Vizualizace nové egyptské metropole

Vizualizace nové egyptské metropole | foto: The Capital Cairo

Číňané zaplatí pro Egypt novou metropoli. Káhiru má zastínit za pět let

  • 268
Káhira by měla už brzy přijít o titul hlavního města Egypta. Prezident Sísí plánuje, že historickou metropoli nahradí moderní sídlo pro pět milionů lidí, ministry i velvyslance. Stavbu zaplatí Číňané, kteří v Africe poslední dobou mohutně investují. Třeba v chudém a boji zmítaném Súdánu budují jadernou elektrárnu. Nové město má být dobudováno za pět let.

Byty pro pět milionů lidí, honosné budovy ministerstev či ambasád, více než tisícovka mešit, obří konferenční centrum a největší park na světě. Právě tak má podle místní vlády v budoucnu vypadat hlavní město Egypta.

Nejde však o plán na další rozvoj Káhiry. Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí sní o tom, že s celým kabinetem přesídlí do zcela nové metropole. Jméno zatím nemá, o poloze je však už jasno. Ministr pro výstavbu Mustafa Madbúlí už loni na jaře ohlásil, že vyroste na půl cesty mezi Káhirou a Rudým mořem.

Poušť na východ od Káhiry už ožila. Vznikají tam silnice a mosty, mezi které se by se podle plánu za pět let mohli nastěhovat první obyvatelé nových domů. Ty však dosud stojí pouze v představách architektů.

Dosud nebylo jasné, kdo výstavbu zaplatí. Nové město vyjde přinejmenším na 45 miliard dolarů, což je v přepočtu více než bilion korun. Egypt dosud počítal hlavně s investory ze Saúdské Arábie, kteří v Dubaji postavili nejvyšší mrakodrap světa Burdž Chalífa (psali jsme o tom zde).

Přispět se rozhodli i Indové, představy jednotlivých investorů o podobě města se však podle americké CNN liší. Zatímco indická firma by v něm ráda viděla rozlehlou nemocnici a univerzitu, prioritou Saúdů je obrovská mešita s muzeem islámských tradic.

Prezident Sísí však koncem září přivítal návštěvu, která dominanci Saúdů nad projektem zvrátila. Hlavní investor teď sídlí v Pekingu.

Developerská firma CFLD miliardáře Wen-süeho Wanga chce v Káhiře vybudovat moderní obytné čtvrti a průmyslové zóny, do nichž hodlá investovat 20 miliard dolarů. Není přitom jediná.

Dalších 15 miliard slíbili Číňané ze státem vlastněné firmy, kteří za ně postaví prakticky celou vládní čtvrť: Do roku 2018 má stát dvanáct ministerských sídel i budova, kde zasedne celý kabinet.

Na pohodlný život v okázalé metropoli, která má nabídnout třeba i lunapark o velikosti čtyř kalifornských Disneylandů, si budou lidé ale muset ještě počkat, peníze od Číňanů však dokončení projektu značně přiblížily.

Egyptská vláda představila model nové metropole u Káhiry:

Čína si buduje „hedvábnou stezku“ podél moře

Pro Wangovu firmu znamená účast na stavbě nové metropole vůbec první investici v Africe. Rozhodně však ne poslední. „Egypt je klíčovou branou do zemí Afriky a Blízkého východu. Čína se stala jeho největším obchodním partnerem s obratem 12,9 miliardy dolarů jen za rok 2015,“ stojí v jejím tiskovém prohlášení. Další projekty na sebe prý nedají dlouho čekat.

Egypt je pro Číňany zajímavý hlavně kvůli výhodné poloze. Chtějí získat vliv ve státech omývaných Rudým mořem, které je jedním z pilířů „námořní hedvábné stezky“ - klíčové trasy, kterou čínské lodě využívají na cestě do Evropy, severní Afriky a jihozápadní Asie.

Káhira už nestačí

Metropole má nyní přes 20 milionů obyvatel a noví stále přibývají.

Město dusí smog z přeplněných ulic, linky MHD jen těžko zvládají nápor cestujících a nestíhá ani další infrastruktura historického města.

Egyptské úřady už kolem Káhiry nechaly postupně vybudovat osm nových měst, obyvatele však nelákají.

Byty jsou drahé a lidem chybí například tradiční malé podniky, které v moderních sídlech nahradila neosobní obchodní centra.

Státy podél této stezky - od Indie přes Omán až po Egypt - se těší zvláštní oblibě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga i jeho vlády. Hlava státu v létě osobně navštívila Káhiru i Rijád, do dalších zemí proudí z Číny miliardy dolarů. A to i na odvážné projekty, k nimž by se ve světe odhodlal málokdo.

Delegace úředníků z Pekingu před několika měsíci navštívila Súdán, chudého jižního souseda Egypta. Číňané tam oznámili, že se Súdán díky nim stane teprve druhou africkou zemí, kde vyroste jaderná elektrárna (psali jsme o tom zde).

Súdánci věří, že nový reaktor umožní zavést elektřinu i na venkov, kde chudí obyvatelé dosud musejí spoléhat na dieselové agregáty.

Elektrárna má ovšem stát prakticky na dohled od boji zmítané oblasti Dárfúru, kde si boje a etnické čistky s účastí vládních vojsk vyžádaly během 13 let přes 400 tisíc obětí. Nedaleko navíc od roku 2011 prochází státní hranice s Jižním Súdánem, který se brzy po osamostatnění ponořil do občanské války.

Nová metropole má vyrůst na východ od Káhiry, blíž k Suezskému průplavu:

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue