Andrej Babiš během oslav výsledků krajských a senátních voleb ve štábu hnutí ANO na pražském Chodově. (8 října 2016) | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Povolební vyjednávání jsou tvrdá, na Ústecku se rýsuje kolice ANO a KSČM

  • 755
V neděli se po pátečních a sobotních volbách naplno rozjela povolební vyjednávání o krajských koalicích. Zatímco někde už mají jasno, třeba v Olomouckém kraji se vítězné ANO dohodlo s ČSSD a hledají dalšího partnera, jinde to vypadá na tvrdé ústupky. Třeba Ústecký kraj by mohl i nadále vést komunistický hejtman Oldřich Bubeníček. V některých krajích zástupci stran výsledky jednání zatím nezveřejňují.

V Olomouckém kraji se ANO dohodlo na spolupráci s ČSSD už v noci, v zastupitelstvu ale nemají potřebnou většinu. Zástupci ANO s ČSSD proto oslovili s nabídkou koaliční spolupráce ODS a Koalici pro Olomoucký kraj. Vyjednávací tým ODS odešel z první schůzky s ANO a ČSSD bez uzavřené dohody. Posléze se však jak ODS, tak Koalice pro Olomoucký kraj složená z lidovců a Strany zelených dohodly, že budou s hnutím ANO a s ČSSD o případné budoucí koalici dále jednat (více o vyjednávání v Olomouckém kraji zde).

Zeman: Byl bych soucitný. Nechci tančit na hrobě sociální demokracie

Spolupráci ANO s vítěznou ČSSD nevyloučili zástupci stran v Jihočeském kraji. K tomu, aby strany získaly nadpoloviční většinu, však také zde budou potřebovat dalšího partnera. Hejtman Jiří Zimola, který s přehledem dovedl ČSSD k vítězství, si v kraji zřejmě svou funkci udrží (rozhovor s hejtmanem Zimolou a jeho plánech v užším vedení ČSSD čtěte zde).

V Královéhradeckém kraji hrozí vítěznému hnutí ANO odchod do opozice, protože již v sobotu se na většinové koalici začali domlouvat zástupci ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostů a Východočechů a TOP 09 (více o „koalici proti ANO“ čtěte zde). V neděli zdejší ANO vydalo prohlášení, že by chtělo vytvořit vládu s dalšími dvěma stranami. Možné vytvoření koalice pěti stran označilo za podvod na voliče (detaily povolební debaty čtěte zde).

Vznik dvojkoalice preferuje ANO v Ústeckém kraji, o možné spolupráci jeho zástupci jednali s druhou nejsilnější stranou, dosud vládnoucí KSČM. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) nevyloučil, že hejtmanem by mohl zůstat Oldřich Bubeníček (KSČM). „Oba politické subjekty preferují dvojbarevné složení koalice se stabilní většinou, kterou získané mandáty ANO a KSČM zaručují,“ sdělil iDNES.cz krajský předseda hnutí ANO Jan Richter (o povolebním vyjednávání v Ústeckém kraji a „nadbíhání“ komunistům zde).

Krajské a senátní volby 2016

Podívejte se na výsledky voleb v příloze iDNES.cz

V Pardubickém kraji začnou tři strany, které ve volbách získaly nejvyšší počty hlasů, oficiálně vyjednávat o možné koalici v pondělí. Nejdříve se sejdou zástupci ČSSD a lidovecká Koalice pro Pardubický kraj (KPK), které spolu dosud spolupracovaly v krajské vládě, a poté si k jednání přizvou vítěze voleb ANO, řekl hejtman Martin Netolický (ČSSD). Už teď je nejpravděpodobnější varianta, že ANO v kraji skončí v opozici (o povolební debatě čtěte zde).

Ve středních Čechách by mohla vzniknout koalice ANO, Starostů a nezávislých (STAN) a TOP 09. Jejich zástupci se dohodli, že budou jednat exkluzivně v tomto formátu (více o jednání o koalici ve středních Čechách čtěte zde). Ve Zlínském kraji vítězní lidovci zatím mluvili se zástupci hnutí ANO, ČSSD a STAN, řekla krajská tajemnice lidovců Karla Vaculínová. Zajímavostí tohoto kraje je i fakt, že zde propadli „Zemanovi muži“ (o fiasku Zemanovců na Zlínsku, kde strana vznikla, píšeme zde).

Volby 2016

Na jihu Moravy nebude podle politologa Michala Pinka klíčovým ukazatelem k vytvoření koalice ideová blízkost stran, ale personální vazby. Jihomoravský hejtman a lídr ČSSD Michal Hašek je připravený odejít po volbách, ve kterých na jihu Moravy vyhrálo ANO před KDU-ČSL a ČSSD, i do opozičních lavic (o Haškově slovech čtěte zde). Jednání tu přitom nebudou snadná: zatímco dosud sedělo v krajském zastupitelstvu pět stran, nyní se jich tam dostalo rovnou třináct (o povolební situaci v Jihomoravském kraji čtěte zde).

Zástupci zbývajících krajů jsou k informacím o povolebním vyjednávání skoupí. Ve zkratce lze ale říci, že hledání pevné a homogenní koalice nebude jednoduché téměř nikde. Například v Plzeňském kraji potřebuje vítězné ANO alespoň dva další partnery, stejně tak v Moravskoslezském kraji, kde vítězné hnutí Andreje Babiše chce koalici s ODS a lidovci (více o vyjednávání na severu Moravy čtěte zde).

Volby skončily, zapomeňte! Aneb blogeři glosují

Ačkoli tedy hnutí ANO zvítězilo v devíti krajích, ani z daleka se nemusí dočkat stejného počtu hejtmanů (o tom, jaká situace je v jednotlivých krajích, referuje naše analýza povolebního stavu). Připomeňme, že ČSSD nezopakovala sedm triumfů a obhájila první místo jen v Jihočeském kraji a na Vysočině, kde podle krajského předsedy ČSSD Petra Krčála začne povolební vyjednávání na v pondělí dopoledne. Starostové pro Liberecký kraj vyhráli volby v Libereckém kraji, kde v neděli pokračovalo vyjednávání s vítězi preferovanou čtyřkoalici s druhým ANO a také s ČSSD a ODS. Ve Zlínském kraji pak vyhráli lidovci.

První definitivní potvrzení krajských koalic lze očekávat nejdříve v pondělí.

Podívejte se na souhrn výsledků krajských voleb 2016:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video