Proruští separatisté projíždějí městem Debalceve (24. února 2015).

Proruští separatisté projíždějí městem Debalceve (24. února 2015). | foto: Reuters

Kreml se rozmluvil. Přiznal vojáky v Donbasu i azyl pro Janukovyče

  • 671
Ruský prezident Vladimir Putin přiznal, že na Ukrajinu posílal ruské vojáky, bránili prý rusky mluvící obyvatele Donbasu. Až doposud přitom oficiální zapojení Ruska do konfliktu popíral. Ruské úřady také potvrdily, že po protestech na Majdanu, poskytly „dočasný azyl“ svrženému ukrajinskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi.

„Nebyli jsme to my, kdo vedl vládní převrat na Ukrajině,“ řekl nejprve Putin posluchačům na konferenci v Moskvě a obvinil Spojené státy, že financovaly protivládní protesty v Kyjevě v roce 2014.

„Potom jsme byli jsme donuceni, a to zdůrazňuji, donuceni bránit rusky mluvící obyvatelé Donbasu a donuceni odpovědět na snahu lidu žijícího na Krymu vrátit se zpátky do Ruské federace. Spojené státy začaly s vlnou protiruské politiky a sankcí,“ cituje spílání Putina USA web Newsweek.

Ačkoliv západní státy obviňovali Rusko z přímé podpory separatistů, Putin organizovaný vojenský zásah Rusů v Donbasu popíral. Uváděl, že rusky donbaským Ukrajincům přišli na pomoc jen ruští dobrovolníci. Podle analytického sdružení Bellingcat bojovaly na východě Ukrajiny za dobu trvání války přes deset tisíc Rusů (více zde). Konflikt na východě Ukrajiny si od dubna 2014 vyžádal více než 9600 obětí na životech.

Janukovyčovi jsme podali pomocnou ruku

Kromě vojenské pomoci, přiznali Rusové i to, že poskytli „dočasný azyl“ svrženému ukrajinskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi. Více než dva roky poté, co hlava státu během převratu utekla, to potvrdilo moskevské ministerstvo vnitra. Janukovyč utekl v únoru 2014 po demonstracích v Kyjevě.

Prezident za sebou nechal sídlo se zlatými kohoutky

S podporou Kremlu odjel do Ruska a dnes žije v Rostově na Donu. ruské úřady však jeho přítomnost v zemi až doposud oficiálně nepotvrdily. Vláda v Kyjevě přitom exprezidenta stíhá za masakr na Majdanu. „Dočasný azyl“ pro Viktora Janukovyče přiznala migrační správa ruského ministerstva vnitra až koncem září. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Interfax-Ukrajina.

Bývalý prezident je na Ukrajině stíhán za zneužití pravomoci a za podíl na smrti stovky lidí, kteří při srážkách s policií během převratu zahynuli na kyjevském náměstí Nezávislosti.

Kyjevská prokuratura však dosud s kauzou nepokročila s odůvodněním, že nezná místo exprezidentova pobytu. Bez této informace nemohla Janukovyče předvolat k výslechu ani předat věc soudu.

O zprávu ohledně Janukovyčova azylu požádal Kyjev ruské úřady několikrát, naposled letos v červenci. Odpověď podle Interfaxu přišla koncem září. Píše se v ní o „dočasném azylu“ v Rostově, ale i o tom, že Janukovyč nežádal o ruské občanství, jak spekuloval ukrajinský tisk.

O tom, zda se Janukovyč k výslechu na Ukrajinu dostaví, panují pochybnosti. Exprezident v azylu poskytl několik rozhovorů a několik jeho projevů se objevilo na sociálních sítích. K výjezdu z Ruska se ale zatím neodhodlal.

11. března 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video