Milošem Zemanem, jenž nesnáší premiéra Sobotku. Právě sjezd ČSSD na jaře v Brně a jeho výsledek mohou napovědět, co se bude dít přesně za rok na podzim, až po volbách prezident rozhodne, koho pověří sestavením vlády.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue