VIDEO: Stavební buňku hasiči předělali na domek, teď se v ní volí

  • 2
Volební místnost na návsi vedle kapličky ve Strahově na Tachovsku vypadá jako přízemní domeček s tmavě červenou fasádou. Základem této stavby je ale obyčejná stavební buňka.

Vnitřní prostor je sice na první pohled stísněnější, ale pět členů zdejší komise už si zvyklo. Hned u vstupu je u dveří plenta pro úpravu hlasovacích lístků, vpravo od dveří volební urna.

Že by se uvnitř voliči mačkali, nebo dokonce stála před volební místností fronta, toho se tady nebojí. V seznamu voličů je asi pětatřicet jmen. „Volit většinou chodí jedni a ti samí,“ říká členka komise Stanislava Hlaváčová.

To ve Strahově znamená, že k volbám chodí deset až osmnáct místních lidí. Když odvolili členové komise, v urně už možná byla třetina všech odevzdaných hlasů.

Ve volební komisi je čas si pořádně popovídat

„Tady chodí většinou víc lidí až druhý den. Uvidíme, kolik jich letos přijde. Když jsou komunální nebo prezidentské volby, lidí chodí více,“ shrnuje předseda komise Josef Hlaváč.

V pátek odpoledne dorazila v dešti k volbám starší žena. „ Žiju tu sedmdesát let, je to tu pořád stejný. Nebo horší,“ řekla venku před volební místností.

Čím si krátí členové komise čekání na voliče? „Podrbeme. Běžně, když se venku potkáme, spolu prohodíme vždycky jen pár slov. Teď je času dost. Nám by na volby stačil možná jen jeden den. Ale pak by třeba nedorazil někdo, kdo je v pátek na odpolední směně v práci, takže dva dny jsou asi zapotřebí,“ soudí Stanislava Hlaváčová.

Při čekání sledují televizi. „Dáte si kafe? Tady si vezměte koláčky, jsou čerstvé,“ rovná na stole Hlaváčová s Boženou Capouchovou talíř. „A teď ještě musíte ochutnat buchtu. Je to jenom rychlovka, pekla jsem jí před obědem, s manželem nám chutná,“ přisunula na druhém talíři nadýchanou dobrotu s tvarohem Bohumila Plášilová.

V obci Strahov lidé volí ve stavební buňce, ta však zvenku vypadá jako domek.

Z předchozích výsledků krajských voleb ve Strahově vyplývá, že nejvíc voličů přišlo hned při těch prvních, v roce 2000. Tehdy v malé obci na Tachovsku patřící pod dva kilometry vzdálené Horní Kozolupy žilo 47 voličů.

Krajské zastupitele jich tehdy volilo 17. O čtyři roky později bylo voličů 46, ale k volbám jich přišlo jen devět. V dalších volbách v letech 2008 a 2012 počet voličů osciloval kolem čísla 35, počítání hlasů bylo pro komise opět velice rychlé. Jednou bylo v urně 14, podruhé 13 platných hlasů.

Stanislava Hlaváčová říká, že se už několikrát stalo, že poslední volič dorazil do jejich netypické volební místnosti v sobotu těsně před druhou.

„Volební místnost vypadá zvenku hezky, co říkáte? Je to hlavně práce našich hasičů,“ říká Josef Hlaváč, když se šel na chvíli projít ven. Budova ze stavební buňky má sedlovou střechu a dokonce i zastřešenou terasu, kde je udělané sezení.