Čunek je hvězdou voleb, lidovce ve Zlínském kraji dovedl k triumfu

  • 104
Nejvíce preferenčních hlasů v celé republice získal v krajských volbách Jiří Čunek. Vsetínský starosta a senátor využil své popularity a lidovce přivedl k suverénnímu triumfu ve Zlínském kraji. Dosavadní levicová koalice naopak pohořela.

Jiří Čunek získal nejvíc preferenčních hlasů (téměř 11 tisíc) už v krajských volbách před čtyřmi lety. Lidovci ale tehdy ve volbách skončili s 18 procenty až druzí a do vládnoucí koalice se nakonec nedostali (více zde).

Tentokrát Čunek posbíral ještě o tři tisíce preferenčních hlasů více a KDU-ČSL ve volbách v kraji zvítězila s 23 procenty.

„Předpokládal jsem, že budeme bojovat o první místo, ale nečekal jsem, že vyhrajeme takovým rozdílem,“ prohlásil Čunek poté, co dorazil mezi slavící spolustraníky do krajského volebního štábu.

„Preferenční hlasy jsou pěkné, ale tady se hraje na vítězství strany,“ zmínil, že při minulých volbách mu preferenční hlasy vlastně byly k ničemu.

O budoucí koalici chce začít jednat okamžitě, oslovit chce strany v pořadí podle výsledků voleb.

Pravděpodobná koalice? S ANO a Starosty

A druhé místo obsadilo v regionu s necelými 16 procenty hlasů hnutí ANO, které vedla poslankyně Margita Balaštíková.

„Je nemilým překvapením, že rozdíl mezi KDU-ČSL a námi je tak velký. Věděla jsem, že volby bude rozhodovat, jestli k volbám fyzicky přijdou spíš naši voliči, nebo zodpovědní občané nad 50 let. A přišli převážně starší voliči,“ reagovala Balaštíková na lidoveckou nadvládu.

Pravděpodobná je koalice právě dvou nejsilnější stran. Otázkou spíš je, koho k sobě ještě přiberou.

Nabízí se především další sdružení z politického středu, ve volbách čtvrtí Starostové a nezávislí. Těm vyšla sázka na popularitu zlínského primátora Miroslava Adámka a předsedy strany, poslance Petra Gazdíka.

„Tato varianta je na pořadu dne. Před volbami jsem měla podobné vidění věcí jako pan Čunek,“ uvedla Balaštíková.

„Tah je na KDU-ČSL, čekáme na případný telefonát. Lidovci jsou pro nás partnerem, se kterým bychom našli společnou řeč. Pokud by vznikala středopravicová koalice, rádi bychom se jí účastnili,“ řekl Adámek a zmínil, že ve Zlíně nyní vládnou právě Starostové s hnutím ANO.

Rána pro levicovou koalici

Ve Zlínském kraji neuspěla dosavadní levicová koalice ČSSD, KSČM a SPO.

Sociální demokraté ztratili ve Zlínském kraji svou nadvládu, z necelých 22 se propadli na pouhých dvanáct procent a obsadili až třetí místo.

Výsledky voleb ve Zlínském kraji

Volební účast: 38,5 %

  • KDU-ČSL: 22,97 %,
    12 zastupitelů
  • ANO: 15,68 %,
    8 zastupitelů
  • ČSSD: 12,46 %,
    6 zastupitelů
  • STAN: 11,62 %,
    6 zastupitelů
  • KSČM: 8,22 %,
    4 zastupitelé
  • Svobodní a Soukromníci:
    7,88 %, 4 zastupitelé
  • ODS: 6,39 %,
    3 zastupitelé
  • SPD: 5,31 %,
    2 zastupitelé

Volilo se 45 zastupitelů.

Strana složitě hledala svého lídra. Nejprve neprošla vnitrostranickým schvalováním Alena Gajdůšková. Sázka na krajského radního Petra Navrátila zřejmě nebyla šťastná, více preferenčních hlasů získala kandidátka číslo 2, další radní Taťána Valentová Nersesjan a především dosluhující hejtman Stanislav Mišák, kterého přitom sociální demokraté na kandidátce ukryli až na devátou příčku.

„Uškodilo nám, že volby byly o celostátní politice, ne o krajské,“ domníval se Navrátil.

V kampani by prý sociální demokraté nic neudělali jinak. „Možná jsme měli víc zdůraznit osobu hejtmana Mišáka, já nejsem tak známý jako on,“ uznal Navrátil.

„Počkáme, jestli nás někdo osloví s nabídkou utvoření koalice. Můžeme nabídnout zkušenosti s vedením kraje,“ doplnil.

Zhruba osm procent hlasů získali komunisté a společná kandidátka Svobodných a Soukromníků pod vedením senátora a majitele loterijního holdingu Synot Iva Valenty.

Do zastupitelstva se ještě dostali občanští demokraté (6 procent) a těsně i strana Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury (5 procent).

Naopak třetí dosud koaliční subjekt, Strana práv občanů, skončila s dvěma procenty hluboko pod pětiprocentní hranicí. Obdobně dopadla i TOP 09.