Úpravna vody Želivka - letecký pohled

Úpravna vody Želivka - letecký pohled | foto: Úpravna vody Želivka

Už žádné zbytky pesticidů a léčiv. Začne oprava klíčové úpravny vody

  • 102
Nádrž Švihov na řece Želivce je největší vodárenská nádrž v Česku, ale i ve střední Evropě. Zásobuje zhruba sedminu obyvatel republiky - nejen Prahu, ale i velkou část Středočeského kraje - a je tak pro stát absolutně klíčová. Jenže úpravna vody stojící nedaleko hráze chátrá. Stát tak chystá rozsáhlou modernizaci, na jejímž konci by měla téct voda čistá jako nikdy před tím.

První část vodní nádrže Švihov, která z „jezerní“ vody vyrábí vodu pitnou, zprovoznili v roce 1972. Další v druhé polovině 80. let. A jak zjistil deník MF DNES, aktuálně už nádrž potřebuje důslednou rekonstrukci. Do pěti let má být celý stávající areál opraven a obnoven. Začít by se mělo stavbou zcela nové gigantické haly a to už příští rok.

Právě zmodernizovaná hala bude klíčová pro zajištění té nejčistší vody, jaká kdy z nádrže k lidem tekla. Nově bude mít Švihov (neformálně Želivka) šestnáct moderních filtrů, které do pitné vody nic nepropustí - žádné zbytky rozpuštěných pesticidů, léčiv, hormonů či dalších chemických látek obsažených například v pracích prášcích.

To se v současnosti děje. Voda z Želivky je sice velmi kvalitní, malé množství těchto látek ovšem filtry projde. Zdraví člověka přímo neohrozí, avšak dle hygieniků hrozí zdravotní rizika, pokud dotyčný vodu pije pravidelně desítky let.

„Ano, voda z Želivky je už teď kvalitní, v budoucnu by však měla být úplně, úplně skvělá. Novou technologií se podaří odbourat i ty zbytky látek, které se standardním způsobem neodstraní,“ uvedl pro MF DNES ředitel Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka v Praze Mark Rieder.

Podívejte se na reportáž ze Želivky z roku 2012:

14. září 2012

S čistotou pomůže uhlí

Pitná voda musí splňovat stále přísnější hygienické normy. Nevýhodou Želivky v tomto ohledu je, že se v jejím okolí intenzivně zemědělsky hospodaří, a tak se do vody dostávají také zbytky pesticidů, které místní zemědělci využívají pro hubení škůdců. Další „tuny odpadu“ přitečou z komunálních čističek, které některé látky nedokážou odstranit samy.

„Nově bude voda protékat otevřenými filtry s granulovaným aktivním uhlím. To bude poslední bariéra, která dokáže tyto látky z vody takříkajíc vychytat, než bude voda nachlorována a poslána do Prahy a mnoha dalších měst. Minimálně dvě generace tak budou mít jistotu, že jim z kohoutku poteče ta nejkvalitnější pitná voda,“ vysvětluje Vladislav Černý, generální ředitel společnosti Želivská provozní. Pak zřejmě čeká areál další oprava.

Stavební povolení by mělo být vydáno v polovině příštího roku a oprava nádrže by měla být hotová v roce 2021.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue