Český obránce Tomáš Sivok (v červeném) se snaží vzít míč německému reprezentantovi Julianu Draxlerovi. | foto: AP

Sivok: Máme jeden bod, tlak cítíme. Domácí zápasy musíme zvládat

• 36
Přestože je v české reprezentaci nejzkušenější, na lepšího soupeře Tomáš Sivok nikdy nenarazil. „Německo hrálo úžasný fotbal,“ řekl 33letý obránce po sobotní porážce 0:3. Pozornost však už přepíná na úterní zápas proti Ázerbájdžánu.

Vážně bylo Německo nejlepší soupeř, proti kterému jste hrál?
Bylo. Možná to bylo i tím, že jsme nechtěli být zalezlí, ale pro nás vzadu to bylo těžké.

V čem?
I když jsme chtěli někoho presovat, tak on to zahrál z jednoho nebo druhého dotyku. Dělali skvělé náběhy mezi obránce. Stahovali nás níž a níž. Mají to zažité a moc se mi to na nich líbí. A individuální kvality? Oni nemají slabého hráče včetně gólmana. Vždyť Neuer při jejich rohu stál jako poslední hráč na půlce hřiště.

Poznal jste hned na začátku, že rozdíl je tak obrovský?
Vystřízlivěl jsem asi po deseti minutách, kdy se na nás hrnul útok za útokem. Bylo to nepříjemné, ale podívejte se na mistrovství světa. Německo tam porazilo Brazílii sedm jedna. A to je Brazílie někde jinde než my. Zkusili jsme to, ale bohužel to nevyšlo. Rozdíl byl jasný, Německo bylo jednoznačně lepší. Ale pro mě i pro ostatní, a hlavně pro mladé, to byla cenná zkušenost.

Co je odlišuje od jiných špičkových týmů?
Když Španělsko vede dva nula, tak už si to jen strká a čeká. Německo ne, jeho hráči jedou na morál pořád, chtějí vyhrát šest nula. Nejsou líní a pořád běhají. Devadesát minut strojově jedou. To je odlišuje od těch špičkových týmů.

Zdálo se, že vy jste všude pomaleji.
Záleží, jak se kdo cítí. Je to i otázka sebevědomí. A vemte si, že běháte šest minut bez míče. Když ho navíc získáte, tak jste v hlubokém bloku, takže nahoře máte jen Matěje Vydru, který se pere proti trojnásobné přesile. Tohle je těžké. Velké týmy to dokážou rozehrát vzadu a až potom se vytáhnout dopředu. Na téhle úrovni my zatím nejsme, to si řekněme otevřeně.

Další zápas vás čeká v úterý ve Vítkovicích. Budete proti Ázerbájdžánu v roli Německa?
To asi ne. Ale hrajeme doma, chceme vyhrát. A jestli to bude jedna nula, to je mi jedno, hlavní jsou tři body.

Co od Ázerbájdžánu čekáte?
Je tam trenér Robert Prosinečki, který působil v Turecku. Takže vím, že je to trenér, který má zmáknutou taktiku. Ázerbájdžán to potvrdil proti Norsku, které porazil jedna nula. Čekám, že budou vycházet ze zajištěné obrany, budou mít rychlý přechod do útoku a bude záležet, jak my se s tím srovnáme. Proti Německu jsme moc šancí neměli, devadesát minut jsme byli pod tlakem, ale tohle bude úplně jiný zápas.

Cítíte se pod tlakem, jak se po dvou kolech vyvíjí skupina?
Samozřejmě, protože Ázerbájdžán má šest bodů a my jeden, takže pro ně by i remíza byla dobrá. My musíme vyhrát, už jsme ztratili se Severním Irskem. Na druhou stranu máme za sebou ten nejtěžší zápas v Německu. Teď musíme zvládat ty domácí zápasy.