Dálnice D8 má další problém, vedle svahu ujíždí i estakáda

  • 71
O milimetry ujíždějící svah v blízkosti sesuvu z roku 2013 není zdaleka jediný problém dokončované dálnice D8. Skutečným průšvihem totiž může být most u Prackovic, který se každým dnem propadá. Velikosti denních deformací jsou přísně tajné.

„Dochází zde k deformaci podpěr mostu, zejména těch jižních. To znamená, že se pohybují, vesměs klesají dolů, do země. Měří se to neustále a každý den se zaznamenává další pohyb. Navíc se deformuje i násep. Zpočátku byly tyto pohyby přisuzovány běžnému sedání v důsledku zatížení, poklesy však neustávají, naopak se místy zrychlují,“ řekl MF DNES renomovaný soudní znalec, který situaci detailně zná.

Své jméno kvůli možným postihům zveřejnit nechce. Pilíře prackovické estakády, tedy vlastně dvou mostů vedle sebe, jelikož pro každý dvoupruh dálnice je jeden, se propadají do země, protože jejich hloubka není dostatečná.

„Nejsou zakotvené v pevném, nepohyblivém podloží. Pohybují se neustále, zhruba tři měsíce, je to obrovský problém. Kdo ví, co to udělá, až na dálnici vyjedou kamiony. Co se stane, ví jen pánbůh,“ líčí odborník.

Nejkritičtějším úsekem dálnice je ten od 55,5 do 58,28 kilometru, tedy v podstatě od sesuvu u Dobkoviček přes Litochovice a Prackovice.

Skoro žádné z nutných opatření se neudělalo, říká znalec

„Ukazuje se, že situace je ještě vážnější, než předpokládají pesimisté,“ řekl geolog Vladimír Cajz. Právě on už v roce 1995 v posudku na volbu trasy dálnice přes České středohoří varoval, že D8 vede územím náchylným k sesuvům a dálnice tuto nestabilní situaci ještě zhorší.

Dálnice D8

Dálnice se má otevřít 16. prosince. Na stavbě se horečně pracuje a všichni mají za úkol termín dodržet, ať se děje, co se děje. I s vědomím, že zanedlouho po otevření a velké slávě se zase zavře a nikdo netuší, na jak dlouho.

„Všichni pro otevření dělají maximum, všichni vědí, že se to udělat musí. Podle mě se dálnice opravdu pustí, všechny deformace se budou pečlivě měřit a pak se po určité době zavře a bude se opravovat a opravovat,“ dodal soudní znalec.

Podle posledních informací ze stavby se situace v poslední době ještě zhoršila. Dokonce se uvažuje o odtěžení části zbudovaného náspu.

Před stavbou dálnice v tomto území ostatně varovali až na ojedinělé výjimky všichni přední odborníci v republice s výhradou, že pokud se se stavbou začne, bude nutné provést řadu speciálních a nákladných stavebních opatření.

„Prakticky žádná opatření se neprovedla s výjimkou zajištění a likvidace obřího sesuvu,“ poznamenal soudní znalec.

Nyní je zatížení pouze statické, jen stavbou samotnou na podloží. Až na autostrádu vjedou tisíce aut, musí se připočítat i zatížení dynamické.

„Mnohatunové kamiony začnou drncat po dilatačních spárách, malých nerovnostech. Je to hazard s životy lidí, které na dálnici pustí,“ zhodnotil Cajz.

To zdůraznil i zmíněný soudní znalec. „Nyní je na tomto úseku zatížení statické, a přesto dochází k pohybům náspu podpěr a opěr. Za provozu budou navíc problémem i dynamické rázy vyvolané náhlým a razantním brzděním, zejména kamionů. To je tvrdý dynamický ráz navíc, který je podstatně horší,“ řekl.

Sesuvné území je dlouhé tři kilometry a široké stovky metrů

Podle odborníků může situaci zachránit pouze stabilizace celého sesuvného území, které je dlouhé téměř tři kilometry a široké stovky metrů.

Kritické území v oblasti estakády je pak nutné řešit okamžitě, a to speciálními stavebními opatřeními. Ta dosud provedená nestačí. Zatím byly podle odborníků zřízeny pouze odvodňovací štěrkové stěny, na kterých se stále pracuje a jejichž účinnost je dosud sporná. Dále firmy zvedaly pomocí speciálního zařízení most.

„Specialisté, kteří se účastní řešení této problematiky, jsou velmi nervózní, upozorňují na to, že situaci je nutno neprodleně řešit, dávají doporučení, co dělat dál, jak to zmírnit. Ale téměř bez praktické odezvy na staveništi. Není divu, bude to stát hodně peněz. Odhad je velice těžký, budeme rádi, když to budou jen desítky milionů korun,“ odhadl znalec.

Poslední úsek D8 měl původně stát 10 miliard korun, nyní už tato částka vyšplhala na 15 miliard a jak se zdá, účet za dálnici, která se z Prahy do Německa staví 31 let, není ani zdaleka konečný. Jen kvůli tomu, že nikdo neposlouchal geology, kteří od samého začátku plánování autostrády varovali, že v tomto problematickém, sesuvném území v Českém středohoří se stavět nemá.