ROZSTŘEL: O boji se suchem i folklóru debatovali Hubáčková se Škromachem

  • 73
Starostka Ratíškovic Anna Hubáčková (KDU-ČSL) by z pozice senátorky prosazovala razantnější boj se suchem a podporovala by zájem mladých o folklór. Její protikandidát ve volbách do Senátu na Hodonínsku Zdeněk Škromach (ČSSD) by se zaměřil na malé podnikatele a vinaře. Oba politici debatovali před druhým kolem senátních voleb v pořadu Rozstřel.

Oba kandidáti v úvodu diskuse ocenili navzájem vlastnosti svého protivníka. „Oceňuji, že Zdeněk zůstává Rohatčákem, přestože pracuje v Senátu,“ prohlásila Hubáčková.

„Anička Hubáčková patří mezi lidi, kteří jsou hodně pracovití. V oblasti ekologie měla velké úspěchy,“ uvedl Škromach s tím, že se osobně znají a tykají si.

Na některých tématech se ovšem neshodnou. „Jsem zásadně proti toleranci 0,8 promile alkoholu u cyklistů, jak prosazuje Zdeněk,“ řekla Hubáčková.

Pokud se Hubáčková dostane do Senátu, ráda by nadále zastávala funkci starostky. „Chci být v kontaktu se starosty, neodpoutat se od regiony a nebýt jenom v Praze. Chci působit i v mikroregionech,“ prohlásila.

Škromach jí oponoval z pozice senátora. „Jedna věc je být zastupitel nebo radní, kdy se sejdete jednou za čas, a druhá věc je být starostou. Neumím si představit, že bych se teď mohl naplno věnovat nějaké další profesi,“ řekl v duelu.

Boj se suchem a podpora folkóru

Pro starostku Ratíškovic je jedním z hlavních témat boj se suchem. „Musíme změnit způsob hospodaření. Máme velké zemědělské bloky, které jsou náchylné na klimatické změny, musíme je zmenšit. Musíme také změnit výběr rostlin, kukuřice je velice nevhodná a způsobuje erozi. Je třeba začít návratem zeleně,“ popsala.

Škromach pak kritizoval snahu o zahájení těžby štěrku v okolí Bzence, kde se nacházejí zdroje pitné vody. „Úřady včetně ministerstva zemědělství tvrdí, že to je v pořádku. Oceňuji postoj místních starostů, kteří se tomu snaží zabránit. Potřebujeme zdroje kvalitní vody,“ řekl v Rozstřelu.

Kandidáti z hodonínského obvodu pak debatovali o potřebě podporovat místní kulturu a mladé lidi. „Jsem velkým příznivcem folklóru a mám ráda cimbálku. Je potřeba motivovat mládež, aby se starala o kroje a nejenom je nosila. Chtěla bych zahájit programy, které by mládež přivedly k rukodělné výrobě,“ uvedla Hubáčková.

Škromach upozornil, že v regionu dochází k odlivu mladých lidí. „S ministrem Mládkem jsme hovořili o možnosti rozvoje malých průmyslových zón, které by byly postaveny na míru malým podnikatelům. Musíme podpořit dopravní infrastrukturu a v návaznosti na folklór podporovat i naše vinaře,“ řekl senátor.

Hubáčková také upozornila, že by se v roli senátorky dala do boje s nezaměstnaností. Podpořovala by rovněž ekologickou výchovu dětí nebo návrat učňovských oborů. Škromach by se výrazně zaměřil na podporu rodin s dětmi nebo na růst důchodů a zastropování věku odchodu do důchodu. Snažil by se také omezit vliv exekutorů, kteří podle něj vhání mnohé lidi do dluhové pasti.

Favorizovaný sociální demokrat Škromach skončil po prvním kole překvapivě na druhém místě. Kandidátka lidovců Hubáčková předběhla úřadujícího senátora o víc než čtyři procenta.

„Jsem nadšená. Samotnou mě tento výsledek překvapil, přece jen pan Škromach je silný soupeř. A stále jím zůstává,“ komentovala starostka svůj triumf (více čtěte zde).

Zdeněk Škromach byl dlouholetým místopředsedou ČSSD. Působil jako ministr práce a sociálních věcí ve vládách Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka. V červnu 1996 byl zvolen do Sněmovny, kde setrval až do října 2010, kdy se stal senátorem. V letech 1982 až 1989 byl členem KSČ.

Moderátor Vladimír Vokál si pořídil s oběma aktéry Rozstřelu selfie:

Podrobné výsledky senátních voleb najdete zde

Po předčasných sněmovních volbách v říjnu 2013, z nichž vzešla současná vláda Bohuslava Sobotky, se Škromach spolu s dalšími zúčastnil utajované lánské schůzky s prezidentem Milošem Zemanem, po níž část vedení ČSSD vyzvala předsedu strany k odstoupení. Neúspěšný „puč“ však skončil mimo jiné Škromachovou rezignací na funkci místopředsedy sociální demokracie (psali jsme zde).

Anna Hubáčková zahájila politickou kariéru teprve před dvěma lety, kdy byla jako nestranička zvolena za KDU-ČSL do zastupitelstva Ratíškovic a následně se stala jejich starostkou. Dříve pracovala jako úřednice v oblasti životního prostředí na okresní a později krajské úrovni.

Křišťálová Lupa 2016

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue