Francouzská policie rozehnala migranty a další demonstranty, kteří se navzdory...

Francouzská policie rozehnala migranty a další demonstranty, kteří se navzdory zákazu sešli u tábořiště nedaleko města Calais (1. října 2016) | foto: Reuters

Calais obývá 1 300 nezletilých běženců bez rodin. Vláda neví, co s nimi

  • 75
Plán na odsun uprchlíků z Džungle u francouzského Calais má trhlinu. OSN tam napočítala celkem 1 290 lidí, kteří jsou podle svých slov nezletilí a nemají v táboře příbuzné. Vláda je podle zákona nemůže přesunout do jiných zařízení ve Francii. Zhruba 500 běženců by mohlo odjet za blízkými do Anglie.

„Sčítání, které v táboře v minulých dnech uskutečnilo sdružení France Terre d’Asile a Vysoký komisariát OSN pro uprchlíky, zjistilo 1 290 izolovaných nezletilců. Většině z nich je 15 až 17 let, velmi malému počtu je méně než 12,“ upřesnil ředitel francouzského sdružení pro pomoc migrantům Pierre Henry.

Džungle a opuštěné děti

Improvizovaný tábor u Calais leží nedaleko dálničního přivaděče k přístavu, odkud vyplouvají trajekty do britského Doveru. U města také ústí železniční tunel pod Lamanšským průlivem.

Tisíce běženců podnikají nebezpečné pokusy o nelegální překročení hranice v útrobách kamionů, případně zkoušejí projít tunel pěšky. Migranty zachycené v přístavu, na lodi či na francouzské straně tunelu úřady vrací do Francie. Kdo však projede až do Anglie, má reálnou šanci, že mu tamní úřady udělí azyl. Nelegální překročení hranice bývá v takovém případě zapomenuto.

Jednou z cest, jak dostat do Británie celou rodinu a neriskovat na dálnici zdraví dětí, je opustit potomky v Calais. Pokud se rodičům skutečně podaří získat v Británii azyl, mohou následně požádat o bezpečný převoz dětí v rámci sjednocení rodiny. Dítě však může také zcela osiřet, pokud rodiče při pokusu o překonání hranice zemřou.

Statistiku „izolovaných nezletilců“ mohou migranti také uměle navýšit - stačí, když třeba dvacetiletý běženec bez dokladů řekne, že mu ještě nebylo osmnáct. OSN, neziskovky ani úřady prakticky nemají možnost, jak jeho věk ověřit.

Dalším osudem mladých imigrantů by se měl zabývat soud a úřad na ochranu dětí. O nezletilcích, kteří prý mají rodiny v Británii, začal s Londýnem jednat francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Vyzval Brity, aby „splnili svou morální povinnost“.

Britská ministryně vnitra Amber Ruddová ho podle agentury AFP ujistila, že její země uplatní mezinárodní dohody o sjednocování rodin. Požádala o seznam všech dětí, kterých by se to mělo týkat.

Džungle má zmizet do konce roku

Francouzská vláda slíbila zlikvidovat tábor zvaný Džungle, v němž jsou velmi špatné hygienické a další životní podmínky, do konce roku. Přesný termín nebyl stanoven, ale podle médií by převoz tamních imigrantů do asi 160 připravených center mohl začít 17. října.

Již v příštích dnech by úřady mohly začít evakuovat a likvidovat 72 nelegálních obchodů, které v táboře vznikly. Proti záměru je zlikvidovat se humanitární organizace odvolaly k soudu, ale úřady ve středu soudní při vyhrály. Calais momentálně obývá asi devět tisíc lidí.

Běženci v severofrancouzském městě vyvolávají už delší dobu napětí mezi Paříží a Londýnem. Velká část obyvatel tábora, kteří pocházejí především ze Sýrie, Afghánistánu, Eritreje a Súdánu, totiž nechce zůstat ve Francii, ale mají v úmyslu dostat se do Británie a až tam požádat o azyl.

Britská vláda přistěhovalce z Calais odmítá s odůvodněním, že o azyl musejí podle pravidel EU žádat v členské zemi, do které vstoupili jako první. Migrantům však často stačí, když úřadům zkrátka neřeknou, odkud přišli.

Taková strategie se loni vyplatila třeba syrskému běženci Nabilovi, který se o ni v britském Manchesteru podělil s reportérem iDNES.cz.

Po desítkách pokusů projel v podvozku kamionu z Calais až za Londýn, kde si z čerpací stanice sám zavolal policii. Britská vláda mu pak bez problémů udělila azyl. Jak se do Anglie dostal, nikoho nezajímalo (více se dočtete zde).

Na počátku října rozháněla policie běžence v Calais slzným plynem:

1. října 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue