Policista zabil dívku ve stíhaném voze. Soud potvrdil, že ji nemohl vidět

  • 637
Městský soud v Praze potvrdil osvobozující verdikt nad bývalým policistou Jiřím Tišlerem. Ten v roce 2012 střílel v Praze na Strakonické ulici po prchajícím voze. Jeden z výstřelů zabil spolujezdkyni. Tišler se hájil, že o ní nevěděl.

První verdikt padl letos na konci března. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 5 rozhodla, že nebylo prokázáno, že by Tišler cokoli zanedbal. Jeho jednání podle ní nebylo trestným činem, a zprostila ho proto obžaloby (více o verdiktu zde).

Proti rozsudku se odvolal státní zástupce. Stanislav Potužník argumentoval tím, že Tišler neměl tolik informací, aby mohl použít zbraň. Připustil, že policista má na místě činu na rozhodnutí okamžik a jiné možnosti, než když je nyní záležitost hodnocena od stolu. „Měli vidět něco, co je mělo upozornit, že nelze použít zbraň,“ řekl u soudu.

Tišlerův obhájce uvedl, že klient postupoval podle zákona. Podezření, které se po opakovaných stížnostech dostalo až před soud, se nepodařilo nijak prokázat.

Odvolací soud uvedl, že smrt dívky je tragédií. Vinu však nelze připisovat zasahujícímu policistovi. Připomněl, že ten v autě jel jako řidič a měl jiné starosti, než detailně zkoumat, kdo je ve stíhaném voze. Nakonec střílel místo kolegy, který se po střetu s prchajícím vozem nemohl dostat ven. Navíc sám musel uskakovat před sledovaným autem, které se znovu rozjelo.

„Je potřeba vzít v úvahu okolnosti, za kterých se situace odehrála. Byla tma, vozidlo mělo zatmavená skla, obžalovaný navíc řídil. Požadavek, aby v této situaci, a navíc během rychlé jízdy, vozidlo kontroloval více, je absurdní,“ řekl v úterý soudce Václav Kašík. Upozornil také na to, že dispečink i kolega z hlídky Tišlerovi těsně před střelbou hlásili, že je ve voze pouze řidič.

Změnila se pouze jediná část původního rozsudku. Matka dívky žádala od Tišlera odškodné a soud první instance ji odkázal na občansko-právní řízení. To nyní soud zrušil. Soudce Václav Kašík vysvětlil, že pokud zasahuje člen nějaké organizace, nelze žalovat jeho, ale pouze konkrétní organizaci.

Tišler verdikt uvítal. Je podle něj důležitý pro něj i celou policii. „Policisté budou vědět, že když postupují podle zákona, jak jsou vycvičeni, soud se jich zastane,“ uvedl. I on připomněl, že se stala tragédie. Stále trvá na tom, že dívku v autě neviděl a neměl šanci ji zahlédnout.

Tišler už u policie nepracuje. „Tento případ mi zastavil kariérní postup,“ uvedl dříve. V současnosti působí v armádě.

Neštěstí se stalo 1. února 2012 na Strakonické ulici v Praze 5. Policejní hlídka se pokusila zastavit Václava Hlinovského v kradeném autě, ten však nezastavil. V ujíždějícím Citroënu Berlingo byl s dívkou, která byla jeho přítelkyní. Oba si nedlouho před jízdou aplikovali pervitin.

Hlinovský jel velmi riskantně, narazil do policejního vozu a snažil se ujet. Při tom málem přejel Tišlera, který musel uskočit. I když policista po voze vystřelil, řidič ujel. Zastavil až po několika metrech a utekl. Uvnitř však zůstala mrtvá dívka (psali jsme zde).

Jiřího Tišlera osvobodil soud v březnu, rozsudek byl ale ještě nepravomocný:


Nejlepší videa na Revue