Tomáše Přikryla z Mladé Boleslavi drží Milan Havel z Bohemians.

Tomáše Přikryla z Mladé Boleslavi drží Milan Havel z Bohemians. | foto: ČTK

Plzeň zaváhala, ligu vede Boleslav. Sparta vyhrála a ztrácí šest bodů

• 97
Fotbalová liga má po desátém kole nového lídra. Na prvním místě se osamostatnila Mladá Boleslav, která v pátek vyhrála na hřišti Bohemians a o den později jí pomohlo zaváhání Plzně. Stejně jako Spartě - ta se po výhře nad Jihlavou posunula na čtvrté místo.

Na Boleslav ztrácí šest bodů, na Plzeň čtyři - a příští týden se právě dva velcí rivalové utkají ve vzájemném zápase. Západočeši po minulém kole vedli tabulku o skóre, teď jsou druzí a ztrácí dva body. Uškodili si tím, že na Slovácku jen remizovali 1:1.

Dlouho to pro ně dokonce vypadalo ještě hůř. Prohrávala brankou netradičního střelce, záložníka Vlastimila Daníčka. V lize dal jen šest gólů, poslední dva právě Plzni.

Po dvaceti minutách si naskočil na centr Havlíka z přímého kopu a hlavičkoval ke vzdálenější tyči, kam brankář Kozáčik nedoskočil. Od té chvíle získal zápas velký náboj, Plzeň se tlačila před branku, nebyla nouze o jiskřivé souboje a sudí Machálek často rozdával karty.

Pořadí střelců

7 gólů - Jan Chramosta (Mladá Boleslav)

5 gólů - Michal Škoda (Brno), Muris Mešanovič (Slavia), David Lafata (Sparta)

4 góly - Tomáš Wágner (Jablonec), Golgol Mebrahtu (Mladá Boleslav), Bořek Dočkal (Sparta), David Vaněček (Teplice), Dame Diop, Haris Harba (oba Zlín)

V závěru západočeský tým přišel o zraněné obránce Hubníka s Řezníkem, ale dál útočil a nakonec vyrovnal, když se hlavou trefil stoper Hejda. Druhý gól už ale nepřišel, i když Plzeň dohrávala utkání v tlaku.

Ztráta přišla vhod jejím pronásledovatelům, hlavně Mladé Boleslavi. Ta v pátek zvládla zápas na hřišti Bohemians, vyhrála 3:1 také díky brance navrátilce Marka Matějovského, který se v lize trefil po dlouhých třech letech.

Boleslav ze všech týmů v lize zatím dala nejvíc branek, v průměru přesně dvě na zápas. Také jich nejméně dostala, inkasovala jen sedmkrát. I proto soutěž po třetině odehraných zápasů vede.

Sparta zvládla nedělní dohrávku s Jihlavou s přehledem. K výhře 3:0 jí pomohl krásný gól Karavajeva a dvě branky Davida Lafaty, který se v posledních dvou utkáních proti týmu z Vysočiny prosadil sedmkrát.

A pomalu se blíží třetímu místu v historické tabulce ligových kanonýrů - na Antonína Hájka ztrácí už jen dvě branky.

Z týmů v popředí tabulky ztratil Zlín. Až v desátém utkání sezony poprvé prohrál, nestačil na Teplice, se kterými padl 0:2. „Věřím, že nás první prohra ovlivní pozitivně. Ukázalo to problém, který byl na hřišti,“ říkal po zápase trenér Bohumil Páník.

V desátém kole vyvrcholila krize Jablonce, který nevyhrál devět soutěžních zápasů v řadě. Po dobrém startu se propadl tabulkou a když prohrál v Brně 1:2, vedení sáhlo ke změnám. Kromě trenéra Frťaly odvolalo také sportovního ředitele Horníka, muže s kontroverzní pověstí, kterého si přitom majitel klubu Miroslav Pelta přivedl teprve loni v prosinci.

Slavia v Hradci ukázala, že ani reprezentační pauza ji nepřipravila o výbornou formu. Vyhrála počtvrté v řadě, navíc předvedla i solidní výkon. I když jí k vítězství tentokrát hodně pomohly chyby soupeře.

První gól Chleboun doslova daroval Škodovi, před druhým domácí obrana nechala volného zakončujícího Zmrhala a při třetím zase zaváhal brankář Ottmar, který nestačil na Barákovu pohotovou střelu k bližší tyči.

Ve velkých problémech je Příbram, první třetina ligy jí vůbec nevyšla. Její bilance je až neuvěřitelná: v devíti z deseti zápasů nebodovala a navíc v nich nedala ani gól!

To se opakovalo i v Karviné, kde domácí vyhráli brankami Dreksy a Zeleného z druhé půle.

Bez gólů skončil zápas Dukly s Libercem. Nehrál se špatný fotbal, oba týmy měly dost šancí, na obou stranách zvonilo břevno. Ale branka nepadla, což mrzelo oba trenéry i necelé dvě tisícovky fanoušků, kteří na Julisku dorazili.