KOMENTÁŘ: Facka pro Sobotku i Babiše

  • 264
Z pohledu celkové aritmetiky neznamenají letošní volby pro vládu žádnou katastrofu, naopak byly nadmíru úspěšné. Pohled do střev tohoto výsledku je ale pro vládu varovný, píše ve svém komentáři Miroslav Korecký.

Aby si vládní koalice udržela v Senátu většinu 41 hlasů, která jí zaručuje bezproblémové procházení zákonů, potřebovala získat šest mandátů. Aby si udržela i ústavní většinu 49 hlasů, která umožňuje měnit ústavu a přijímat zásadní zákony, potřebovala 14 vítězných senátorů. Obojí se povedlo, byť to druhé s odřenýma ušima.

Jiná věc ale je, jakým způsobem toho vláda dosáhla. Asi nikdo nečekal, že ze 14 potřebných vítězství jich vládní koalici přihraje devět strana lidová a naopak dva koaliční tahouni, ČSSD a ANO, dohromady uhrají jen pět volebních obvodů.

Takže vláda vítězně, lidovci vítězně, zato pro sobotkovce a babišovce velký důvod k přemýšlení.

Dva mandáty pro stranu, která má premiéra poměrně úspěšné vlády v čase ekonomické konjunktury, to je propadák. Když nejsilnější strana utrpí v jakýchkoli volbách stejný výsledek jako malé regionální hnutí (Severočeši.cz), nemůže to přejít vysvětlením, že lidé mají v průběhu volebního období vlády tendenci posilovat opozici. A po nemastném výsledku krajských voleb pro Bohuslava Sobotku o důvod víc se bát jet na jarní sjezd ČSSD.

Bohuslav Sobotka hodnotí výsledky senátních voleb:

Rána je to ale i pro Andreje Babiše. Od jeho nástupu v roce 2013 jsou to první volby, které lze označit za neúspěšné. Přetržená vítězná šňůra nepůsobí psychologicky dobře, stejně jako je varovné, že voliči v senátních volbách vlastně napodobili to, co se aktuálně děje v krajích: před ANO upřednostnili KDU-ČSL, tedy stranu konsenzu, stranu s velkým koaličním potenciálem. Chce-li Babiš za rok vyhrát volby a postavit vládu, musí po vývoji v krajích a senátní facce hodně přemýšlet, jak změnit strategii a celkové vnímání hnutí ANO.

Výsledky senátních voleb najdete zde

Pro KDU-ČSL se celkem nic nemění. Jsou-li její lídři rozumní, pak tuší, že ani aktuální výhra v Senátu neudělá z lidovců stranu, která by mohla být politickým hegemonem v zemi, nota bene v bezbožném Česku. Ale psychologicky je to pro KDU-ČSL jistě vítaná zpráva: jsme tu, jsme ve slušné kondici a tu a tam jsme schopni změřit síly i s těmi nejsilnějšími.

Senátní volby samy o sobě nejsou střetem, který by měnil tvář země. Pokud ale vyslaly hlavním politickým hráčům tyto důležité zprávy, pak více než splnily svůj účel.

Křišťálová Lupa 2016

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue