Na Pomezních Boudách lidé volí na sněhu, urna je asi nejvýše v Česku

  • 1
Volební místnost na Pomezních Boudách v Krkonoších je spolu se šumavskou Kvildou nejvýše položená v Česku. Volí se v bývalé celnici u polských hranic v nadmořské výšce 1 055 metrů. A lidé tady musejí k urně po sněhu.

Sněžka je odtud nadohled, sněhu na loukách nad kotníky. Ve výšce 1 055 metrů nad mořem je bývalá celnice a v ní zřejmě nejvýše položená volební místnost v republice. Jako první dnes přišel na Pomezních Boudách v Malé Úpě v krajských volbách odvolit zdejší místostarosta.

„Doufám, že nebudu poslední,“ usmívá se Pavel Plíva. V Malé Úpě je pouze 108 oprávněných voličů, nejstaršímu je 89 let, ale tato žena zatím nedorazila. Krajské volby ani tady vysoko v horách příliš netáhnou.

„Účast se u nás dlouhodobě pohybuje okolo třiceti procent. Jinak je ale vysoká, někdy i 80 procent,“ říká předseda volební komise Josef Malý.

Doby, kdy horalé chodili k volbám pěšky třeba hodinu, jsou ale pryč. Volební místnost otevřeli v obecním úřadu jen pár metrů od česko-polského hraničního přechodu a místní přijíždějí většinou auty. Není divu, Malá Úpa je roztahaná po horských údolích Krkonoš a do nejvzdálenějších osad je to až pět kilometrů.

„Žiju tady od narození. Každé volby nevolím. Rozhodl jsem se na poslední chvíli, ani tentokrát se mi nechtělo, protože nebylo z čeho vybírat. Nakonec mi to nedalo a přišel jsem, abych těm špatným sebral hlasy,“ říká Jaroslav Linhart.

Na Pomezních boudách napadl sníh už v polovině týdne. Horní Malá Úpa s Pomezními boudami je jedno z nejdrsnějších trvale osídlených míst v Čechách.

„Napadlo asi patnáct centimetrů sněhu, tady to není nic neobvyklého. Někdy bývá sníh už v září. Místní s tím počítají, počasí se do volební účasti příliš nepromítá. Dnes je ale docela pěkně. Doteď přišlo třináct lidí, což je slušné,“ říká o půl čtvrté odpoledne Ilona Zmítková, členka volební komise.

I když je voličů v Malé Úpě něco přes stovku, lidí, kteří tady dlouhodobě žijí, může být až 160. V posledních letech obec omlazuje, i to vliv i na výsledky.

„V 90. letech byla obec jasně pravicová, nejvíce získávala ODS. Jak ale dochází k obměně obyvatel, je to tak půl na půl, levice a pravice. Přichází hodně nových lidí, například majitelů rekreačních objektů,“ říká Josef Malý.

„Stále je tu málo těch, kteří zapustili kořeny, a to je znát. Někteří sem přišli z měst s vidinou rychlého zisku, ale netrvalo dlouho a pochopili, že to tak nejde a zase odešli. To je pro obec mínus,“ říká Lenka Brožová, která pracuje v místním infocentru. Také ona bude sčítat hlasy.

Horalé připouštějí, že život na Horní Malé Úpě není jednoduchý. Ale neměnili by.

„Prvním problémem je počasí. Nedaří se tu ovocným stromům. Mám na skalce měsíční jahodu a teprve teď kvete. Chybí mi tady jaro, není tady nic moc. Hned to skočí do léta. Druhou věcí je turistický ruch, v sezoně kolikrát nestíháme. Je to hodně velký záběr,“ říká Brožová, která pochází z Hradce Králové. Stěžovat si však nechce. „Jinak tu ubíhá čas než ve městě. Je tu krásná příroda, čistý vzduch a klid,“ dodává.