Pomůcky pro jednoruké pomohou nakrájet zeleninu i umýt nádobí

  • 6
Poznal hořkost odmítnutí, a tak vynálezce Dyson podporuje mladé studenty a designéry. Kdysi se mu totiž s jeho bezsáčkovým vysavačem výrobci vysmáli, dnes jej mají v nabídce všichni. Osobní zkušenost Dysona přiměla k založení mezinárodní soutěže pro chytré studentské nápady.

James Dyson Award je mezinárodní soutěž v designu. Vznikla v roce 2007 pro studenty univerzit (nebo čerstvé absolventy) z oblastí produktového či průmyslového designu a strojírenství. Soutěž vyzývá mladé tvůrce k vytvoření designu, řešícího nějaký problém. Pořádá ji nadace Jamese Dysona, který patří k nejúspěšnějším vynálezcům současnosti.

Na začátku svého tvůrčího období tomu však nebylo. Řada výrobců domácích spotřebičů ho doslova vyhodila, jeho nápad s bezsáčkovým vysavačem jim připadal absurdní, nerealizovatelný a také ohrožující jejich další byznys, prodej (a nikoliv levných) sáčků.

James Dyson přišel už před lety se svým unikátním nápadem, bezsáčkovým vysavačem.

James si však svůj nápad nechal patentovat a nakonec jej uvedl na trhu nikoli v Evropě, ale v Japonsku, kde prodejem získal kapitál na další podnikání. Trvalo 15 let, než mohl začít s výrobou vysavač Dyson DC01. Ten se dnes prodává ve 72 zemích světa a zná jej celý svět.

Vedle bezsáčkových vysavačů s cyklonovou technologií uspěl i se svými bezlopatkovými ventilátory, osoušeči rukou i svou nejžhavější novinkou, extrémně tichým fénem na vlasy. Nadací a soutěží chce James Dyson pomoci nadějným talentům k rychlejšímu rozjezdu.

Nápady pro jednoruké

Mladý student Loren Lim, který studuje průmyslový design na Národní univerzitě v Singapuru, přišel se svým projektem Oneware, multifunkční sadou, která pomáhá jednorukým lidem v domácnosti.

Do základního rámu lze vložit prkénko či silikonovou „síť“ pro mytí nádobí. Zatímco prkénko má hroty, na které lze napíchnout třeba papriku nebo okurku, síťka dovoluje udržet šálek či misku na místě a důkladně ji umýt. Tento typ nádobí má totiž kvůli svým tvarům tendenci se neustále kývat, což znesnadňuje mytí a často končívá rozbitím. A ne každý má myčku nádobí.

Loren Lim nechal na týden vyzkoušet svůj nápad lidem, kteří mají pouze jednu ruku, jejich spokojenost i podněty ukázaly, že se vydal správnou cestou. V současné době se řeší možnost sériové výroby.

Multifunkční pomůcka Oneware s vyjímatelnými díly, kterou lze položit přes dřez, umožňuje díky silikonové „síťce“ umýt šálek či misku i jednou rukou.

O soutěži

Na rozdíl od Design Laboratory, soutěže pořádané pro studenty společnosti Electrolux z celého světa, se mohou do klání pořádaného nadací Jamese Dysona přihlásit mladí designéři z univerzit v Austrálii, Belgii, Číně, Francii, Kanadě, Německu, Irsku, Itálii, Japonsku, Koreje, Malajsie, Nizozemí, Nového Zélandu, Rakouska, Ruska, Singapuru, Španělska, Švýcarska, Taiwanu, USA a Velké Británie.

Z každé země vybere porota jednoho národního vítěze a čtyři finalisty. James Dyson pak určí celkového mezinárodního vítěze hlavní ceny. Od roku 2013 získává student (nebo tým) stojící za vítězným projektem jako odměnu částku 30 000 liber a variabilní částku pro univerzitu na podporu rozvoje technologie.